E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké výhody má CNG (stlačený zemní plyn)?

Automobil Emise Plyn Rodinný rozpočet Česká republika
  •  CNG pohon je levný, kvalitní, bezpečný, perspektivní a ekologický.
  • Auto na CNG se vyplatí zejména v případě, že jezdíte opravdu hodně.
  • Auta na zemní plyn se díky nižším nákladům na palivo hodí hlavně do firemních flotil.

Stlačený zemní plyn vychází levně

Postavme vedle sebe konkrétní, srovnatelná vozidla poháněná různými palivy. Škoda Octavia na stlačený zemní plyn má ve srovnání s benzínovou verzí sice vyšší pořizovací cenu (o 15 %), ale nižší provozní náklady (o 50 %). CNG jakožto levnější pohonná hmota začne být finančně výhodnější někde po 50 000 najetých kilometrech. Níže v tabulce vidíte srovnání celkových nákladů na auto a palivo u vozu Škoda Octavia. Jakmile najedete 50 000 km, začnou se ceny obou aut srovnávat. 

  Octavia na benzín Octavia na stlačený zemí plyn
Cena automobilu 456 900 Kč 516 900 Kč
Palivo na 50 000 km 100 000 Kč 50 000 Kč
Celkové náklady 556 900 Kč 566 000 Kč

(Pořizovací ceny a přibližné provozní náklady automobilů uvádíme podle aktuálních prodejních nabídek, uživatelských testů a současné maloobchodní hodnoty paliv. Na 100 kilometrů spotřebujeme kolem 6,7 litru benzínu při ceně 30 Kč/l, anebo kolem 3,9 kilogramu CNG při ceně 25,5 Kč/kg. Jinými slovy, kilometrová jízda bude stát 2 Kč, anebo pouhou 1 korunu.)

CNG je kvalitní a bezpečné palivo

U CNG máte jistotu, že dostanete kvalitní palivo. Stlačený zemní plyn dosahuje oktanového čísla (Oktanové číslo vyjadřuje odolnost paliva proti samozápalu vlivem komprese ve válci. Zjednodušeně řečeno platí, že čím vyšší je oktanové číslo, tím lépe pro motor auta.) 128 - 130, zatímco například LPG (Liquefied Petroleum Gas, česky zkapalnělý ropný plyn) kolísá mezi hodnotami 100 – 110. V České republice prodává stlačený zemní plyn více jak stovka veřejných čerpacích stanic a k dostání jsou také malé plnící zařízení CNG.

CNG řadíme mezi bezpečnější paliva díky vysoké teplotě vzplanutí a lehké váze, která umožňuje snadné odvětrání v případě úniku. Stlačený zemní plyn nevadí ani v podzemních garážích, pokud splňují bezpečnostní podmínky - například účinnou výměnu vzduchu. A co životní prostředí? Oproti benzínovému motoru vzniká spalováním CNG méně emisí CO2 (asi o 25 %) i oxidů dusíku (asi o 80 %).

Víte, že když budete jezdit na CNG, ušetříte až 50 % nákladů na provoz auta? Přesnou úsporu oproti benzínu nebo naftě si spočítejte v naší speciální kalkulačce.