Jaké jsou dotace na tepelné čerpadlo

  1. Na tepelné čerpadlo můžete čerpat dotaci v rámci programu Nová zelená úsporám.
  2. Využít lze i kotlíkové dotace. V takovém případě musíte novým tepelným čerpadlem nahradit starý kotel na tuhá paliva.
  3. Firmy mohou využívat i dalších dotačních programů.

Dotace na tepelné čerpadlo v rámci Nové zelené úsporám

Dotační program Nová zelená úsporám podporuje také výměnu zdroje tepla. Vyměnit lze starý kotel na tuhá paliva, který už nedosahuje parametrů třetí emisní třídy. Co jsou emisní třídy kotlů? Více se o nich dočtete v samostatném článku. Tepelným čerpadlem ale můžete nahradit též staré elektrické topení, pokud je v objektu instalováno jako hlavní zdroj tepla.

Příspěvek na nové tepelné čerpadlo můžete v rámci Nové zelené úsporám získat tehdy, pokud jste dům současně zateplili, nebo i bez zateplení. To je ale možné jen v případě, že váš dům spotřebuje na vytápění méně než 150 kWh na jeden metr čtvereční podlahové plochy ročně.

Pro získání dotace je nutné doložit ekologickou likvidaci starého zdroje tepla. A na dotaci v rámci Nové zelené úsporám samozřejmě nemáte nárok, pokud jste již na stejnou výměnu starého kotle využili kotlíkové dotace.

Typ tepelného čerpadla
Výše podpory

Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění

80 000 Kč

Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění

s přípravou teplé vody

100 000 Kč

Tepelné čerpadlo pro teplovodní systém vytápění

s přípravou teplé vody připojené k fotovoltaickému systému

140 000 Kč

Tepelné čerpadlo vzduch-vzduch
60 000 Kč

Na tepelné čerpadlo můžete dostat státní příspěvek i v rámci oblíbených Kotlíkových dotací. Ty jsou určeny na výměnu starého kotle na tuhá paliva za nový moderní zdroj tepla. Na tepelné čerpadlo lze v rámci kotlíkových dotací získat až 130 000 Kč a 80 % uznatelných nákladů (náklady spojené s pořízením a instalací tepelného čerpadla).  

Dotace na tepelné čerpadlo pro firmy

V rámci Nové zelené úsporám mohou o dotace na koupi tepelného čerpadla žádat také firmy. Ty však mají k dispozici i další dotační projekty. Nabízí se třeba Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OPPIK), v jehož rámci jsou vypsány dotační výzvy v oblasti úspor energií. Dotace v rámci programu OPPIK jsou obvykle určené po malé, střední a velké firmy.

Stáhněte si brožuru o úsporách

Naše brožura vás provede úsporami v domácnosti místnost po místnosti. Zjistíte, jak šetřit energiemi v kuchyni, koupelně nebo v ložnici. Určitě máme tip i pro vás, tak pojďte do toho!

Stáhnout brožuru

Mohlo by vás také zajímat:

Jak často má probíhat kontrola plynových kotlů?

Kontrolu plynového kotle je dobré provádět jednou ročně. V případě firem to může být i častěji.
Víc najdete tady

Jak funguje plynový kondenzační kotel se zásobníkem?

Kondenzační kotel vyrábí tepelnou energii spalováním zemního plynu a zkapalňováním horké páry.  
Víc najdete tady

Na co si dávat pozor u kondenzačních kotlů?

Plynové kondenzační kotle jsou vysoce účinné a úsporné.
Víc najdete tady