Buďte turistou beze stop
Víte, co nás Čechy spojuje? Milujeme přírodu a výlety do ní. Ani my v E.ONu to nemáme jinak, a proto jsme se pustili do Turistiky beze stop. Chceme nám všem pomoct pochopit, jak být při výletech pro přírodu co nejlepším parťákem. Pojďte do toho s námi!
Prošlápněte si udržitelné trasy
1,7 milionu
turistů jelo v roce 2022 lanovkou na Petřín. Jde o nejnavštěvovanější památku v Česku.
400 tisíc
lidí ročně navštíví Adršpašské skály. Jde o nejnavštěvovanější českou přírodní památku.
12 milionů
turistů přijelo v roce 2022 do Krkonoš. Nejvyšší české pohoří patří mezi nejvytíženější chráněná místa Evropy.
500 tisíc
turistů zachytily snímače v roce 2022 v Národním parku Podyjí. V roce 2021 jich tam zavítal jen poloviční počet.
Jak být ohleduplným turistou
Spojili jsme se s víc než desítkou odborníků a zajímavých osobností, abychom společně dali dohromady Manifest ohleduplného turisty. Je to takový návod pro všechny, kdo se chtějí k přírodě, lidem i k historickým památkám chovat s ještě větším respektem a láskou.
Deset zásad výletníka beze stop
Plánuju dopředu
Každé město, hrad i les, které navštívím, chci poznat do hloubky. Cestu si proto naplánuju dopředu. Když vyrážím na výlet v hlavní sezóně, na nejoblíbenější atrakce se vypravím spíš brzo ráno, nebo k večeru. Vyhnu se tak davům a daleko víc si vychutnám atmosféru místa. Vybavení, které na cestách použiju jen párkrát, si radši půjčím, než koupím.
Cestuju zodpovědně
Dám přednost hromadné dopravě, protože jízda vlakem může být mnohem lepším zážitkem než jízda autem. Navíc si ušetřím zdlouhavé hledání místa na přeplněném parkovišti v turisticky oblíbených oblastech. Pokud vyrážím na kole, vybírám si jen trasy určené pro cyklisty.
Nenechávám stopy
Všechno, co si s sebou přinesu, taky zase pěkně odnesu. Místa, která navštívím, za sebou nechám v takovém stavu, v jakém byla před mým příchodem. Z výletu si odnáším jen zážitky a fotky. Nic neničím ani netrhám.
Když už něco měním, tak k lepšímu
Jakékoliv zásahy do místa, které navštívím, dělám jen s dobrým úmyslem. Uklidit odpadky nebo jiný nepořádek, to je vždycky dobrý nápad.
Nepřeceňuju své síly
Snažím se plánovat s ohledem na své síly a schopnosti. Ať už jedu na dovolenou, výlet do hor, nebo jen na zámek, chovám se tak, aby nebyl nikdo ohrožen. Dokonce ani ti, kteří by mi v kritické situaci přijeli pomoci. Vždy se obleču přiměřeně okolním podmínkám. Nechodím na místa, kde hrozí nějaké nebezpečí, jako je třeba lavina. A vždy mám při sobě dostatek jídla, pití a výbavu, která by se mi v případě nouze mohla hodit.
Vyhledávám zážitky
Kde můžu, tam se pohybuju pěšky. Vím, že to přinese daleko silnější prožitek i radost. Znamená to, že například na hřebeny hor nejedu autem až k poslednímu místu, kde mohu zaparkovat. Pokud je to v mých silách, nejezdím ani lanovkou, ale na vrchol vystoupám. Hledám také zajímavé zážitky v okolí, jako je například návštěva farmy, procházka s místním průvodcem nebo koncert lokální kapely.
Beru ohled na ostatní
Uvědomuji si, že v přírodě ani ve městě nejsem sám. Snažím se být vnímavý i k potřebám druhých. Proto například nikoho neohrožuju rychlou jízdou na kole nebo tím, že svého psa nemám pod kontrolou. Jen tak si můžu i já užít výlet bez stresu a vrátit se domů s dobrou náladou.
Respektuju pravidla
Pokud vyrážím do přírody, vím, jaká pravidla v dané lokalitě platí. Uvědomuju si, že mají nějaký důvod. Držím se vyznačených tras a nechodím mimo ně. To platí hlavně pro chráněná území.
