Fotovoltaika bez klasických solárních panelů? Jde to!

6. 9. 2022 Redakce
2 min. čtení
Soutěž
Domácí fotovoltaika nám umožňuje výrobu elektřiny ze slunce a jistou energetickou soběstačnost. Díky inovativnímu řešení od společnosti Wienerberger lze energii ze slunce získávat i bez instalace klasických fotovoltaických panelů. Jak? Prostřednictvím fotovoltaických modulů, které je možné přidat mezi běžnou střešní krytinu.

Sluneční energii můžeme nově získat i s pomocí samotné střešní krytiny. Stačí zapojit fotovoltaické moduly přímo mezi střešní tašky a je to. Dané řešení je ve světě poměrně běžné, do Česka se jeho vstup ve větší míře chystá letos. Již brzy ho tak budeme moci využít pro bytové i rodinné domy, stejně jako pro firemní a další objekty.

„S produktem půjdeme na trh v září. Zatím máme poptávky od vlastníků starších mlýnů, u kterých nechtějí kazit jejich estetický vzhled tím, že na jejich střechu umístí nadstřešní fotovoltaiku. A mají také dostatečný prostor pro integrované moduly,“ říká Daniel Frejvald, produktový manažer společnosti Wienerberger, s.r.o.

Hlavní výhodou fotovoltaické střechy je její celistvost a kompaktnost. Odpadá také nutnost instalace nosné konstrukce pro klasické solární panely a příjemným bonusem je úspora financí za běžnou střešní krytinu, kterou solární moduly nahradí. Jsou totiž řešené tak, aby na střechu perfektně pasovaly a vše dobře sedělo i těsnilo. Skvělá je dále jejich nízká hmotnost, jež pro nosnou konstrukci nepředstavuje velkou zátěž.

Z hlediska těchto základních vlastností jsou solární moduly vhodné především na střechy historických budov, u nichž je klasická fotovoltaika z hlediska památkové ochrany poněkud problematická, ba dokonce nereálná. Stejně tak pokud máte krásnou novou střechu, kterou nechcete „hyzdit“, jedná se o estetické řešení přesně pro vás. Nemusíte se také bát, že by fotovoltaické moduly narušovaly střešní plášť. „A zároveň ušetříte za tašky, které na střechu nedáte, protože naše fotovoltaické moduly střešní krytinu nahrazují,“ doplňuje Daniel Frejvald.

Co se týče barevného provedení, nabízí výrobce moduly nejen v černé barvě, ale chystá také terakotovou variantu, která bude se střešní krytinou velmi dobře ladit.

E.ON Energy Globe – soutěž, která má cenu

Žít udržitelně stojí za to. Proto oceňujeme chytré nápady, projekty nebo třeba aplikace, které s tím pomáhají. Šetří energie i přírodu a zaslouží si pozornost.

Související články

Bedřich Moldan porotce E.ON Energy Globe: Důležitý je hlavně přínos pro ochranu životního prostředí a originalita
Odborná porota E.ON Energy Globe každoročně rozhoduje o osudu, který projekty v soutěži čeká. Mezi porotci je i profesor Bedřich Moldan, zástupce ředitele Centra pro otázky životního prostředí, který nám poskytl krátký pohled za oponu.
Víc najdete zde
Vítězné projekty E.ON Energy Globe 2019 a byznys
Velkolepé nápady, šlechetné myšlenky, inovace ohleduplné k přírodě. To vše přináší každý ročník soutěže E.ON Energy Globe. Každý podnikatelský nápad, i ten přírodě prospěšný, musí však mít ještě jeden aspekt – byznysovou perspektivu.
Víc najdete zde