Jesenice: osvětlení nebudí zvěř a zvyšuje bezpečí chodců
Pokud budete projíždět Jesenicí, všimněte si teplého oranžovočerveného osvětlení vycházejícího ze 13 lamp na silnici spojující jednotlivé sídelní celky. Místní jsou na něj náležitě hrdí a zajímají se o něj i v Národním parku Podyjí. Důvodem je právě barva světla, která spolu s dalšími faktory jen minimálně ovlivňuje přírodu a život zvěře kolem. S tímto inteligentním osvětlením se Jesenice dostala do finále E.ON Energy Globe.
Pokud budete projíždět Jesenicí u Prahy, všimněte si teplého oranžovočerveného osvětlení vycházejícího ze 13 lamp na silnici spojující jednotlivé sídelní celky, o které se zajímají i v Národním parku Podyjí. Důvodem je právě barva světla, která spolu s dalšími faktory jen minimálně ovlivňuje přírodu a život zvěře kolem. S tímto inteligentním osvětlením se Jesenice dostala do finále E.ON Energy Globe.
O světelném znečištění se starostka města Jesenice, Radka Vladyková, dozvěděla více ve chvíli, kdy městu Odbor životního prostředí nedovolil osvětlit silnice a chodníky spojující jednotlivé části města. Důvodem pro zákaz jsou chráněná území a migrační cesty zvěře, která by mohla být umělým světlem vyrušena. Vedení města tedy začalo hledat jiné řešení, které by nejen dokázalo zajistit bezpečnost chodců a řidičů, ale zároveň ani nepoškozovalo přírodu kolem. Náhoda tomu chtěla, že se do Jesenice nastěhovala firma, která se zabývá osvětlením, a městu vnukla nápad na to inteligentní. „Myslím, že svět se posouvá dál dobře načasovanými souhrami náhod,” směje se Vladyková způsobu, kterým se k nápadu dostali.
Lampy byly nainstalovány k chodníku letos v květnu a v současné době je projekt v pilotní fázi. Světla postupně ubírají na intenzitě od 23:00 hod. a od půlnoci fungují na pohybová čidla. Pokud se tento způsob osvědčí, pokusí se jít se snahami o neovlivňování přírody a zároveň úspory energií ještě dál a zkusí snížit výkon na 4 W v nočním provozu. „Já jsem vždycky byla podporovatelem moderních technologií. Teď je to novinka, ale myslím, že do pěti deseti let to bude standard,” říká starostka. I proto už začíná radnice plánovat pořízení dalších lamp s inteligentním osvětlením, tentokrát do parku Pančák a do odlehlejších částí města. „Nemůžeme se na všechno dívat z hlediska peněz. Pokud takhle ochráníme přírodu a v konečném důsledku i zdraví lidí, tak si myslím, že se do toho určitě vyplatí investovat,” shrnuje Vladyková.
Inteligentní osvětlení není prvním projektem, který se vedení Jesenice snaží zpříjemnit obyvatelům okolí jejich obydlí. „Snažíme se na Jesenici nahlížet z pohledu moderního zahradního města a chceme v jeho okolí udrželi tradiční přírodu i zvířata. Toho jsme se drželi i při výsadbě aleje ovocných stromů do volné přírody. Tu jsme umístili do migračního koridoru zvěře, kde jí slouží jako úkryt i potrava. Krom ovocných stromů jsme vysazovali keře, které zvířatům zase slouží jako úkryty,” vysvětluje Vladyková filozofii Jesenice.