Vítězné projekty E.ON Energy Globe 2019 a byznys
Velkolepé nápady, šlechetné myšlenky, inovace ohleduplné k přírodě. To vše přináší každý ročník soutěže E.ON Energy Globe. Každý podnikatelský nápad, i ten přírodě prospěšný, musí však mít ještě jeden aspekt – byznysovou perspektivu.
Víta Šuberta ze startupového inkubátoru UP21, který zasedl v porotě letošního ročníku, jsme oslovili, aby do hodnocení právě takový podnikatelský prvek vnesl. Jeho společnost UP21 koučuje začínající projekty, pomáhá se sháněním investorů a připravuje je k dalšímu rozvoji. Co si o vybraných projektech myslí a jak může pomoct vítězi kategorie Nápad?
Trvale udržitelné zbytky
Absolutní vítězství letos připadlo aplikaci Nesnězeno. Její princip je stejně jednoduchý, jako geniální. Restaurace a obchody v ní mohou za sníženou cenu prodávat zboží a porce jídla, které by jinak mířilo do koše.
„Nesnězeno velmi chytře propojuje byznys s trendem udržitelnosti. Projektu, který bojuje proti plýtvání jídlem, se podařilo získat za poslední rok již přes 50 000 zákazníků, což ukazuje na úspěšnost celého konceptu,“ shrnuje fungování projektu Nesnězeno Vít Šubert.
Profit je generován ve třech rovinách – u majitelů, kteří dostanou „alespoň něco“ za zboží, které by jinak bylo určeno k likvidaci, u zákazníků, kteří nakoupí levněji, a v neposlední řadě i u životního prostředí, které nedostává další ránu kvůli zbytečnému plýtvání.
„Nápad mladé dvojice z Brna je do budoucna velmi dobře škálovatelný. Takže se není čemu divit, že se stali celkovými vítězi soutěže E.ON Energy Globe 2019,“ předestírá Vít Šubert aplikaci nadějnou budoucnost.
Předvídavost jako základ byznysu
I když jde v byznysu především o peníze, potenciálně úspěšný projekt musí splňovat ještě další kritéria. Jedním z nich je dlouhodobá perspektiva provozu, která chytře využívá moderních trendů. Dobrým příkladem ze současnosti je cirkulární ekonomika.
Od běžné, lineární, se liší tím, že zpracovává odpad, který následně využívá jako vstupní surovinu. Nejde přitom o žádný výmysl pro fajnšmekry – s oběhovou ekonomikou počítá například i Ministerstvo zemědělství České republiky v rámci strategie #CirkulárníČesko2040. Jedná se o reakci na chystanou odpadovou legislativu Evropské unie, které se budou muset přizpůsobit všechny členské státy. Využití odpadů v současnosti stoupá na žebříčku priorit, kterými se bude muset zabývat většina evropských firem. A jeden příklad se objevil právě i v E.ON Energy Globe 2019.
„Autobus jezdící na biometan je perfektní ukázkou praktického využití cirkulární ekonomiky především pro laickou veřejnost,“ představuje „cirkulární vlaštovku“ z Brna Vít Šubert. Biometan, který autobus pohání, vzniká v čistírně odpadních vod při zpracování čistírenských kalů. Odpadní plyn pak může sloužit buď k výrobě tepla anebo právě k pohánění dopravních prostředků, které díky tomuto druhu pohonu dosahují v provozu daleko nižších emisí. A menší ekologickou stopu má pochopitelně i výroba plynu samotného.
„Fandíme všem projektům, které ekologicky a udržitelně přemýšlí nad naší budoucností. Cirkulární ekonomika je určitě oblast, kterou je dobré silně podporovat,“ doplňuje Vít Šubert hodnocení jednoho z projektů v kategorii Firma.
Jak to udělat, aby boj se suchem neskončil na suchu?
Některé nápady mají obrovský potenciální (a samozřejmě pozitivní) společenský dopad. Bohužel ne vždy se podaří uvést je do chodu „na počkání“ a peníze se musí tvrdě shánět, popřípadě si na ně počkat. Takovým projektem je i replikace Modelu Zdoňov. O co přesně jde?
„Problémy se suchem stále výrazněji ovlivňují fungování dnešní společnosti. Model Zdoňov je vzorovým projektem, jak dosáhnout potřebného zadržování vody v krajině, a přináší také řešení pro rychlou replikaci tohoto modelu v rámci velkých území,“ představuje vítěze kategorie nápad Vít Šubert. Na vývoji modelu se pracovalo od roku 2016 a měl by pomoct s vytvořením Krajinného plánu ČR, který by měl mimo jiné z části řešit složitou hydrologickou situaci v naší krajině.
Na svého investora a plošnou expanzi Model Zdoňov zatím čeká. Nicméně má i díky E.ON Energy Globe 2019 a UP21velkou naději na úspěch. „Tým kolem Jiřího Malíka je teprve na počátku své cesty a my jsme rádi, že mu můžeme pomoct,“ uzavírá Šubert letošní ročník E.ON Energy Globe 2019.
Autoři Modelu Zdoňov se mohou momentálně těšit na šestiměsíční inkubaci od UP21 v hodnotě 300 000 korun, v rámci které se naučí, jak sehnat pro svůj záměr co nejvhodnější investory. Doufáme, že jim to nebude dlouho trvat!