Jak snížit vlhkost vzduchu v interiéru?

  1. Nadměrná vlhkost vzduchu způsobuje zdravotní komplikace.
  2. Vlhký vzduch podporuje růst plísně, která tvoří neestetické vlhké mapy na stěnách.
  3. Vlhkost také poškozuje statiku budovy.

Zajistit v domácnosti optimální vlhkost vzduchu znamená předejít zdravotním komplikacím a též nadměrným účtům za energie. Celkově se tím zvedá kvalita bydlení. Optimální vlhkost vzduchu v domácnosti se pohybuje kolem 40 až 60 %. Odchylky se různí v konkrétních místnostech. Vyšší vlhkost se obvykle drží v koupelně a kuchyni. Často ale i v ložnici, kde příliš neprospívá zdravému spánku. Vyšší vlhkost obecně není žádoucí v místech, kde se skladují potraviny nebo oblečení. Vše je pak ohroženo plísní.

Jak měřit vlhkost vzduchu?

Vlhkost v domě či bytě lze relativně snadno měřit za pomoci vlhkoměru. Obecně platí, že panelové domy trápí spíše suchý vzduch. Naopak je tomu u cihlových domů, jež se potýkají s vlhkostí. Samozřejmě to ale není pravidlem, závisí to na konstrukci a zateplení budovy.

U budov s nadměrnou vlhkostí existuje několik variant, jak vlhkost snížit. Základem je pravidelné a správné větrání. Dostatečnou výměnu vzduchu lze zajistit pomocí oken, ventilátorů nebo větracích systémů s rekuperací tepla. V případě nadměrné vlhkosti ale pouhé větrání nestačí. Navíc se kvůli němu v zimních měsících připravujete o tepelný komfort a navyšujete si spotřebu energií.

Odvlhčovače a vysoušeče

Efektivnější cestou k eliminaci vlhkosti je používání odvlhčovačů nebo vysoušečů vzduchu. Fungují na principu nasávání vlhkého vzduchu, který ochlazují na teplotu rosného bodu. Při výběru takového zařízení berte ohled zejména na místnost, ve které bude působit.

V případě dlouhodobého problému s nadměrnou vlhkostí, která se týká celé budovy, přichází na řadu mechanické odstranění vlhkosti. V tomto případě se nedá obejít bez stavebních zásahů a úprav. Řešením je mechanické a injektážní odstranění, u kterého se provádí hydroizolace stěn podřezáním zdiva diamantovým lanem či strojní pilou.

V dnešní době je velmi oblíbená též metoda elektrofyzikální a elektrochemická. Elektrofyzikální metody využívají vlastnosti elektrického proudu. Naopak elektrochemické pracují na bázi chemických procesů.

Využívejte zelenou elektřinu od E.ONu 

Záleží vám na životním prostředí? Začněte využívat naši zelenou elektřinu. Ta pochází výhradně z obnovitelných zdrojů a nakupujeme ji především od českých výrobců. Tak honem, přejděte s námi na zelenou!

Více informací

Mohlo by vás také zajímat:

Jak zateplit sklep?

Sklepy, které nejsou vytápěné, potřebují zpravidla zateplit strop nebo stěny.
Víc najdete tady

Na čem je založená chytrá izolace?

Chytrá energetická řešení, jako třeba tepelná izolace domů a bytů, šetří přírodu i lidskou práci. 
Víc najdete tady

Kam se hodí foukaná izolace?

Foukaná izolace se dostane i do nejtěsnější dutinky v konstrukci domu. 
Víc najdete tady