Jsem jen hostem
Cestuji s úctou k místu, které navštívím. Respektuji způsob života místních, jejich tradice a zvyky. Rád si zajdu na folklórní festival, lidovou slavnost nebo lokální trh. Snažím se chovat tak, aby v místních po mé návštěvě zůstala hezká vzpomínka, a ne rozčarování. To znamená, že jim neparkuji před domem ani v noci nekřičím pod okny. V přírodě neruším hlukem ani světlem. Pokud můžu, sbírám lesní plody nebo houby, ale ne víc, než v tu chvíli potřebuji.
Vím, u koho utrácím
Snažím se přemýšlet nad tím, jak můžu prospět místu, které navštívím. Záleží mi na tom, aby peníze, které na výletě utratím, zůstaly v regionu a rozvíjely místní ekonomiku. To ovlivním především výběrem restaurací, ubytování, ale třeba i tím, že nakoupím regionální výrobky. Chci poznat místní hospody, hospůdky, bistra i kavárny, které si zakládají na domácím původu svojí nabídky a na zodpovědném podnikání.
Vydejte se na některou z 9 tras, které jsou neprávem tak trochu zapomenuté
Kdo s námi pracoval na Manifestu ohleduplného turisty
Martina Pásková
Ministerstvo životního prostředí
Martina Pásková je členkou rady globálních geoparků UNESCO a předsedkyní rady národních geoparků.
„Atraktivita destinace je složená ze dvou rysů. Z autenticity a výjimečnosti. Obojí to místo získává životním stylem lidí, kteří tam žijí. A obojí narušuje masový turismus. Proto je důležité, aby se turisté vnímali jako návštěvníci a s místními jejich život sdíleli, ale nenarušovali ho. Cestovní ruch má především zlepšit kvalitu života místních lidí. To je bod číslo jedna a řekla bych, že právě ten z většiny strategií pro cestovní ruch nějak uniká.“
Ondřej Vítek
Agentura ochrany přírody a krajiny ČR
Ondřej Vítek je předním českým krajinným ekologem.
„Nemůžeme se zbavit vlivu, který po sobě v krajině zanecháme. Ten tam bude vždycky, ale můžeme ho do značné míry vykompenzovat. Třeba sbíráním odpadků, které před námi někdo zanechal."
Pavel Přílepek
Klub českých turistů
Pavel Přílepek je značkař a turistické značení v české krajině udržuje už víc než 30 let. Je také předsedou Rady značení v Klubu českých turistů.
„Na pěších trasách se dnes pohybuje spousta lidí na kole, kteří nevnímají, že jiné značení je pro pěší a jiné pro cyklisty. Zvykli si, že když je to značená trasa, tak po ní mohou jet i v lese. Měli bychom ale vnímat, že to není vyloženě cyklotrasa, je to určeno pro pohyb turistů v přírodě. Měli bychom proto být ohleduplní a připravení, že tam kdekoliv můžeme někoho potkat.“
Tereza Kadlecová
CzechTourism
Tereza Kadlecová se v agentuře CzechTourism věnuje udržitelnému turismu v Česku.
„Snažme se trochu více přemýšlet nad tím, co víc můžeme udělat pro destinaci, kam jedeme. Když udělám rezervaci hotelu přes zprostředkovatele, tak část peněz připadne jemu. Pokud se ale spojím přímo s hotelem, vím, že moje utracené peníze zůstanou v daném regionu.“
Jan Smrčka
Ekoškola
Jan Smrčka je dlouholetým skautem a vedoucím vzdělávacího programu Ekoškola.
„Každý skaut tohle pravidlo zná – opouštět místo ve stejném nebo lepším stavu, než bylo před naším příchodem. V tom spočívá celé kouzlo. Když třeba na návštěvě přespáváme ve skautské klubovně, vnímáme to tak, že tohle místo nám někdo půjčil zdarma. A než odtud odejdeme, tak tady pořádně vytřeme. Ať mají radost, že jsme tady byli.“
Judit Nechvátalová
Green Cat
Judit Nechvátalová je zakladatelkou a ředitelkou marketingové agentury Green Cat. Ta připravuje komunikaci k ekologickým projektům pro menší firmy, které to s udržitelností myslí vážně.
