Co mají společného cirkulární oblečení, kolo na výrobu smoothie a Tatabojs? Jednu zářijovou sobotu

24. 11. 2023 Redakce
6 min. čtení
Inspirace

Jak to vypadá, když se na jednom místě, v jeden čas vyskytuje pozoruhodně vysoká koncentrace inspirativních osobností a projektů, které mění náš svět k lepšímu? To jsme zažili na vlastní kůži v sobotu 9. září v Kasárnách Karlín. Tento den totiž patřil nejudržitelnějšímu festivalu v Praze, kde se zároveň vyhlašoval vítěz ekosoutěže E.ON Energy Globe. A žilo to! Počasí vyšlo jako na objednávku, a tak není divu, že si zábavný den přišlo užít přes 5 000 návštěvníků, malých i velkých. Pojďte tento den prožít s námi znovu pomocí našeho fotoreportu.

Tvořilo se. Společně. Každý, kdo chtěl, mohl přispět svou troškou na Street Art Wall. Kreativitě se meze nekladly. Vzniklo tak jedinečné, obrovské, pozitivní graffiti (obr. č. 1), ve kterém byl kousek z každého návštěvníka. A kdo zrovna nechtěl zanechávat svůj otisk pomocí spreje, mohl na Pixelcan stěně “kreslit” plechovkami (obr. č. 2).

Obrázek č. 2: Na Pixelcan stěně šlo “kreslit” plechovkami.

Mimo zábavy a tvoření nechybělo ani ukojení naší zvídavosti – a to rovnou od těch nejpovolanějších. Moderátoři DVTV si pozvali špičky v nejrůznějších oborech a vyzpovídali je tak bravurně, jak to umí jen oni. Například Ondráš Přibyla (obr. č. 3), zakladatel projektu Fakta o klimatu, se rozpovídal o Klimatické změně očima vědy. Adam Gebrian, propagátor architektury, zase o Ekologických trendech v architektuře (obr. č. 4). S Petrem Márou se vedla zajímavá diskuse  o Umělé inteligenci. Všechny rozhovory si můžete pustit na webu dvtv.cz.

Obrázek č. 3: Ondráš Přibyla zakladatel projektu Fakta o klimatu.

Obrázek číslo 4: Adam Gebrian, propagátor zelených trendů v architektuře.

U sezení a poslouchání zajímavých informací to však rozhodně nekončilo. E.ON si ve spolupráci se známými, šikovnými osobnostmi připravil různorodé workshopy. S  foodbloggerkou Markétou Pavleje (obr. č. 5), kterou známe spíše pod instagramovým pseudonymem Kitchenette, se pěstovaly microgreens. Firma Sonnentor nás zase učila, jak vařit vegetariánsky a lokálně. Mezi mladými to ale jednoznačně vyhrál Maxim Habanec se svým skateboardovým workshopem (obr. č. 6).

Obrázek číslo 5: Workshop s foodbloggerkou Markétou Pavleje.

Obrázek čílo 6: Maxim Habanec na svém skateboardovém workshopu.

Děti tady ale neměly jen jedno skateboardové vyžití. Měly možnost se bavit jak u nejrůznějších her, tak i u výroby hmyzích domečků (obr. č. 7) nebo voskových ubrousků. Zábavnou formou se učily také o třídění. Zkrátka bylo velmi dobře postaráno o to, aby se děti naučily, jak snadno přispívat k lepší planetě den co den (obr. č. 8). 

Obrázek číslo 7: Výroby hmyzích domečků.

Obrázek číslo 8: Děti se vážně nenudily.

A děti se vážně nenudily ani vteřinu! Další interaktivní aktivity zahrnovaly například Fruit bike – jízdu, co má šťávu. Doslova! Na kole si totiž jízdou vymixovaly vlastní smoothie (obr. č. 9). A ty, které chtěly zjistit, jaké to je se ponořit do světa virtuální reality, měly tu možnost stejně tak (obr. č. 10). Děti na konci dne odcházely unavené a plné dojmů – během dne bylo slyšet nadšené jásání a výskot z každého rohu.

Obrázek číslo 9: Fruit bike - jízdu, co má šťávu. Doslova! Na kole si totiž jízdou vymixovaly vlastní smoothie.

Obrázek číslo 10: Virtuální realita.

I dospělí si užili bezstarostné odpoledne. Zajistily to energické koncerty We Are Domi, Flaškinet, DJ Gadjo, United Flavour (obr. č. 11). Bránice jsme všichni potrápili u stand up vystoupení Ivy Pazderkové a když už jsme si potřebovali na chvilku sednout a načerpat síly na další program, mohli jsme si tak udělat v relax zóně (obr. č. 12).

Obrázek číslo11: Bezstarostné odpoledne zajistily koncerty We Are Domi, Flaškinet, DJ Gadjo a United Flavour.

Obrázek číslo 12: Relax zóna.

U vystoupení violoncellistky Terezie Kovalové (obr. č. 13) a akrobatů se sice netančilo, zato se naplno prožívalo umění v audiovizuální podobě hezky v klidu. S otevřenými ústy a velkým potleskem.

Obrázek číslo 13: Vystoupení violoncellistky Terezie Kovalové .

Večer pak přišel zlatý hřeb večera a jeden z hlavních důvodů, proč se Ekofestival udál. A rozhodně jsme nezůstali při zemi. Přišlo na řadu slavnostní vyhlášení (obr. č. 14) a předání ceny vítězi soutěže E.ON Energy Globe. Do finále se probojovalo 6 finalistů, z nichž pak vybírali vítěze diváci hlasováním na webu. Nepředstavujte si ale vyhlášení jako na Českém Slavíkovi, tady se chodilo po provazech (obr. č. 15).

Obrázek číslo 14: Slavnostní vyhlášení.

Obrázek č.15:

Cena Energy Globe putuje do Ostravy! Konkrétně do firmy NIL Textile (obr. č. 16), která vyrábí recyklované materiály i oblečení a své produkty zapojuje do tzv. cirkulární ekonomiky. Výhru půl milionu korun hodlá investovat do dalšího vývoje firmy – tak, aby jej mohla nabízet i globálním módním značkám.

Obrázek číslo 16: Vítěz Energy Globe firma NIL Textile.

Večer zakončil očekávaný koncert Tata Bojs (obr. č. 17), což byla naprosto fenomenální tečka za nabitým dnem.

Obrázek číslo 17: Večer zakončil fenomenální koncert Tata Bojs.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.

Související články

V E.ON Energy globe nezahálíme!
Také máte pocit, že jsme finále čtrnáctého ročníku naší ekologické soutěže E.ON Energy Globe slavili teprve nedávno? A to už přitom pilně pracujeme na ročníku s pořadovým číslem 15. Jak bude vypadat a na jaké novinky se můžete těšit? Pojďte se na to podívat.
Víc najdete zde
Nejlepší ekologický projekt Česka získá půl milionu korun
E.ON Energy Globe hledá patnáctého vítěze. Aplikace Nesnězeno, obec Hostětín, Domov pro seniory Podhradí nebo naposledy start-up Myco. Všechny tyto projekty se v minulých letech zúčastnily soutěže E.ON Energy Globe, která v Česku hledá a oceňuje inovativní nápady v oblasti ekologie, udržitelnosti a ochrany přírody a uspěly jak v očích odborné poroty, tak následně v hlasování veřejnosti. 
Víc najdete zde