Zpět na projekty

Termo obcím

FINALISTA

Termosnímky pomáhají investovat efektivněji

Vsetínská pobočka společnosti AW TERMO s.r.o. – firma Thermohospital – pořizuje pomocí termovizní techniky snímky tepelných úniků budov. Ve spolupráci se vsetínskou radnicí začala systematicky mapovat obraz tepelných ztrát celého města a nejpotřebnějším obecním objektům, všem mateřským i základním školám, pak tyto snímky poskytla zdarma.

Fotografie ukazující úniky tepla jsou pro školy velkou pomocí, nejen že jim šetří peníze, ale umožňují jim maximálně efektivní rekonstrukci izolačního systému. V Základní škole Jablůnka tak díky snímkům odhalili, že největší tepelné úniky kolem oken jsou způsobeny následkem nedbalé rekonstrukce z 80. let, během které byly do velkých okenních výklenků zabudovány podstatně menší okna a vzniklé prostory nebyly patřičně odizolovány. Termosnímky totiž často odhalí důležitá fakta, která jsou pouhým okem či rozumem nerozpoznatelná. Společnost Thermohospital navštívila na Vsetínsku již více než dva tisíce adres a pořídila téměř tři a půl tisíce snímků. Z nich je patrné, že nadměrné úniky tepla postihují 70% všech snímkovaných budov. Díky unikátnímu softwaru, který je schopný obrovské množství shromážděných dat propojit s čísly popisnými jednotlivých staveb, si tak každý obyvatel Vsetína může na internetu najít svůj vlastní termosnímek a posoudit stav tepelné izolace svého domu.

Projekt snímkování tepelných úniků má v souvislosti s úsporami energií veliký význam a umožňuje investovat do přestavby tam, kde je to nejvíce potřeba. Společnost AW TERMO s.r.o. chce v průběhu následujících pěti let ve spolupráci se zastupiteli obcí zpracovat termosnímky pro dva miliony domácností v České republice, výhledově i pro celé Česko.