Vlastnoručně vyrobené ekologické dopravní prostředky

VÍTĚZ KATEGORIE

Jaromír März projel Šumavu na elektrokoloběžce, kterou si jako správný český kutil doma sám sestrojil. Ve své dílně dokázal postavit také solární automobil a elektrocentrálu na dřevoplyn. Všechny stroje vyrábí velmi jednoduše a s minimálními náklady.

Domácí kutil ze Šumavy se vždy zajímal o to, jak se chovat co nejekologičtěji a být co nejméně závislý na zdrojích energie. Proto již v roce 2010 vlastnoručně sestrojil malou elektrocentrálu na dřevoplyn. Původně pokusným zařízením si chtěl Jaromír März ověřit, zda si je sám schopen vyrábět elektřinu i teplo pomocí spalování dřeva. Postup výroby zařízení, kterým si nyní nabíjí například akumulátory, si musel sám vymyslet a otestovat v praxi. Do budoucna by chtěl Jaromír März podle vlastního postupu sestrojit větší elektrocentrálu, která by byla schopná vyrobit elektřinu a teplo pro chatu či chalupu, nebo dokonce zajistit vytápění celé domácnosti.

Názorné videonávody na výrobu elektrocentrály na dřevoplyn a ekologických dopravních prostředků umisťuje český kutil na internet. Od roku 2014 jezdí Jaroslav März ve vlastnoručně sestrojeném solárním automobilu nebo na elektrokoloběžce. Ve svých návodech ukazuje pouze základní principy výroby a nabízí všem kutilům, aby uplatnili vlastní improvizaci a nápady na vylepšení. Projekty jsou jednoduché, komponenty snadno dostupné a dopravní prostředky levné na výrobu i provoz.

Solární automobil si můžete v domácí dílně postavit za 20 tisíc korun a díky pohonu na sluneční energii jsou náklady na provoz nulové. Sestavení elektrokoloběžky vyjde i s výbavou zhruba na 17 tisíc korun. Pokud je elektrokoloběžka nabíjena ze sítě, bude stát stokilometrová projížďka asi 8 korun. Největším přínosem tohoto způsobu dopravy je však ochrana životního prostředí a úspora paliv. Své výrobky navíc Jaromír März neustále vylepšuje.

Na Youtube můžete výrobky tohoto kutila sledovat na kanále Jarykcz1.


V čem je projekt unikátní:

  • český kutil dokázal svépomocí vyrobit poměrně složité zařízení, jako je elektrocentrála na dřevoplyn
  • vlastnoruční sestrojení plně funkčního solárního auta a elektrokoloběžky
  • využití jednoduché konstrukce a snadno dostupných materiálů při výrobě