Zpět na projekty

Unikátní energeticky úsporná ordinace

FINALISTA Předkladatel: Jan Brotánek (Rožmitál pod Třemšínem)

Jedna z prvních energeticky úsporných ordinací praktického lékaře vznikla v Rožmitálu pod Třemšínem. Jednopodlažní bezbariérová budova příjemně řeší potřeby pacientů v menším městě. Moderní ordinace myslí na týmovou práci sester i lékaře a zároveň propojuje funkční prostor s ekologickým přístupem. Přes relativně malé investiční náklady na stavbu se podařilo snížit energetickou spotřebu budovy na minimum.
 

Situace s praktickými lékaři v malých městech je zvlášť v posledních letech složitá. Lékaři a pacienti v Rožmitálu pod Třemšínem se ale můžou těšit z nové, moderní a ekologicky šetrné ordinace. Do budovy praktického lékaře vstupují lidé přes recepci, procházejí samostatnou vyšetřovnou sestry až do ordinace. Prostor je chytře řešen tak, aby sestřičky snadno zvládly administrativu i péči o pacienty. Přes velká okna orientovaná na východ vniká do místností hodně slunečních paprsků, které lidem čekání u lékaře zpříjemňují.

Ordinace je jednopodlažní zděná stavba z vápencopískovcových cihel tl. 175 mm. Základem je betonová deska na drti z pěnového skla. Budova je zastřešena plochou vegetační střechou. I při nízkých nákladech na stavbu je ordinace úsporná, což potvrzuje dosažení třídy A energetické náročnosti budovy.

Návrh počítá s možností nástavby i přístavby objektu. V budoucnu zde tak může vzniknout druhá ordinace se společnou čekárnou a bytem pro lékaře.


V čem je projekt výjimečný?

  • Jde o jednu z prvních energeticky úsporných ordinací v Česku.
  • Náklady na stavbu jsou nízké.
  • Budova má minimální energetickou náročnost.
  • Zdravotnický objekt je řešený nejen funkčně, ale i designově.