Budoucnost vytápění: O teplo se budou starat tepelná čerpadla

11. 5. 2022 Redakce
7 min. čtení
Inspirace

V čase stále dražších energií častěji stojíme před otázkou, čím doma topit. Jaká technologie vytápění dává v blízké budoucnosti největší smysl? Pokud zvažujeme náklady, energetické úspory a klimatickou udržitelnost, vítězí aktuálně tepelné čerpadlo. Ve vzdálenější budoucnosti se hlavních rolí ujmou možná i takzvané zelené plyny. Inspiraci, jak takové vytápění budoucnosti může fungovat, najdete u soutěžících v E.ON Energy Globe.

Rostoucí ceny energií asi netřeba nikomu příliš připomínat. Všichni letos a s největší pravděpodobností i v příštích letech zaplatíme za vytápění daleko více, než jsme byli doposud zvyklí. Mnohem důležitějšími se proto stávají nejen úspory energií, ale i samotná volba, čím a jak vůbec topit. Přibližuje se také konec vytápění starými kotli na tuhá paliva, lidé je budou muset do září 2024 vyměnit. Podle odhadů odborníků se to týká až stovek tisíc domácností.

Možností první volby byl v takovém případě ještě nedávno většinou kotel na zemní plyn, který v sobě kombinuje úsporný provoz a relativně nízké pořizovací náklady. S rostoucími cenami zemního plynu však toto palivo přestává být výhodné. Stát navíc nyní ve snaze snižovat závislost Česka na ruském plynu přestává kotle na zemní plyn podporovat úplně a od konce dubna už není možné na ně získat dotaci.

Tepelné čerpadlo

Z hlediska ekonomiky provozu a budoucí udržitelnosti se jako nejlepší jeví tepelné čerpadlo, které patří mezi nejúspornější a ekonomicky velmi efektivní zdroje tepla. Z jedné kilowatthodiny elektrické energie totiž dokáže vyrobit třeba i pět a více kilowatthodin tepla. Navíc s ním můžete využívat dvoutarifní sazbu elektrické energie s dlouhou platností nízkého tarifu.

Tepelná čerpadla se liší podle toho, odkud si tepelnou energii berou a kam ji poté předávají. Mezi nejčastěji instalovaná tepelná čerpadla patří typ vzduch-voda, která teplo z okolního vzduchu předávají do otopné soustavy např radiátorech. Jejich výhody jsou jasné – úsporný provoz a levné ústřední topení v celém domě, navíc umožňují ohřívat teplou vodu v zásobníku. O tento typ tepelného čerpadla je mezi lidmi největší zájem. Společnost E.ON je instaluje po celé České republice a u vás doma může být už do měsíce.

Inspirujte se. Má to cenu!

Rozšířená jsou čerpadla typu vzduch-vzduch. Ta získávají teplo z okolního vzduchu a předávají je do vzduchu v interiéru. Jedná se vlastně o stejný princip, na jakém pracují klimatizace, pouze obrácený. Tento typ čerpadla vyniká snadnou instalací a hlavně nízkými vstupními náklady. V zimě může takové tepelné čerpadlo prostor rychle vytopit, v létě jej naopak chladit. Toto tepelné čerpadlo je vhodné spíše pro menší prostory a jako doplňkový zdroj tepla.

Pro úplnost musíme zmínit rovněž tepelné čerpadlo typu země-voda, jež pracuje s tepelnou energií uloženou v zemi. Je dražší, ale také velmi účinné.

Na tepelná čerpadla mohou nízkopříjmové domácnosti dostat v rámci Kotlíkových dotací příspěvek až 180 000 korun.

Biomasa – žádaný zdroj energie

S rostoucími cenami elektřiny a plynu prudce vzrostl zájem o topení biomasou – palivovým dřevem, dřevěnými briketami nebo peletami. Hodně domácností zkrátka povýšilo svoje krbová kamna ze spíše doplňkového zdroje tepla na ten hlavní. Při dodržení všech pravidel správného topení dřevem jde o ekologický a čistý tepelný zdroj. Ostatně moravská obec Hostětín, jeden z finalistů naší soutěže E.ON Energy Globe, už léta k plné spokojenosti obyvatel topí ve své obecní výtopně dřevní štěpkou.

Kotle na biomasu rovněž patří k podporovaným tepelným zdrojům a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by státní dotační podpora měla být ukončena. Například na automatický kotel na pelety se zásobníkem je možné v rámci dotačního programu Nová zelená úsporám dostat dotaci ve výši až 100 000 Kč.

Na jaké zdroje tepla můžete získat dotaci a kolik:

Zdroj tepla
Dotace
Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch
60 000 Kč
Tepelné čerpadlo vzduch-voda s ohřevem teplé vody
100 000 Kč
Tepelné čerpadlo vzduch-voda bez ohřevu teplé vody
80 000 Kč
Automatický kotel na biomasu
80 000 Kč
Automatický kotel na biomasu s celosezónním zásobníkem paliva100 000 Kč
Dotace v rámci programu Nová zelená úsporám. V tabulce je uvedena maximální výše, dotace jsou zároveň omezeny na 50 % uznatelných nákladů.

Zelené plyny – jedna z budoucích cest pro vytápění

Slibnou energetickou technologií, která je navíc šetrná k životnímu prostředí, se zdají být takzvané zelené plyny. Pod tímto nepříliš vábným názvem se skrývá biometan (bioCNG)propan-butan (bioLPG) a vodík vyráběné z obnovitelných zdrojů.

V Česku se v poslední době mluví hlavně o prvním z nich. Biometan totiž mohou dobře produkovat bioplynové stanice a dodávat ho do běžné distribuční plynové sítě. Že jde o reálnou alternativu k fosilnímu zemnímu plynu, dokládá třeba Skandinávie. „Tam je jeho podíl více než poloviční, velmi dobře jsou na tom v tomto ohledu i některé regiony Nizozemska. Je to otázka množství nových zdrojů a vytvoření podmínek pro přechod těch stávajících na biometan, ovšem stejně tak velkou roli hraje i politické zadání a vůle,“ popisuje možnosti biometanu Martin Schwarz ze sdružení CZ BIOM.

Vytápění plynem by se díky produkci bioCNG mohlo v blízké budoucnosti mezi úsporné a ekologické možnosti opětovně zařadit. Kondenzační plynový kotel proto v žádném případě není odepsanou a neperspektivní technologií, jen si budeme muset počkat na ekologicky příznivější zdroj plynu.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.

Chci vědět víc

Související články

Jak na udržitelnou módu: buďte zdrženliví v nákupech nebo oblečení recyklujte

Levný textil je spotřební zboží. Jeden kousek ‚‚rychlé módy‘‘ (fast fashion) si oblékneme v průměru pětkrát, než se ho zbavíme; k tomu mnohdy ekologicky nešetrným způsobem. Proč je to problém a jak ‚‚udržet‘‘ své módní nákupy na uzdě? 
Víc najdete zde

Energeticky úsporné budovy nejsou odpovědí na masivní spotřebu energie

Pasivní domy a energeticky úsporné budovy jsou v Česku stále populárnější. Jak takové budovy ale poznáme? Předseda Asociace energetických specialistů, Roman Šubrt, je definuje jako domy, které v době vzniku za dostupných materiálů a technologií lépe nepostavíte.
Víc najdete zde