Jak uspořit energie a žít v duchu udržitelnosti? Inspirujte se projekty E.ON Energy Globe

20. 9. 2022 Redakce
4 min. čtení
Inspirace

Snaha o úsporu energií, stejně jako touha jít cestou udržitelnosti, je v dnešní době čím dál aktuálnější pro každého z nás. Jak ale těchto cílů dosáhnout? Zajímavé a funkční nápady můžete najít u projektů ekologické soutěže E.ON Energy Globe.

Jedním z nich je výroba recyklované tepelné izolace. Když ji použijete do konstrukce domu, výrazně snížíte energetickou náročnost budovy. Využitím recyklovaného materiálu pro tepelnou izolaci běžného rodinného domku lze ušetřit dokonce až 26 středně vzrostlých stromů. Dobrým zateplením domu navíc samozřejmě ušetříte třeba i dvě třetiny nákladů na teplo, což mohou být v dnešní době i vyšší desítky tisíc korun ročně.

Za tímto nápadem stojí loňský finalista a vítěz kategorie Oheň společnost CIUR. Ta inspiruje jak na poli úspor energií, tak dlouhodobé udržitelnosti. Patří totiž mezi světovou špičku v oblasti recyklování papíru. Ročně zpracuje více než 50 tisíc tun papírového odpadu, který přeměňuje na desítky nejrůznějších výrobků.

Nejvýrazněji lze ušetřit za vytápění a svícení

Klasické zdroje tepla vyměnili v obci Rapotín na Šumpersku za ekologický zdroj už před několika lety. Zařízení na výrobu biometanu proměňuje biologický odpad na energie a palivo, které putuje přímo do plynové distribuční sítě. Bioplynová stanice ročně zpracuje až 30 000 tun odpadu, což stačí na dodání tepla a elektřiny pro 2 000 domácností. Zajímavostí také je, že se jedná o jediné české zařízení pro výrobu energie, které vykazuje zápornou uhlíkovou stopu.

Inspirativní projekt na úsporu energií v obci najdete také v Jesenici. Výdaje za svícení šetří díky inteligentnímu LED veřejnému osvětlení. Při chůzi po chodníku se lidem na základě detekovaného pohybu postupně rozsvěcuje celkem třináct úseků po šesti a sedmi lampách. Od jedenácté hodiny večerní do páté ranní je osvětlení navíc automaticky utlumeno o 20 %. Díky tomu obec nejen efektivně ušetří na nákladech na energie, ale snižuje i negativní dopad osvětlení na okolní ekosystém. Dané veřejné osvětlení je totiž opatřeno speciálním filtrem modrého světla, který lidi i přírodu chrání před negativními vlivy toxického nočního svícení.

Při plánování bydlení se vyplatí myslet na udržitelnost

Milovníky zeleně a přírody určitě zaujme projekt Podpora zelených střech v Brně od Statutárního města Brno, který se stal v roce 2020 vítězem kategorie „Čistý vzduch“. Zelené střechy nejen pomáhají zadržovat vodu, přispívají k čistšímu ovzduší, mají pozitivní vliv na lokální klima, mohou se stát opylovacím prostorem, ale jsou také skvělým izolantem, jenž pomáhá zvýšit finanční úsporu na energiích. Na stávající domy je bohužel aplikujete jen stěží, ale pokud se na stavbu rodinného domu teprve chystáte, můžete zelené střeše při plánování v projektu vyhradit místo.

„Jsme velmi rádi, že všechny tyto i další projekty Energy Globe nepřinášejí jednorázová a rychlá řešení, ale dlouhodobě udržitelná řešení a kroky, které vedou k efektivním energetickým úsporám, stejně jako k ochraně našeho životního prostředí,“ říká Vladimíra Glaserová, organizátorka soutěže E.ON Energy Globe.

Velkou dávku inspirace můžete načerpat rovněž u šesti finalistů letošního ročníku, ve kterém stále máte možnost rozhodnout o vítězi. Stačí poslat svůj hlas projektu, jenž vás zaujal nejvíce. Každý hlasující je navíc zařazen do slosování o atraktivní ceny od našich partnerů – let balonem v hodnotě 20 000 Kč, víkendový pobyt na chatě nebo poukázky do prodejen Hornbach.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.

Chci vědět víc

Související články

Jak na udržitelnou módu: buďte zdrženliví v nákupech nebo oblečení recyklujte

Levný textil je spotřební zboží. Jeden kousek ‚‚rychlé módy‘‘ (fast fashion) si oblékneme v průměru pětkrát, než se ho zbavíme; k tomu mnohdy ekologicky nešetrným způsobem. Proč je to problém a jak ‚‚udržet‘‘ své módní nákupy na uzdě? 
Víc najdete zde

Energeticky úsporné budovy nejsou odpovědí na masivní spotřebu energie

Pasivní domy a energeticky úsporné budovy jsou v Česku stále populárnější. Jak takové budovy ale poznáme? Předseda Asociace energetických specialistů, Roman Šubrt, je definuje jako domy, které v době vzniku za dostupných materiálů a technologií lépe nepostavíte.
Víc najdete zde