12 otázek pro Sonnentor
Společnost SONNENTOR patří k průkopníkům nejen ve výrobě koření a bylinných čajů, ale také v oblasti trvale udržitelného podnikání. Jak nám prozradil ředitel čejkovického SONNENTORU Josef Dvořáček, ekologie, udržitelnost a korektní vztah k zaměstnancům a dodavatelům surovin patří k základním stavebním kamenům, na nichž celá společnost od začátku stojí.
Můžete nám svůj projekt představit vlastními slovy? V čem je podle vás jeho největší přínos?
Naším projektem je trvale udržitelné podnikání. Od samého počátku SONNENTOR staví své podnikání právě na udržitelnosti a ekologii, ale také na úctě k ruční práci a tradici. Díky našemu hospodaření můžeme podporovat region, zdraví našich dětí, přírodu i celou společnost. Neustále se snažíme inovovat výrobní postupy, technologie i pracovní prostředí. Naše podnikání není jen samotná výroba biočajů a biokoření, ale také šíření myšlenky ekologického zemědělství a inspirace k udržitelnému podnikání.
Sonnentor pochází původně z Rakouska – funguje mezi vámi nějaké přeshraniční partnerství, nebo jste úplně samostatní?
Jsme česko-rakouská společnost. Nejsme ale žádná dceřiná společnost nadnárodní korporace, kde se zisky odvádějí do zahraničí. Můžeme s hrdostí říct, že jsme rovnocennými partnery. Každá jedna koruna, kterou tady na jižní Moravě vyděláme, tu i zůstane, a můžeme ji tak dále investovat. Jsme ale samozřejmě stále jedním SONNENTOREM, což lze demonstrovat například na tom, že koření se ve většině případů plní v Rakousku, zatímco porcované čaje vznikají výhradně v Čejkovicích. Oba typy produktů se pak prodávají po celém světě pod stejným logem usměvavého slunce. Rádi bychom naší příkladnou přeshraniční spoluprací přispěli k většímu uvědomění, že dobrá evropská spolupráce má smysl a vyplatí se.
Kde všude bychom vás mohli kromě Hodonína najít?
Výrobní areál se nachází v Čejkovicích u Hodonína, tam byla otevřena i první prodejna. Dnes jsou SONNENTOR prodejny celkem tři – vedle Čejkovic ještě v Praze a v Brně. SONNENTOR produkty však lze potkat napříč celou republikou, především ve zdravých výživách a bioprodejnách.
Co pro vás znamená účast v soutěži E.ON Energy Globe?
Účast v soutěži je pro nás příležitost, jak prezentovat široké veřejnosti pestrou škálu věcí, které děláme v rámci našeho trvale udržitelného podnikání. Neděláme to jen na papíře nebo kvůli levnému PR, ale protože těmto myšlenkám hluboce věříme a po celých 28 let od založení naší firmy takříkajíc kolují v naší krvi. Chceme inspirovat ostatní a ukázat lidem, že podnikat se dá udržitelně, ekologicky, poctivě a s čistým svědomím, ale že lze také mít zpětnou vazbu, že to, co děláme, má smysl.
Jak si představujete trvale udržitelné podnikání a jakým způsobem zohledňujete ekologii ve vlastní výrobě?
Ekologie a udržitelnost jsou jedny ze základních kamenů našeho podnikání. Dlouhodobě se snažíme jít cestou inovací – již před lety jsme začali používat papír z FSV zdrojů, čajové sáčky jsou vyrobeny z neběleného filtračního papíru z banánových vláken, pyramidální sáčky děláme z materiálu na bázi kukuřičného škrobu, který je plně kompostovatelný. Podařilo se nám také eliminovat plastové obaly díky využívání fólie z celulózy, i tu navíc od loňského roku postupně odbouráváme. Od roku 2018 používáme laser, který značí datum a šarži výrobku tak, že šetrně odpálí část barvy na krabičce, díky čemuž ročně ušetříme 250 litrů inkoustu a různých organických rozpouštědel ročně. Také se nám povedlo postupně přejít na potisk krabiček vodou ředitelnými barvami. Samozřejmostí je pro nás i důsledné třídění odpadů, jak v rámci firmy (jsme schopni vytřídit až 50 tun papíru a 10 tun plastu ročně), ale také v rámci námi pořádaných veřejných akcí (např. Bylinkové slavnosti). Přírodu těšíme také střechou na jedné z našich budov. Pod extenzivní zelenou střechou osázenou sukulenty se skrývá ekologická polyolefinová folie, která je na rozdíl od PVC šetrnější k životnímu prostředí. Ta brání nejen přehřívání skladových a výrobních prostor, ale také podporuje mikroklima, umí zadržet větší část dešťových srážek a zpomalit odtok vody a její odpar.
Používáte v Sonnentoru nějaké obnovitelné zdroje energie?
Území obce Čejkovice má nejvyšší počet slunečních hodin v České republice, takže využívání solárních panelů tu má opravdu smysl. My máme fotovoltaiku o příkonu 29 kWh umístěnou na střeše výrobního areálu a pokryje nám zhruba 7 % naší roční spotřeby elektřiny. Od dubna 2012 také plně odebíráme zelenou energii od společnosti Nano Energies, která pochází výhradně z bioplynových stanic a slunečních elektráren. Výrobní prostory si navíc vytápíme bylinným prachem, který vzniká při zpracování suroviny. Tento prach lze poměrně dobře peletovat a stejně dobře také hoří. Teplo z bylinných pelet pomáhá snižovat spotřebu našeho stávajícího systému vytápění téměř o polovinu a s jejich zpracováním se i uzavírá koloběh naší výroby, která se tímto stává téměř bezodpadovou. Krom toho všeho jezdí ještě náš vozový park na CNG nebo elektřinu.
