Ohlédnutí za Ekofestivalem v Českých Budějovicích

13. 6. 2024
5 min. čtení
Inspirace

Náš první letošní Ekofestival jsme si užili v sobotu 8. června na Sokolském ostrově v Českých Budějovicích. Nabídnul opravdu bohatý program a přilákal milovníky ekologie a udržitelnosti z širokého okolí. Jak se celá akce vydařila? To se dozvíte v našem článku. Koukněte na fotky! 

Aby si každý návštěvník Ekofestivalu našel to své a program byl co nejpřehlednější, byl festival rozdělený do několika tematických zón. Každá měla své specifické zaměření, což usnadnilo orientaci a přineslo pestrý zážitek všem, kdo se akce zúčastnili. 

E.ON Stage

Hlavní pódium a epicentrum festivalu! Konaly se zde koncerty, divadelní představení, módní přehlídka, a především představení letošních finalistů naší ekologické soutěže E.ON Energy Globe.

Celým festivalem návštěvníky prováděla sympatická dvojice, kterou vám určitě nemusíme moc představovat: herec Lukáš Hejlík a herečka Veronika Khek Kubařová, kterou znáte jako patronku finalistů E.ON Energy Globe a hlavní tvář celé soutěže.

Součástí hlavního programu bylo představení šestice letošních finalistů.

Návštěvníci Ekofestivalu tak blíže poznali projekt Biometanové stanice v Litomyšli, jejímž patronem je herec Marek Lambora.

Seznámili se s krásnou oblastí české krajiny, v níž sídlí Rezervace velkých kopytníků, kterou má pod svými křídly herečka Jitka Čvančarová. Tento projekt také získal od návštěvníků festivalu Cenu sympatie a dar od společnosti E.ON v hodnotě 30 000 korun z rukou vedoucího prodeje Retail E.ON Radka Fišera.

Profesionální skateboardista Maxim Hrabanec je tváří projektu Patronáty, který má za cíl budovat vztah dětí a laické veřejnosti k přírodě a místům, kde žijí.

Dalším finalistou je projekt zabývající se výrobou elektřiny ze zeleného vodíku, který zaštiťuje moderátor Tomáš Zástěra.

Roboton, to je autonomní a ekologický robot v zemědělství otevírající cestu k automatizaci na polích, v zahradách i sklenících. Jeho patronkou není nikdo jiný než influencerka a blogerka Markéte Pavleje, kterou z naší soutěže také dobře znáte.

A své místo ve finálové šestici získala i Botanická zahrada Brno se svými ekologickými opatřeními, jejímž patronem je Lukáš Hejlík.

Návštěvníci festivalu také mohli přispět na dobrou věc. Do zapečetěné kasičky Autis Centra v Českých Budějovicích vhazovali dobrovolný příspěvek a celý výtěžek byl pak předán ředitelce centra společně s voucherem v hodnotě 20 000 Kč od společnosti E.ON.

Na Ekofestivalu zahrály hned dvě skvělé kapely, a to Děda Mládek Illegal Band a indie-popová kapela Alberta Černého Lake Malawi.

Divadlo ÚDiF (Úžasné divadlo fyziky) předvedlo jedinečnou show, která spojovala vzdělávání a zábavu v jednom.

Určitě zaujala také inspirativní přednáška Pavla Podruha o Českém soběstačném domě, který funguje bez napojení na inženýrské sítě.

Součástí programu byla i módní přehlídka TOP second handu na téma boho stylu.

Šapitó

Co se odehrávalo v šapitó? Inspirativní diskuze a workshopy, které měly za cíl nejen pobavit, ale také rozšířit obzory všem účastníkům. Na své si zde přišli dospělí, teenageři i ti nejmenší. 

Představili se zde například zástupci projektu JÍME JIH, který se zaměřuje na podporu lokálních výrobců a farmářů.

Dále si návštěvníci poslechli přednášku architekta Martina Krupauera o udržitelném přístupu k projektům, práci s místní komunitou a recyklaci budov.

A kromě toho zde proběhla autogramiáda oblíbeného českého herce a jednoho z letošních patronů Marka Lambory.

Na děti pak čekala pořádná dávka zábavy také v interaktivní dětské zóně. Mohly se zapojit do recyklační hry Kam-Tam, vyrobit si obrázky z přírodních materiálů, podívat se na divadelní představení od souboru „JÁ TO JSEM“ a nechybělo ani tolik oblíbené malování na obličej. 

AI fotokoutek, graffiti wall, virtuální realita, Fruit bike… To vše a mnohem víc na návštěvníky čekalo ve Free Fun zóně, která se těšila velké oblibě. 

Díky Fruit biku jste si mohli šlápnutím do pedálů vyrobit vlastní smoothie. Sice jste na kole nikam nedojeli, ale vynaložená energie speciálně upravených kol roztočila nože mixérů, které zpracovaly kousky ovoce. Tuhle zábavu si vyzkoušela i generální ředitelka skupiny E.ON Claudia Viohl.

Po tolika zážitcích člověku opravdu vyhládne. Proto jsme se postarali o skvělou Food and Drink zónu, ve které bylo možné ochutnat různorodou nabídku jídel a nápojů, vše z místních surovin a samozřejmě v ekologickém balení. 

Zájemci mohli ochutnat sezónní pokrmy z lokálních surovin od Klika Kitchen, DaMartie či Fine Food Academy. O skvělou kávu se postaraly QB COFFEE, kmen.coffee a Kofíčko. A nechyběly ani limonády od Limošky nebo zmrzlinové osvěžení od Sweet & Chill a ZMRZ.LI. 

Děkujeme všem, kteří se našeho Ekofestivalu v Českých Budějovicích zúčastnili. Doufáme, že jste si ho užili stejně jako my! 

Nestihli jste první Ekofestival? Stavte se za námi do Brna! Ještě velkolepější akce a vyhlášení vítězů E.ON Energy Globe na vás čeká 31. 8. v areálu Nové Zbrojovky v Brně. 

Související články

Co mají společného cirkulární oblečení, kolo na výrobu smoothie a Tatabojs? Jednu zářijovou sobotu
Jak to vypadá, když se na jednom místě, v jeden čas vyskytuje pozoruhodně vysoká koncentrace inspirativních osobností a projektů, které mění náš svět k lepšímu? To jsme zažili na vlastní kůži v sobotu 9. září v Kasárnách Karlín. Tento den totiž patřil nejudržitelnějšímu festivalu v Praze, kde se zároveň vyhlašoval vítěz ekosoutěže E.ON Energy Globe. A žilo to! Počasí vyšlo jako na objednávku, a tak není divu, že si zábavný den přišlo užít přes 5 000 návštěvníků, malých i velkých. Pojďte tento den prožít s námi znovu pomocí našeho fotoreportu.
Víc najdete zde
V E.ON Energy globe nezahálíme!
Také máte pocit, že jsme finále čtrnáctého ročníku naší ekologické soutěže E.ON Energy Globe slavili teprve nedávno? A to už přitom pilně pracujeme na ročníku s pořadovým číslem 15. Jak bude vypadat a na jaké novinky se můžete těšit? Pojďte se na to podívat.
Víc najdete zde