Zpět na projekty

Tepelná izolace z recyklovaného papíru

VÍTĚZ KATEGORIE Předkladatel: CIUR a.s.

Společnost CIUR patří ke světové špičce v recyklování papíru a výrobě celulózových vláken. Ročně zpracovává více než 50 tisíc tun papírového odpadu, který přeměňuje na několik desítek nejrůznějších výrobků. Výrobní program firmy je příkladem takzvané upcyklace, kdy se nejrůznější odpadní suroviny a použité výrobky přeměňují na nové a hodnotnější produkty.

Firma CIUR se výrobou tepelné izolace na bázi celulózových vláken zabývá už od roku 1991 a postupně se vypracovala na jednoho z klíčových hráčů v oboru. Papír pro svoje výrobky firma odebírá od papíren a tiskáren, ale i od běžných občanů nebo firem. Ve školách pořádá výkup papíru společně s osvětovou činností.

Mezi hlavní výrobky společnosti CIUR patří foukaná izolace – tedy hmota z celulózových vláken, která se strojně aplikuje do konstrukce domů a pomáhá výrazně snižovat jejich energickou náročnost. Jako zdroj celulózy používá CIUR starý papír. Použitím tohoto recyklovaného materiálu na tepelnou izolaci běžného rodinného domku lze ušetřit až 26 středně vzrostlých stromů. Mezi další produkty firmy patří například celulóza, která se přidává do asfaltů, nebo celulózová vlákna pro osevní substráty.

Společnost CIUR je příkladem úspěšné firmy, jejíž výrobní program je založen na takzvané upcyklaci. Výchozí surovinu, která by za běžných okolností byla jen pouhým odpadem, totiž využívá pro výrobu nových hodnotných produktů. Firma navíc zpracování a využívání odpadů aktivně podporuje, provozuje svozový systém a propaguje sběr druhotných surovin ve školách.


V čem je projekt výjimečný:

  • Zpracovává druhotné suroviny v podobě starého papíru a smysluplně jej dále využívá.
  • Produkuje tepelné izolace z recyklovaných materiálů.
  • Firma aktivně propaguje využívání druhotných surovin a recyklaci odpadů.

Přínos pro společnost:

Dobrý příklad využití odpadního materiálu k produkci nových výrobků.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.