Můžete nám popsat váš výrobní proces? Co se s bylinkami, čaji a dalšími produkty stane, když k vám dorazí?
Byliny k nám dorazí jako celé lístky nebo květy a teprve po důkladné kontrole nastupují do výrobního procesu. Aby se bylinky, koření či kousky ovoce vešly do čajových sáčků, sekají je naši spolupracovníci na menší kousky a v případě směsí je také míchají ve správném poměru. Poté jsou směsi plněny do sáčků, jednotlivé sáčky jsou naskládány do krabičky, přes ni přijde etiketa a případně kompostovatelná folie. Pak už může krabička čaje putovat na pulty prodejen a dělat radost našim zákazníkům. Ještě je důležité dodat, že se snažíme udržet podstatný podíl ruční práce, díky které čejkovický SONNENTOR zaměstnává 150 spolupracovníků.
Pěstujete i vlastní bylinky a koření, nebo spolupracujete výhradně s externími dodavateli? Podle jakých kritérii si je vybíráte?
Bylinky a koření vykupujeme za férovou cenu od biopěstitelů z České republiky i celého světa, a to na základě uzavřených smluv. S většinou pěstitelů spolupracujeme dlouhodobě a máme přátelské vztahy, o čemž svědčí například i každoroční Setkání pěstitelů v Čejkovicích. Všichni pěstitelé pěstují suroviny dle zásad ekologického zemědělství a jsou certifikováni na BIO. Tím je jednak garantována vysoká kvalita a jednak se naplňuje náš předpoklad, aby všichni naši pěstitelé brali při svém hospodaření ohled na okolní krajinu.
Sídlo vaší firmy stojí na někdejší průmyslové půdě, čili tzv. brownfieldu. Muselo před výstavbou dojít k nějaké rekultivaci území? Jak probíhala?
Čejkovický SONNENTOR stojí na místě bývalého rozpadlého kravína uprostřed vinohradů, který se společnosti podařilo odkoupit a na přelomu století kompletně přebudovat na sklad biosurovin. Přestavba a s tím spojená úprava okolí probíhaly postupně, až v roce 2012 došlo k nastěhování kompletního zázemí firmy. V okolí areálu postupně vznikla Bylinková zahrádka s volnočasovou loukou, díky které mohou návštěvníci vidět zásady ekologického zemědělství „na vlastní oči“. Celý areál je dnes přístupný turistům v rámci projektu Bylinkový ráj SONNENTOR.
Ve vaší výrobě má stále velký podíl ruční práce. Co všechno provádíte ručně, co by jinak zvládly stroje? V čem vidíte hlavní přínos?
Ručně se lepí velká část etiket, plní se sypané čaje, ručně jsou skládány i takzvané poznávací sady čajů. Příkladem za všechny je oblíbená Adventní sada – jde vlastně o takový adventní čajový kalendář, čtyřiadvacet různých čajových sáčků v jedné krabičce. Takovou krabičku vám žádný stroj nezabalí, takže každý jeden sáček musí projít rukama šikovných brigádnic. Stejně tak ale i u každého stroje, ať už řezacího, míchacího, plnícího nebo balícího, vždy pracuje člověk. Můžeme tak mimo jiné přímo kontrolovat surovinu v každé fázi výroby. Máme také radost, že se například vloni na ručním balení 250 000 kusů krabiček podíleli lidé z chráněné dílny.
Na co jste v Sonnentoru nejvíc hrdí? Je něco, co vám dělá radost každý den?
Jsme hrdí vždy, když se podíváme zpět a vidíme, jak dlouhou cestu jsme již zvládli ujít. Velmi nás ale těší fakt, že máme pro koho vyrábět. Stále více lidí se zajímá nejen o bioprodukty, ale o ekologické zemědělství a udržitelný styl života jako takový. A to je dobře! Nejvíce jsme ale hrdí na skvělý tým, který vytváří skvělé produkty. Naše podnikání má smysl, podnikáme udržitelně a inspirujeme ostatní.
A malé zasnění na závěr. Představte si, že jste v naší soutěži vyhráli… Kde se vidíte za rok? Jakou máte vizi, se kterou by vám soutěž mohla výrazně pomoci?
Vítězství by bylo pro všechny naše spolupracovníky, ale také pro naše pěstitele a sedláky obrovským oceněním a důkazem, že filozofie našeho podnikání má smysl. Máme vizi rozšířit náš areál a postavit nejkrásnější zelenou ekologickou bylinkovou továrnu na světě. Součástí by byl zážitkový okruh pro návštěvníky, kde by se mohli skleněným tunelem podívat do nitra našeho zpracování bylin a koření. Zároveň plánujeme postavit skutečně energeticky úspornou stavbu, se zelenými střechami, s využitím dešťových vod, se solárními panely a podobně. I v budoucnu chceme být průkopníky ekologických myšlenek, protože věříme, že jedině podnikání s ohledem na přírodu a krajinu může dávat v budoucnu smysl.