Houby i lesní plody sbírejte s mírou. A květiny radši vůbec

Borůvky, maliny nebo houby. Kdo je nikdy v životě v lese nesbíral, že? Myslete ale na to, že slouží hlavně jako potrava pro zvířata. Vy si můžete v klidu nakoupit na trhu nebo v supermarketu, oni jsou odkázaní na to, co v lese najdou.
Když zvířatům vysbíráte všechnu potravu, můžete jim zadělat na velký problém. A nejen jim. Postupně narušíte přirozené potravní řetězce. Houby navíc tvoří symbiózu s okolními stromy, které je potřebují.
Houby, ovoce i další plody je tedy potřeba sbírat s rozmyslem. Trhat jen to, čeho je na daném místě dostatek, a jen tolik, aby na místě zbylo pro všechny ostatní.
Květinám to nejvíc sluší na louce
Pokud si z výletu plánujete přinést suvenýr v podobě luční kytice, zastavte se. Může se vám to dokonce vymstít:
Květiny, které v přírodě dělají parádu týdny, vám často ve váze vydrží nanejvýš pár dní. Navíc můžete narušit i jejich rozmnožování, takže časem by z dané louky některé druhy třeba úplně zmizely.
Je pravda, že kdo se v druzích květin bezpečně vyzná, může si domů odnést kytici invazivních rostlin a přírodě tak dokonce pomoct. Ale ruku na srdce – kolik takových odborníků mezi námi skutečně chodí?
Mohlo by vás také zajímat

Značení tras v Česku. Jak se v něm vyznat?
Pokud občas vyrážíte na výlety po Česku, určitě už jste narazili na turistické značení tras. Nebývá přitom jen v lese nebo na horách – turistické značky najdeme i ve městech, v okolí památek nebo podél silnic. Navíc existují různé druhy značení, které se od sebe liší jak vzhledem, tak účelem.

Národní parky v České republice: Jaké to jsou a co v nich navštívit
V České republice máme aktuálně celkem 4 národní parky. Dohromady tvoří 1,5 % rozlohy země. Protože jsou ale v příhraničních oblastech, navazují na ně národní parky v Německu, v Polsku nebo v Rakousku. Pojďme se podívat, jaké národní parky tedy máme, proč bychom je měli chránit a co v nich navštívit.

Výkup elektřiny: velké srovnání dodavatelů, cen i dalších podmínek
Pod pojmem výkup elektřiny se rozumí prodej přetoků z fotovoltaiky některému z dodavatelů, který elektřinu vykupuje.





