Energy Globe: projekty, které zachrání svět

13. 2. 2019 Redakce
5 min. čtení
Soutěž

Mokřady čistící vodu ve městě, lednička nebo šetrná pošta. To jsou jen některé z projektů, které uspěly v mezinárodním kole soutěže ekologických nápadů a vynálezů Energy Globe Awards. Do něj se nominují účastníci národních kol ze 177 zemí včetně České republiky. Celý galavečer pak sledují miliony diváků po celém světě.

Pomozte sobě, pomůžete světu

A na takové slavnosti se nakonec můžete se svým projektem ocitnout i vy. Máte-li na svědomí vynález, řešení problému nebo vychytávku, která pomáhá s úsporou energie, vody nebo jinak přispívá k ochraně životního prostředí, můžete se do soutěže E.ON Energy Globe přihlásit a dát o svém nápadu vědět lidem po celém světě.

Z projektů, které se přihlásí do národního kola, nominuje odborná porota dva nejlepší v každé ze šesti tuzemských kategorií – Obec, Kutil, Firma, Mládež, Stavba a Nápad. S výjimkou poslední kategorie, kam spadají řešení, která na realizaci teprve čekají, se oceňují již hotové projekty. O celkovém vítězi rozhoduje hlasování veřejnosti. Odměnou jsou nejen hodnotné ceny, ale hlavně mezinárodně uznávaný certifikát udržitelnosti E.ON Energy Globe. Vítěz národní soutěže navíc může uspět i v mezinárodním kole. Detailnější informace o české verzi soutěže najdete zde

Mokřady jako čistička vody

Příkladem lokálního řešení je projekt zakládání mangrovů tolerantních ke sladké vodě a plovoucích mokřadů na kanálu Punggol v Singapuru. S rychlou výstavbou tady přišli o velkou část zeleně, což zase vedlo ke zvýšené koncentraci dusíku a fosforu z půdy ve vodních tocích. Právě tyto látky rostliny zadržují, a pokud se tak neděje, trpí voda nedostatkem kyslíku.

Situaci vyřešilo založení a kultivace mangrovů (rostlinných společenství rostoucích na hranici moře i pevniny) tolerantních ke sladké vodě a sladkovodních mokřadů. Snížila se tak o 20 % koncentrace dusičnanů a fosfátů ve vodě a její kvalita se zvýšila stejně jako biologická rozmanitost. Oceněnou inovací v tomhle případě je právě unikátní plavební mokřadní systém, který má ve srovnání s opěrnými stěnami ze železobetonu nebo geotextilií menší uhlíkovou stopu a je nákladově efektivnější.

Pošťácká auta pro všechny a lednice na sluníčko

To vídeňské poště vadilo, že rozvozem zásilek škodí životnímu prostředí. Proto vyměnila konvenční vozidla za elektrická a také začala více doručovat poštu pěšky nebo na kole. Tím přispěla ke snížení emisí ve městě. Pošta také sdílí svá elektrická auta i s firmami, které je mohou využít v době, kdy je pošťáci k rozvozu nepotřebují. Navíc ve svých budovách hojně používá fotovoltaické panely.

Další oceněný projekt, mobilní solární chladicí jednotka projektu Solar Freeze, pomáhá farmářům v Keni. Poskytuje jim skladovací prostor pro produkty, které by se jinak v teplém počasí rychle kazily. Zásoby v chladu vydrží 2–21 dní. Tím se sníží ztráta při sklizni až o 90 %. Chladicí boxy se navíc dají převézt z farmy na trh, a tak se až o 60 % zvyšuje i příjem farmářů. Baterie se nabíjí solární energií a generují asi 5,7 kWh energie. A solární lednička je jistě nápad, který ocení i v jiných částech světa.

Mobilní solární elektrárna a uklízecí aplikace

S nápadem, který se může hodit kdekoliv na Zemi, přišla i německá společnost Multicon. Vyvinula totiž mobilní solární elektrárnu. Ta umí nahradit hlasité a znečisťující dieselové generátory, které se často používají hlavně v rozvojových zemích. Solární stanice má integrované solární moduly, zásobník energie a inteligentní řídicí jednotku. Lze jich připojit libovolný počet najednou a zajistit tak potřebnou energii třeba pro nemocnici, uprchlické tábory nebo zařízení k odsolování vody. Jeden 30kWp solární zásobník v Mali poskytuje čistou energii pro 100 domácností.

Ve Španělsku se pomocí mobilní aplikace rozhodli zapojit zejména mladé lidi do úklidu „mořského“ odpadu. Do aplikace Marnoba mohou občané zadávat údaje o výskytu odpadu, jeho složení a původu a pomáhat tak mapovat jeho zdroje a zapojit se do ochrany životního prostředí. Získaná data analyzuje odborný tým Zero Discharge Association a stávají se součástí monitorovacího programu mořského odpadu španělského ministerstva životního prostředí.

Vítězové Energy Globe Awards 2018

  • Kategorie Země: Odolná betonová směs s příměsí uhlíku (Německo)
  • Kategorie Oheň: Přenosná lednice pro farmáře na solární energii (Keňa)
  • Kategorie Voda: Vrty na shromáždění dešťové vody pro zalévání (Indie)
  • Kategorie Vzduch: Zavedení fotovoltaické energie v Afghánských horách (Afghánistán)
  • Kategorie Mládí: Vzdělávací program za méně plastových brček (Spojené státy Americké)
  • Kategorie Udržitelné město: Espoo (Finsko), Yazd (Írán)

Související články

Co mají společného cirkulární oblečení, kolo na výrobu smoothie a Tatabojs? Jednu zářijovou sobotu
Jak to vypadá, když se na jednom místě, v jeden čas vyskytuje pozoruhodně vysoká koncentrace inspirativních osobností a projektů, které mění náš svět k lepšímu? To jsme zažili na vlastní kůži v sobotu 9. září v Kasárnách Karlín. Tento den totiž patřil nejudržitelnějšímu festivalu v Praze, kde se zároveň vyhlašoval vítěz ekosoutěže E.ON Energy Globe. A žilo to! Počasí vyšlo jako na objednávku, a tak není divu, že si zábavný den přišlo užít přes 5 000 návštěvníků, malých i velkých. Pojďte tento den prožít s námi znovu pomocí našeho fotoreportu.
Víc najdete zde
V E.ON Energy globe nezahálíme!
Také máte pocit, že jsme finále čtrnáctého ročníku naší ekologické soutěže E.ON Energy Globe slavili teprve nedávno? A to už přitom pilně pracujeme na ročníku s pořadovým číslem 15. Jak bude vypadat a na jaké novinky se můžete těšit? Pojďte se na to podívat.
Víc najdete zde