Čím nahradit jednorázové plasty i polystyren? Houbovým myceliem!

29. 8. 2022 Redakce
3 min. čtení
Soutěž
Biotechnologický start-up Myco přišel s inovativním nápadem – jednorázové plasty i polystyren umí nahradit přírodními materiály z houbového mycelia a odpadů zemědělského a dřevozpracujícího průmyslu. Jejich „houbové“ obaly jsou nejen kompostovatelné, takže nepředstavují ekologickou zátěž, ale navíc jsou i nenáročné na výrobu.

Hlavním cílem start-upu Myco je, aby výroba i likvidace jejich obalů znamenala co nejmenší zátěž pro naše životní prostředí. Oproti jiným projektům, které pracují s houbami, přináší také inovativní způsob celého výrobního procesu. Odpadá u něj nutnost používat velké množství plastových forem pro tvarování výrobků. Výroba je navíc energeticky nenáročná, nepoužívají se při ní škodlivé chemikálie a nevzniká další odpad.

Myco pro své produkty zkoumá a vyvíjí materiály z houbového mycelia lesklokorky. Samotný materiál je pak v přírodě přirozeně rozložitelný a klidně je možné využít ho jako hnojivo.

„Houba, kterou používáme, je známější pod názvem reishi neboli latinsky Ganoderma, a je to jedna z nejléčivějších hub, které čínská medicína zná. Nám vyhovuje čistě kultivovaností svého růstu. Co se týče nezávadnosti našeho materiálu, provedli jsme experiment, kdy jsme jednu z našich krabiček nechali v lese a chodili jsme si ji fotit. Asi po 8 dnech nám ji nějaké zvíře ukradlo a dost pravděpodobně snědlo,“ říká s úsměvem zakladatel Myco David Minařík.

Všechny vstupní suroviny pro výrobu obalů Myco tvoří snadno dostupné materiály z místních zdrojů, jako jsou například piliny nebo konopné pazdeří. V suchém prostředí si výrobky z mycelia bez problému zachovávají svůj tvar a pevnost, po vystavení vlhkosti či bakteriím se začnou samy rozkládat.

„Náš projekt mě hodně baví čistě pro mechanické vlastnosti výrobků. Ten příběh je ale mnohem širší. Narodila se nám hodně nemocná dcera. Při strachu o její život jsem si uvědomil, že sám za sebe dělám málo pro to, aby budoucí svět, který jí chci potom představit, byl lepší. Tak jsem vymyslel něco, za co stojí bojovat,“ doplňuje David Minařík.

A co všechno tedy lze výrobky z mycelia nahradit? Díky podobné struktuře, možnostem tvarování, pružnosti i pevnosti umí Myco zastoupit pěnový polystyren. Hodí se tedy pro výrobu dárkových krabiček a balení i coby fixační a ochranné prvky do kartonových krabic. Pro jeho pórovitost přichází v úvahu i použití jako izolace, která by byla navíc vysoce odolná proti ohni. Právě na jejím vývoji v Mycu aktuálně pracují.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.

Související články

Bedřich Moldan porotce E.ON Energy Globe: Důležitý je hlavně přínos pro ochranu životního prostředí a originalita
Odborná porota E.ON Energy Globe každoročně rozhoduje o osudu, který projekty v soutěži čeká. Mezi porotci je i profesor Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí, který nám poskytl krátký pohled za oponu.
Víc najdete zde
Vítězné projekty E.ON Energy Globe 2019 a byznys
Velkolepé nápady, šlechetné myšlenky, inovace ohleduplné k přírodě. To vše přináší každý ročník soutěže E.ON Energy Globe. Každý podnikatelský nápad, i ten přírodě prospěšný, musí však mít ještě jeden aspekt – byznysovou perspektivu.
Víc najdete zde