Jaké jsou dotace na tepelné čerpadlo

  1. Na tepelné čerpadlo můžete čerpat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.
  2. Využít lze i kotlíkové dotace. V takovém případě musíte novým tepelným čerpadlem nahradit starý kotel na tuhá paliva.
  3. Firmy mohou využívat i dalších dotačních programů.

Dotace na tepelné čerpadlo v rámci Nové zelené úsporám

Dotační program Nová zelená úsporám podporuje také výměnu zdroje tepla. Vyměnit lze starý kotel na tuhá paliva, který už nedosahuje parametrů třetí emisní třídy. Co jsou emisní třídy kotlů? Více se o nich dočtete v samostatném článku. Tepelným čerpadlem ale můžete nahradit též staré elektrické topení, pokud je v objektu instalováno jako hlavní zdroj tepla.

Příspěvek na nové tepelné čerpadlo můžete v rámci Nové zelené úsporám získat tehdy, pokud jste dům současně zateplili, nebo i bez zateplení. To je ale možné jen v případě, že váš dům spotřebuje na vytápění méně než 150 kWh na jeden metr čtvereční podlahové plochy ročně. Z tabulky níže je rovněž patrné, že dotace bez zateplení domu je mírně nižší.

Pro získání dotace je nutné doložit ekologickou likvidaci starého zdroje tepla. A na dotaci v rámci Nové zelené úsporám samozřejmě nemáte nárok, pokud jste již na stejnou výměnu starého kotle využili kotlíkové dotace.

Typ zdroje
Výše podpory [Kč/dům] při zateplení domu
Výše podpory [Kč/dům] bez zateplení domu

Tepelné čerpadlo voda/voda

100 000

80 000

Tepelné čerpadlo země/voda

100 000

80 000

Tepelné čerpadlo vzduch/voda

75 000

60 000

Na tepelné čerpadlo můžete dostat státní příspěvek i v rámci oblíbených Kotlíkových dotací. Ty jsou určeny na výměnu starého kotle na tuhá paliva za nový moderní zdroj tepla. Na tepelné čerpadlo lze v rámci kotlíkových dotací získat až 120 000 Kč a 80 % uznatelných nákladů (náklady spojené s pořízením a instalací tepelného čerpadla). Kotlíkové dotace ale letos skončily, měly by ale nějakým způsobem pokračovat a o jejich další podobě snad bude jasno na podzim. 

Dotace na tepelné čerpadlo pro firmy

V rámci Nové zelené úsporám mohou o dotace na koupi tepelného čerpadla žádat také firmy. Ty však mají k dispozici i další dotační projekty. Nabízí se třeba Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), v jehož rámci jsou vypsány dotační výzvy v oblasti úspor energií. Dotace v rámci programu OPPIK jsou obvykle určené po malé, střední a velké firmy.

Tepelné čerpadlo od E.ONu

S tepelným čerpadlem ušetříte až 70 % nákladů na vytápění. Zní to lákavě? Pojďte do toho s námi. Společně vhodné čerpadlo vybereme, pomůžeme vám získat dotaci, a nakonec zařídíme jeho instalaci. Výhodný tarif na elektřinu je u nás samozřejmostí.

Chci tepelné čerpadlo

Mohlo by vás také zajímat:

Jak často má probíhat kontrola plynových kotlů?

Kontrolu plynového kotle je dobré provádět jednou ročně. V případě firem to může být i častěji.
Víc najdete tady

Znáte princip kondenzačního kotle?

Princip kondenzačního kotle připomíná výhodnou recyklaci zdánlivě bezcenného odpadu. 
Víc najdete tady

Jak funguje plynový kondenzační kotel se zásobníkem?

Kondenzační kotel vyrábí tepelnou energii spalováním zemního plynu a zkapalňováním horké páry.  
Víc najdete tady