Buďte turistou beze stop 

VÝLETOWATT ohleduplně k přírodě je ještě větší zábava

Víte, co nás Čechy spojuje? Milujeme přírodu a výlety do ní. Ani my v E.ONu to nemáme jinak, a proto jsme se pustili do Turistiky beze stop. Chceme nám všem pomoct pochopit, jak být při výletech pro přírodu co nejlepším parťákem. Pojďte do toho s námi!

Prošlápněte si udržitelné trasy

Jdu na to

Tohle je naše logo. Můžete se s ním potkat na některých turistických
trasách, ale taky na Mapy.cz nebo
na sociálních sítích.  

1,7 milionu

turistů jelo v roce 2022 lanovkou na Petřín. Jde o nejnavštěvovanější památku v Česku.

400 tisíc

lidí ročně navštíví Adršpašské skály. Jde o nejnavštěvovanější českou přírodní památku.

12 milionů

turistů přijelo v roce 2022 do Krkonoš. Nejvyšší české pohoří patří mezi nejvytíženější chráněná místa Evropy.  

500 tisíc

turistů zachytily snímače v roce 2022 v Národním parku Podyjí. V roce 2021 jich tam zavítal jen poloviční počet.

Jak být ohleduplným turistou 

Spojili jsme se s víc než desítkou odborníků a zajímavých osobností, abychom společně dali dohromady Manifest ohleduplného turisty. Je to takový návod pro všechny, kdo se chtějí k přírodě, lidem i k historickým památkám chovat s ještě větším respektem a láskou.  

Deset zásad výletníka beze stop

Jde se VÝLETOWATT

Vydejte se na některou z 9 tras, které jsou neprávem tak trochu zapomenuté 

Přehrada Vranov

Přehrada Vranov

Trasa vede nádhernou přírodou na hranici jednoho z nejkrásnějších českých národních parků – Podyjí. Stavit se můžete na zámku Vranov a přímo v srdci vodní přehrady se dozvíte, jak se tu ekologicky vyrábí elektřina.  
Národní přírodní památka Peklo

Národní přírodní památka Peklo

Cestu podél Robečského potoka lemují pískovcové skály a na jaře tu rozkvétají miliony chráněných bledulí. Když vás přepadne hlad, můžete ochutnat kozí sýry na nedaleké farmě Nový Dvůr.  
Přes Luč a Loučovice

Přes Luč a Loučovice

Projít se v okolí Lipna a potkat jen minimum lidí? Ale ano, jde to! A jako bonus cestou uvidíte obří balvany nebo Český soběstačný dům, který si veškerou potřebnou energii vyrábí sám.  
Naučná stezka Jeřáb

Naučná stezka Jeřáb

Cítíte tu vůni pryskyřice? To jsou krásné borovicové lesy, kterými se klikatí naučná stezka Jeřáb. Vede z obce Hradčany v Ralsku. Po druhé světové válce tu byl vojenský prostor, který až do roku 1991 využívala sovětská armáda.   

Vizovice

Vizovice

Valašský folklor, to je pojem! Vizovice jsou jím prosáklé. Tato trasa vás provede jejich historickým centrem, vezme vás na místní zámek a nakonec na rozhlednu Doubrava.  
Hauenštejn (Horní hrad)

Hauenštejn (Horní hrad)

Zajímá vás, jaké je to na Nebesích? Tak to si musíte prošlápnout tuhle trasu. Vede totiž okolím Stráže nad Ohří, přes přírodní rezervaci, která se jmenuje Nebesa. A až dojdete na Hauenštejn, třeba budete mít štěstí na jednu z mnoha akcí hradního pána.  
Přírodní památka Modřanská rokle

Přírodní památka Modřanská rokle

Díky procházce po zdejší naučné stezce můžete poznat místní rostliny i zvířata. A ať už se sem vydáte na kole, nebo pěšky, nezapomeňte si dát pauzu v leteckém muzeu Točná, kde mají sbírku letuschopných historických letadel.  
Zámecká Naučná stezka Bartošovice

Zámecká Naučná stezka Bartošovice

Tahle naučná stezka vám představí všechny dominanty malebných Bartošovic. Vezme vás na zámek, do mlýna a na břehy zdejších rozlehlých rybníků. Nezapomeňte se zastavit v Domě přírody Poohří a na záchranné stanici zvířat. Pomáhají tu zraněným divokým zvířatům a snaží se, aby se vrátila do přírody.  

Podhůra (Chrudim III)

Podhůra (Chrudim III)

Tuhle krásnou lesní trasu hravě zvládnete s malými dětmi, s kočárkem i s invalidním vozíkem. Rozhodně si na ní nesmíte nechat ujít bezbariérové Muzeum starokladrubského koně! Nejstarší původní české plemeno koní totiž stojí za to poznat blíž. Na rozhledně Bára si pak vychutnáte výhledy do širého okolí.  

Kdo s námi pracoval na Manifestu ohleduplného turisty

Tipy na turistiku beze stop

Značení tras v Česku. Jak se v něm vyznat?
Pokud občas vyrážíte na výlety po Česku, určitě už jste narazili na turistické značení tras. Nebývá přitom jen v lese nebo na horách – turistické značky najdeme i ve městech, v okolí památek nebo podél silnic. Navíc existují různé druhy značení, které se od sebe liší jak vzhledem, tak účelem. 
Víc najdete tady
Národní parky v České republice: Jaké to jsou a co v nich navštívit
V České republice máme aktuálně celkem 4 národní parky. Dohromady tvoří 1,5 % rozlohy země. Protože jsou ale v příhraničních oblastech, navazují na ně národní parky v Německu, v Polsku nebo v Rakousku. Pojďme se podívat, jaké národní parky tedy máme, proč bychom je měli chránit a co v nich navštívit. 
Víc najdete tady
Jak se na výletě vyhnout davům turistů a chránit tím navštívené místo
Určitě to taky znáte. Těšíte se na klidný výlet do přírody nebo na některou ze zajímavých památek. A na místě se ukáže, že realita bude ve výsledku úplně jiná. Čekají na vás davy lidí, plná parkoviště a místo ticha slyšíte neustálé pokřikování. Naštěstí existuje pár tipů, jak se těmto situacím vyhnout. Jaké to jsou? 
Víc najdete tady