10 věcí, které jste o solárních technologiích možná nevěděli

28. 4. 2022 Redakce
8 min. čtení
Inspirace

Slunce svítí zadarmo, není proto divu, že stále více lidí uvažuje o instalaci malé domácí solární elektrárny. Fotovoltaické panely už běžně potkáme na střechách domů českých měst i vesnic. Podívejte se s námi na několik solárních zajímavostí, o kterých jste možná dosud nevěděli.

1. Fotovoltaika může pokrýt většinu spotřeby vaší domácnosti

Domácí solární elektrárna pracuje na plný výkon jen tehdy, pokud na ni svítí slunce. I tak ale mohou střešní solární panely zabezpečit podstatnou část spotřeby elektřiny v běžné domácnosti. Kvalitní solární elektrárna totiž obsahuje také akumulátor, který se postará o dodávku energie i v době, kdy slunce nesvítí – třeba večer. Díky tomu fotovoltaika výrazně zvyšuje energetickou nezávislost. A to se v dnešní době drahých energií hodí.

„Fotovoltaiku právě řešíme pro naši další stavbu. Chceme totiž, aby byla ještě více soběstačná a efektivní. A to i přesto, že náš dům s pečovatelskou službou má velmi malé energetické nároky – je totiž pasivní,“ říká Dana Motlová, provozovatelka komunitního domu v Týnci na Labem, který se loni stal absolutním vítězem naší soutěže E.ON Energy Globe.

2. Slunce nám poskytuje opravdu hodně energie

Pokud svítí slunce, dopadne podle údajů webu Solargis.com na jeden čtvereční metr povrchu na našem území přibližně 1000–1200 kWh solární energie ročně. Hodnota se liší podle regionu, nejvíce nám slunce svítí na jižní Moravě, nejméně pak v severních Čechách. Fotovoltaické panely ale z tohoto množství solární energie umí na elektřinu přeměnit jen menší část – obvykle se uvádí 17 %. Aby však solární elektrárna v domácnosti dobře fungovala, musí být kvalitně navržená. A to samozřejmě v E.ONu umíme.

3. Staré fotovoltaické panely je možné recyklovat

Solární panely tvoří hlavně sklo, hliník, křemík, plasty a trocha vzácných kovů, zejména stříbra. Už nyní je možné je dobře recyklovat a získávat zpět většinu těchto materiálů v čistém stavu pro další využití. Podle studie ČVUT je recyklace starých fotovoltaických panelů ekonomicky efektivní. Jednoduše se to vyplatí. Dá se tedy očekávat, že postupem času vzniknou specializované firmy, které se budou recyklací starých solárních panelů zabývat.

4. V domácnostech se dobře uplatní „staré“ baterie z aut

Klíčovou součástí domácí solární elektrárny je baterie, která akumuluje přes den vyrobenou elektřinu pro použití v době, kdy už slunce nesvítí. Akumulátory jsou ale stále poměrně drahá zařízení a někdy jich ani není na trhu dostatek. To by se nyní mohlo změnit. V domácnostech se totiž mohou uplatňovat použité baterie z elektromobilů, které už na náročný provoz v autě nestačí, avšak v domácnostech mohou ještě řadu let dobře sloužit. Program na další využívání starších baterií z elektromobilů chystá třeba automobilka Nissan.

5. Fotovoltaickým panelům vadí příliš velké teplo

Solární panely vyrobí nejvíce elektrické energie v létě, kdy na ně praží slunce. Málokdo ale ví, že příliš vysoká letní teplota může fotovoltaickým panelům mírně škodit, a letní vedra proto nejsou pro výrobu elektřiny ze slunce tím nejvhodnějším počasím. Mnohem lepší je ostré letní sluníčko, ale ne zas tak vysoká teplota vzduchu. Můžeme vás ale uklidnit, protože tento negativní efekt velmi horkého počasí na fotovoltaiku není velký. Solární panely se s běžným letním počasím v Česku velmi dobře vyrovnají.

