Park místo betonového koryta. Dělá radost lidem, rakům a chrání i před povodněmi

6. 9. 2022 Redakce
3 min. čtení
Soutěž
Velmi povedenou a inspirativní revitalizaci vodního toku ukazuje projekt z Rokycan. Staré vodní koryto z betonu zde nahradili přírodním parkem přímo uvnitř města. Stal se tak klidným útočištěm pro místní obyvatele, slouží jako protipovodňová ochrana, a navíc úprava koryta zlepšila životní podmínky pro místní hojnou populaci vzácného raka kamenáče.

Do revitalizace Rakovského potoka se město pustilo už v roce 2014. V rámci první fáze došlo k nahrazení přímého betonového koryta povodňovým parkem, který se stará o bezpečný odliv vody při vyšších srážkách i průtocích.

„Díky tomu, že došlo k rozšíření bermy, je vlastně celý park bermou. Funguje to tak, že větší množství vody podrží, a dnes už tak s povodněmi nemáme problémy. Na konci června u nás byla mimo jiné extrémně silná bouřka s přívalovým deštěm. Myslím, že takové množství vody jsme ve městě za hodinu ještě neměli, a vše zafungovalo. Prostor se naplnil vodou, ale udržel ji a nerozlil se,“ říká místostarosta Rokycan Jan Šašek.

Během úprav koryta došlo také k realizaci trávníkových ploch o rozloze větší než 22 tisíc metrů čtverečních, na kterých se nacházejí i prolézačky či herní prvky pro děti.

V druhé fázi revitalizace se město zaměřilo na zlepšení biotopu kriticky ohroženého raka kamenáče, a to ve spolupráci s odborníkem na slovo vzatým – astakologem. Došlo ke vzniku nového kamenného koryta s kamenným záhozem. Díky jeho nepravidelnosti, členitosti a řadě vyčnívajících balvanů poskytuje tisícům raků množství úkrytů, v nichž mohou spokojeně žít a prosperovat.

„Podařilo se nám vytvořit přirozenější prostor pro raky, kteří se potřebují někam schovat. V předchozím korytu to trochu šlo – díky tomu, že se beton drolil a rozbíjel. Dnes je ale koryto vyskládané z kamenů, takže přirozeného prostoru k úkrytu mají raci mnohem více. S odborníky navíc řešíme umístění správného rostlinstva přímo v potoce, které rakům poskytne další skrýše,“ doplňuje Jan Šašek.

Celý revitalizační projekt krásně ukazuje, že je reálné do jednoho funkčního celku propojit jak území povodňové ochrany, tak prostor pro rekreaci obyvatel i biotop chráněného živočicha. Vzhledem k tomu, že při pracích došlo k použití velké části původních betonových tvárnic z břehů koryta, snížilo se navíc množství stavebního odpadu. Nové přírodní a rekreační území uvnitř města si rovněž velmi oblíbili místní obyvatelé.

„Místní mají k parku kladný vztah a jsou rádi, že se projekt uskutečnil. Jedná se zkrátka o místo, kam ve volném čase člověk rád jde. Kromě zábavy pro děti je tam i louka, kde se lidé mohou věnovat různým sportům. Myslím si, že to takto funguje,“ dodává Jan Šašek.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.

Související články

Bedřich Moldan porotce E.ON Energy Globe: Důležitý je hlavně přínos pro ochranu životního prostředí a originalita
Odborná porota E.ON Energy Globe každoročně rozhoduje o osudu, který projekty v soutěži čeká. Mezi porotci je i profesor Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí, který nám poskytl krátký pohled za oponu.
Víc najdete zde
Vítězné projekty E.ON Energy Globe 2019 a byznys
Velkolepé nápady, šlechetné myšlenky, inovace ohleduplné k přírodě. To vše přináší každý ročník soutěže E.ON Energy Globe. Každý podnikatelský nápad, i ten přírodě prospěšný, musí však mít ještě jeden aspekt – byznysovou perspektivu.
Víc najdete zde