Slyšíte elektřinu?

31. 5. 2019 Jiří Holubec
7 min. čtení
Soutěž

I tichá domácnost může být plná zvuků. Když se do zdánlivého ticha pozorně zaposloucháte, pravděpodobně uslyšíte jak v něm bzučí zářivky, pískají nabíječky, hučí televize a brumí reproduktory. Pojďme si ty nejčastější zvuky trochu zesílit, říct si, co je způsobuje a jak se jich v ideálním případě zbavit.

Na začátek jedna špatná zpráva a jedna dobrá. Ta špatná je, že pískání, bzučení a brum většinou signalizuje, že s přístrojem zapojeným do elektřiny je něco v nepořádku. Ta pozitivní - pokud domácí tichozvuky vnímáte, máte dobrý sluch. Pískání nabíječek a jemné šumění reproduktorů se pro průměrné lidské ucho pohybují na hranici slyšitelnosti jak intezitou, tak frekvencí. Nejčastěji citované rozpětí rozeznatelných zvuků se udává v rozmezí 20 Hz až 20kHz. Mladí lidé dokážou slyšet někdy i frekvence nad 20 kHz, s přibývajícím věkem se naopak horní hranice snižuje. Jestli vám tedy domácí zvuky nedají spát a kvůli probdělým nocím vám přibývají na hlavě šediny, můžete se utěšovat vědomím, že aspoň vaše uši zůstávají mladé.

Nabíječky

V nabíječkách je příčinou pískání nejčastěji  takzvaný spínaný neboli pulzní zdroj, který se používá pro úpravu napětí z rozvodné sítě. Oproti klasickému transformátoru má výhodu v malé velikosti. Nevýhodou je, že při fungování generuje vibrace. Ty se sice pohybují vysoko nad slyšitelným pásmem, ale při interferenci s jinými vibracemi může vznikat nepříjemný vysoký tón.


Jak zní a kdy ho můžeme slyšet?

Jedná se o stálý, velmi vysoký tón, který slyšíte po zapojení nabíječky do sítě.


Co to znamená a jak se zvuku vyvarovat?

Slyšitelný zvuk je znamením, že je něco v nepořádku, většinou, že měnič vysazuje a znovu se rozbíhá. I když je vadný měnič často schopen fungovat i dlouhou dobu, pískání vás má varovat, že dosluhuje. Řešení je nakupovat kvalitní nabíječky, které vydrží déle nepískat.

Televize

Staré televize šuměly všechny, protože rozkladač, který tvořil obraz, pracoval na slyšitelném kmitočtu. U nových televizí je hučení často způsobené napětím, které přichází z kabelu, vede přes set top box do televize a vybíjí se do země přes elektrický přívod k televizoru.


Jak zní a kdy ho můžeme slyšet?

Monotónní brum, který se ozve po zapnutí televize. Brum se zesiluje zároveň s hlasitostí zvuku.


Co to znamená a jak se zvuku vyvarovat?

Šum, brum nebo pískání u dnešních digitálních přístrojů signalizuje závadu. Příčinou je často nešťastné propojení napájecích a signálových kabelů, špatně navržené konstrukce nebo vnitřní zapojení. Brumu pomůže instalace galvanického oddělovače (součástka napojená na anténní kabel). Často se ale závada musí pracně hledat.

Mladé frekvence

Skutečnosti, že mladí lidé slyší zvuky o vysokých frekvencích, využívá poněkud kontroverzní zařízení The Mosquito (Komár). Instalují si ho podniky, kterým vadí, že se před nimi poflakují skupinky teenagerů. Vysoký zvuk, který Komár vydává, mladé lidi spolehlivě odhání, zatímco starší zákazníci ho neslyší. Nutno podotknout, že  technologie se dá využít i opačně. Například nastavením vyzvánění telefonu na frekvenci, kterou neuslyší učitel.