6. Fotovoltaika pracuje, i když je zataženo, a dokonce i v noci

Solární panely jsou schopny pracovat nejen při plném slunečním svitu, ale také v době, kdy je zataženo a svítí na ně jen rozptýlené denní světlo. V takovém případě samozřejmě poskytnou jen malý zlomek svého běžného výkonu, přesto je možné dostat z běžné domácí solární elektrárny pár desítek wattů výkonu. V médiích dokonce nedávno proběhly zprávy o tom, že solární panely by mohly vyrábět elektřinu i v noci. Využívaly by termoelektrického principu, který umožňuje vyrábět elektřinu díky rozdílu teplot. Efekt však není příliš velký, v podstatě jde o jednotky wattů.

Raději posloucháte?

V podcastu Lifehacky se dozvíte, jak sluneční záření ovlivňuje lidské zdraví a proč bychom měli více chodit ven. Zjistíte také, kolik sluneční energie dopadá na zemský povrch (je to fakt hodně) a jak je možné to všechno využít.

Najdete nás na YouTube i na Spotify.

7. Baterie mohou být součástí interiéru

Zatímco dříve bylo nutné umístit nevzhledné solární baterie někam do technické místnosti, dnes už to může být jinak. Na trhu seženete například solární akumulátor s kapacitou několik kWh elektřiny, jenž se svými rozměry a designem příliš neliší třeba od zesilovače pro domácí kino. Takovou solární baterii už pak nemusíte nikam schovávat, ale můžete ji mít v podstatě kdekoli, kde je pro ni vhodné připojení.

8. Baterie může být i virtuální

Jako virtuální baterie se označuje způsob „ukládání“ solární elektřiny přímo do distribuční sítě. V případě přebytků se vyrobená elektřina pošle do sítě a domácnost z ní pak může poslanou elektřinu později zdarma zase odebrat. Výhodou takové baterie je nízká cena, a dá se proto předpokládat, že v budoucnosti bude nějaká forma virtuální baterie doplňovat většinu domácích solárních elektráren. V E.ONu si virtuální baterii pořizuje více než 80 % našich zákazníků.

9. Začínají se prodávat solární střešní tašky, ve vývoji jsou také průhledné solární panely

I někteří čeští výrobci začínají uvádět na trh solární střešní tašky, tedy krytinu s integrovaným malým fotovoltaickým kolektorem. Brzy tak bude možné stavět opravdové solární střechy bez nutnosti instalace solárních panelů. V laboratořích rovněž vznikají průhledné solární panely, které budou přímou součástí fasády domu. Moderní novostavby tak budou mít nejen solární střechu, ale třeba i solární fasádu.

10. Solární technologie pronikají do kultury a filozofie

Využívání energie ze slunce je natolik důležitou technologií, že ji začíná reflektovat i populární kultura. Zatímco počítače a počítačové sítě se do ní propsaly zejména v dystopickém žánru cyberpunk, se „solární“ budoucností pracuje daleko optimističtější solarpunk. Na rozdíl od cyberpunku nejde o temná a pesimistická díla, ale o mnohem pozitivnější náhled na svět, jehož hlavním motivem jsou společenské změny a posun k lepší budoucnosti díky využití obnovitelných zdrojů energie. Fotovoltaika si tak našla své nezastupitelné místo i v kultuře.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.

Chci vědět víc

Související články

Jak na udržitelnou módu: buďte zdrženliví v nákupech nebo oblečení recyklujte

Levný textil je spotřební zboží. Jeden kousek ‚‚rychlé módy‘‘ (fast fashion) si oblékneme v průměru pětkrát, než se ho zbavíme; k tomu mnohdy ekologicky nešetrným způsobem. Proč je to problém a jak ‚‚udržet‘‘ své módní nákupy na uzdě? 
Víc najdete zde

Energeticky úsporné budovy nejsou odpovědí na masivní spotřebu energie

Pasivní domy a energeticky úsporné budovy jsou v Česku stále populárnější. Jak takové budovy ale poznáme? Předseda Asociace energetických specialistů, Roman Šubrt, je definuje jako domy, které v době vzniku za dostupných materiálů a technologií lépe nepostavíte.
Víc najdete zde