„Všude kolem nás jsou zážitky. Nemusíme se vydávat jen na ta nejprofláklejší místa. Dejme příležitost malým místům, která jsou stejně zajímavá jako ta turisticky navštěvovaná. Může to být třeba i les, kde poprvé v životě uslyšíte kukačku.“
Richard Brož
We Love Šumava.
Richard Brož je tvůrcem projektu We Love Šumava.
„Ohleduplnost v cestovním ruchu znamená chovat se šetrně ve všech směrech, ať už jako turista nebo podnikatel, aby si cestování minimálně ve stejné podobě mohli užívat i další generace.“
Ivana Holásková
Zámek Lednice
Ivana Holásková je už přes 40 let kastelánkou zámku Lednice.
„Když vyrazíte na zámek mimo sezónu, čeká vás tam úplně jiný zážitek. Je tu méně lidí, ticho a klid. Zimní zámecké zahrady mají své kouzlo.“
Nikola Sagapova
Ústav výzkumu globálních změn Akademie věd ČR
Nikola Sagapova působí v Ústavu výzkumu globálních změn Akademie věd ČR.
„Pokud dojde k turistickému přetížení, místní mohou vůči návštěvníkům pociťovat nevraživost nebo se třeba i odstěhují. S nimi pak mizí i ty původní obchody a restaurace, které pak nahradí mezinárodní firmy, které můžeme vidět všude ve světě.“
Dagmar Milerová Prášková
Cirkulární akademie
Dagmar Milerová Prášková je projektovou manažerkou Cirkulární akademie.
„Nemusím si přece na každé dovolené koupit tričko, protože jsem zrovna jela na koni, nebo plastového panáčka vyrobeného někde v Asii. Z výletu si můžu odvézt jako vzpomínku i pohlednici nebo jen hezkou fotku.“
Radek Janoušek
Enviweb
Radek Janoušek vede zpravodajský web o životním prostředí Enviweb a je zakladatelem spolku Ukliďme Česko.
„V přírodě kolem košů často vzniká nepořádek. Mysleme na to, že i samotný svoz odpadu představuje pro danou lokalitu další zátěž, protože se sem zajíždí autem. Přitom by jen stačilo brát si na výlet vlastní sáček na odpadky a ten pak po cestě domů vyhodit.“
Hugo Roldán
Povodí Vltavy
Hugo Roldán působí už víc než 10 let na pozici tiskového mluvčího Povodí Vltavy.
„Je potřeba si uvědomit, že okolní krajina nám nepatří. To prostředí máme vypůjčené a měli bychom ho zanechat budoucím generacím nejméně ve stejném stavu, v jakém ho užíváme my, nebo ještě lepším.“
Pavel Žemlík
Mapy.cz
Pavel Žemlík poslední dekádu vede tým kartografů v redakci nejpoužívanějšího mapového portálu Mapy.cz.
„Lidé často nevědí, kam v přírodě mohou a nemohou chodit. A vlastně ani nemají moc šanci, jak to zjistit. Na Mapy.cz proto pracujeme se všemi chráněnými oblastmi. Pokud si cestu naplánujete skrze místa, kam je vstup zakázán, je to tam vyznačené a ukáže se vám nabídka alternativní trasy. Ke každému místu navíc píšeme, proč se tam nesmí a z jakého důvodu je chráněné."
Lukáš Hejlík
Gastromapa
Lukáš Hejlík vytvořil a dál vede projekt Gastromapa.
„Definovat gastro jako udržitelné je možná ještě složitější než turistiku. Na druhou stranu, podpořit lokální podnik, který si zakládá na tom, že vyrábí, co nejvíce domácích věcí, zaměstnává místní lidi, snaží se kvalitně podnikat, ale třeba také bere karty, je to stejně záslužné jako to, že nedává do limonády dvě plastová brčka."
Izabela Nováková
Seznam Brand Studio
Už třetím rokem pracuje jako storytellerka v Seznam Brand Studiu. Nejraději se věnuje tématům, která se týkají ochrany přírody a vědy. Při tvorbě manifestu vedla rozhovory se všemi odborníky a z jejich odpovědí pak vydestilovala základní pilíře udržitelné turistiky.