Reproduktor

Reproduktor má prostřed cívku s magnetem, na který je připevněná membrána. Když do cívky pošleme proud o určité frekvenci, začne se na stejné frekvenci pohybovat magnet v cívce a rozkmitá membránu, která společně s tělem reproduktoru vydá odpovídající zvuk. I bez interakce s magnetem a membránou ale cívkou neustále proudí elektřina, která generuje elektromagnetické pole. To reaguje jak s cívkou samotnou, tak s ostatními komponenty a vzniklé vibrace vydávají samy o sobě zvuk.


Jak zní a kdy ho můžeme slyšet?

Hukot, šum nebo brum, který se ozve po zapojení reproduktoru, do kterého ale nejde žádný audio signál.


Co to znamená a jak se zvuku vyvarovat?

Pravděpodobně jde o závadu na vnitřní instalaci reproduktoru, při které vibrace cívky rozechvívají ostatní  komponenty. K jejich slyšitelnosti přispívá i to, že tělo reproduktoru má vibrace zesilovat. Jak z toho ven? Součástky v reproduktorech se dají zalít izolační pryskyřicí, která je utlumí.

Indukční desky

Tady můžete být relativně v klidu, s největší pravděpodobností nejde o závadu na desce. Zvuky totiž vznikají ve dně nádoby. Elektromagnetická indukce rozvibruje molekuly železa a generuje tím samotné teplo.


Jak zní a kdy ho můžeme slyšet?

Každý hrnec vydává svůj specifický „zvuk“ daný konstrukcí dna. Paradoxně nejhlučnější bývají nádoby s tlustým „sendvičovým“ dnem, které jsou nejúčinnější, co se týče rychlosti vaření. Uslyšíte ho především při zapojení desky na vysoký výkon ohřevu.


Co to znamená a jak se zvuku vyvarovat?

Nejde o nic zásadního. Jak vás upozorní výrobci, k indukční technologii určité zvuky patří. Pomůže vám ale pořídit si kvalitní nádobí. Někteří výrobci dokonce na trh uvádí speciální řady „tichého nádobí“.

Žárovky a zářivky

Hučení zářivek je časté a známé, ale může mít vícero příčin. Většinou jde o hluk vydávaný vadným předřadníkem (ta část, která rozsvěcí samotnou trubici), který způsobuje nekonzistentní tok proudu, blikání lamp a bzučivý zvuk. Specifické bzučení také vydávají žárovky v lampách vybavených stmívačem.


Jak zní a kdy ho můžeme slyšet?

Monotónní bzukot se ozývá kdykoliv během používání zářivky. U stmívačů se zesiluje se snižováním intenzity světla.


Co to znamená a jak se zvuku vyvarovat?

U zářivky většinou bývá na vině vadný předřadník. U stmívače nejspíš používáte nevhodnou žárovku. Řešením je vyměnit tlumivku (cívku, která pohlcuje elektromagnetickou energii), nebo trubici vyměnit za typ s elektronickým předřadníkem. U stmívačů používejte speciální žárovky do nich určené.

Související články

Co mají společného cirkulární oblečení, kolo na výrobu smoothie a Tatabojs? Jednu zářijovou sobotu
Jak to vypadá, když se na jednom místě, v jeden čas vyskytuje pozoruhodně vysoká koncentrace inspirativních osobností a projektů, které mění náš svět k lepšímu? To jsme zažili na vlastní kůži v sobotu 9. září v Kasárnách Karlín. Tento den totiž patřil nejudržitelnějšímu festivalu v Praze, kde se zároveň vyhlašoval vítěz ekosoutěže E.ON Energy Globe. A žilo to! Počasí vyšlo jako na objednávku, a tak není divu, že si zábavný den přišlo užít přes 5 000 návštěvníků, malých i velkých. Pojďte tento den prožít s námi znovu pomocí našeho fotoreportu.
Víc najdete zde
V E.ON Energy globe nezahálíme!
Také máte pocit, že jsme finále čtrnáctého ročníku naší ekologické soutěže E.ON Energy Globe slavili teprve nedávno? A to už přitom pilně pracujeme na ročníku s pořadovým číslem 15. Jak bude vypadat a na jaké novinky se můžete těšit? Pojďte se na to podívat.
Víc najdete zde