Zpět na projekty

Revitalizace školy Českobrodská

FINALISTA Předkladatel: ECOTEN, s. r. o.

Starou a nevyhovující školní budovu změnila její rekonstrukce k nepoznání. Po rozsáhlé rekonstrukci funguje v Praze 9 na Českobrodské opravdová školní budova pro 21. století, která je energeticky a uhlíkově pozitivní. O energii se starají solární panely, teplo dodávají tepelná čerpadla a šetrně se tady hospodaří s vodou. Budova zároveň funguje jako živá laboratoř. Odborníci zde dlouhodobě zkoumají ekologické stavební technologie v reálném provozu.

Na počátku byla stará školní budova ze 70. let minulého století. Po radikální přestavbě z ní zůstala jen nosná konstrukce. V současnosti je škola na Českobrodské dokonalou ukázkou zdařilé rekonstrukce veřejné budovy s maximálním důrazem na klimatickou neutralitu a využívání obnovitelných zdrojů energie. Škola je dokonce energeticky a klimaticky pozitivní, což znamená, že dokáže vyrobit více energie, než spotřebuje, a při jejím provozu nevznikají žádné emise CO2

Jednou z nejvíce oceňovaných součástí projektu jsou takzvané biosolární střechy. Jedná se o zelené střechy s extenzivní vegetační vrstvou, na kterých jsou ale také umístěny solární panely a v případě tělocvičny i světlíky. Celkem se na střeše školy nachází několik desítek fotovoltaických panelů s celkovým výkonem 147 kWp. Součástí solární instalace je baterie o kapacitě 300 kWh, což je v oblasti školních budov český unikát. V budově funguje také chytrý systém klimatizace, který využívá tepelná čerpadla, stínění oken a řízené větrání s rekuperací tepla. Ekologicky se zde hospodaří i s vodou a odpady.

Nejde ovšem jen o energetické technologie. Školní budova je na první pohled krásná, na čemž má velký podíl dřevěná fasáda ENVILOP, kterou vyvinulo Univerzitní centrum energeticky efektivních budov ČVUT. Jedná se o vůbec první použití tohoto druhu fasády u veřejné budovy v Česku. Budova je samozřejmě řešena jako bezbariérová s důrazem na pohodu a vstřícnost vůči studentům. Ti zde kromě zeleně mají k dispozici spoustu míst k setkávání a sportovním aktivitám, jako je třeba workoutové hřiště. 

Oceňovaný projekt je dobrým příkladem obnovy staré veřejné budovy s ohledem na využívání zelené energie, klimatickou neutralitu a ohleduplnost k životnímu prostředí. Škola zároveň funguje jako živá laboratoř, kde mohou odborníci získávat důležitá data z reálného provozu klimaticky a energeticky pozitivní budovy. Vedení školy i město doufají, že rekonstrukce ukáže cestu k novému standardu ve výstavbě a bude i potřebným impulzem pro odborné školství, které často funguje v nevyhovujících podmínkách.


V čem je projekt výjimečný:

  • Jedná se o neobvykle velkorysou rekonstrukci školní budovy s ohledem na klimatickou neutralitu a ekologické technologie.
  • Součástí školy je solární elektrárna s akumulací a spousta dalších ekologických technologií.
  • Budova je energeticky a klimaticky pozitivní.
  • Škola je navržena s ohledem na inkluzi, ergonomii a pohodu studentů.

Největší přínos:

Školní budova v Praze na Českobrodské je dobrým příkladem velkorysé rekonstrukce veřejné budovy s ohledem na ekologické technologie, klimatickou neutralitu a pohodu studentů. Projekt je cennější o to více, že jde o zařízení učňovského školství, které je v Česku dlouhodobě přehlížené.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.