Zpět na projekty

Snižování emisní zátěže a nákladů na pohonné hmoty

FINALISTA

Díky novému zařízení mohou auta na plyn tankovat doma a snížit spotřebu o polovinu

Strojírenská firma MOTOR JIKOV GROUP, a.s. má v Jihočeském kraji více než staletou tradici a ve svém oboru se věnuje téměř všemu. V podniku slévají, lijí, obrábějí, montují, formují, prodávají a také inovují.

V posledních deseti letech se společnost zaměřila na výrobu ekologických produktů. Nejprve se jim podařilo vyvinout kongregační jednotku na kombinovanou výrobu elektrické a tepelné energie s 85 procentní účinností. V dalších plánech se zaměřili na zefektivnění obsluhy a užívání vozidel na plynový pohon a chtěli se tak pokusit zvýšit jejich atraktivitu mezi řidiči a přispět k čistotě ovzduší. Představili zařízení pro stlačování zemního plynu, které motoristům umožní čerpat stlačený plyn v pohodlí domova a poskytuje jim nezávislost na síti veřejných čerpacích stanic. Řidiči navíc ušetří až polovinu nákladů na pohonné hmoty a spalováním menšího objemu plynu omezí i množství vypouštěných škodlivin.

Ve společnosti na tento systém převedli již polovinu vysokozdvižných vozíků a 20 % osobních a užitkových vozidel, což přineslo úsporu 400 tisíc korun ročně a snížení vypouštěného CO2 o deset tun za rok. Během pěti let by chtěl podnik převést na nový pohon celý vozový park, čímž by ročně mohl ušetřit až dva miliony korun a padesát tun CO2. Masové rozšíření tohoto pohonu by pak znamenalo výraznou úlevu pro kvalitu ovzduší.