Zpět na projekty

Zimní zahrada s kamenným akumulátorem

FINALISTA

Vyhřátým kamením vytápí zimní zahradu

Výborných termo-akumulačních vlastností kamene a slunečního záření využil Pavel Říha při stavbě zimní zahrady u svého rodinného domku. Stejně jako se v létě vyhřívají na kamenech ještěrky, vyhřívá nahřáté kamení i jeho zahradu.

Při stavbě totiž do místnosti zakomponoval speciální tepelně izolovanou vanu, kterou vyplnil 20 tunami opraného lomového kamene (hrubosti cca 30 cm) s důsledným vynecháváním mezer pro provětrávání. Do konstrukce dále zakomponoval systém potrubí, který odsává nahřátý vzduch do akumulační vany s kamením, odkud je poté při ochlazení toto teplo rozváděno zpět do místnosti. Během dne se tak akumulátor slunečním zářením nabíjí a v noci předává teplo vnitřní cirkulaci se ziskem cca 3-5°C. Získaným teplem navíc v domku přitápí i obývací pokoj, ze kterého se do zimní zahrady vchází.

Díky kamennému akumulátoru si tak manželé Říhovi mohou užívat zahrady naplno i v chladnějších jarních a podzimních měsících, kdy už je pobyt v otevřené zahradě nemyslitelný. Projekt kamenného akumulátoru v zimní zahradě názorně ukazuje, jak lze chytře využít toho, co nám příroda sama nabízí a ještě ji tím zpětně prospět.