Jaké jsou výhody a nevýhody elektromobilů

  1. Provoz a údržba elektromobilů je levnější než u vozů se spalovacím motorem. Ušetříte také náklady na jeho servis.
  2. Dojezd elektromobilů je dnes běžně už 200 až 300 km. Vozy Tesla ujedou až 400 km na jedno nabití.
  3. Investice do elektromobilů je vyšší. Průměrná cena nového elektrovozu je 1 milion korun.

Ušetříte za olej

Nejslabší a zároveň nejsilnější součástí elektromobilů je Lithium-iontová baterie. Protože elektromobily jezdí na elektrický pohon, vyhnete se běžné údržbě, jako je například výměna oleje, olejového filtru nebo svíček. V průběhu let se tak úspora za údržbu nasčítá.

Dobijete ze zásuvky

Za vůbec největší výhodu elektromobilů považují odborníci možnost dobít si vůz doslova kdekoli: v domácí zásuvce, ve veřejné dobíjecí stanici nebo v rychlonabíječce. Když elektromobil dobijete levně, například z domácí zásuvky v době platnosti nízkého tarifu (dříve nočního proudu), zaplatíte za kilowatthodinu méně než 2 koruny. Na ujetí 100 kilometrů potřebuje elektromobil asi 15 kWh, takže tato vzdálenost vás vyjde na méně než 30 korun.


Nenatankujete všude

Elektromobilitě je vyčítáno, že síť dobíjecích stanic není ještě příliš rozsáhlá. Když vám po cestě dojde energie, je pravda, že „nenatankujete“ u každé benzínky. Na druhou stranu komerčních a veřejných nabíječek přibývá a dnes jich je v Česku kolem stovky. Vznikají především kolem hlavních tahů nebo dálničních tepen. Objevují se také u nákupních center. Přibývat budou i v následujících letech, a to za podpory dotací z fondů Evropské unie.

Za rychlé dobíjení zaplatíte

Je třeba podotknout, že cenotvorba za dobíjení vozů v komerčních stanicích pořád ještě není ustálená. V některých rychlonabíječkách zaplatíte kolem 10 korun za kilowatthodinu, výhodou oproti domácímu dobíjení je ovšem rychlost. Zatímco doma můžete elektromobil na plnou kapacitu dobíjet několik hodin, v rychlodobíjecí stanici si počkáte půl hodiny až hodinu. S několikaminutovým tankováním u pumpy se to stále ještě srovnat nedá, ale elektromobil si zase pohodlně můžete dobít v noci z jakékoli zásuvky.

Tesla zvládne 400 km

Prvním elektromobilům, které před pár lety brázdily české silnice, uživatelé i mnozí odborníci vyčítali krátký dojezd. Zatímco před pěti lety elektrovozy ujely na jedno nabití 100 až 150 km, dnes je tato vzdálenost dvojnásobná. Výjimkou je Tesla, jejíž vozy zvládnou až 400 kilometrů.

Elektromobil za 1 milion korun

Pokud si budete chtít dopřát „Mercedes“ mezi elektromobily, připlatíte si. Ceny elektrovozů Tesla začínají na cca 1 milionu korun. Nejlevnější nové elektromobily stojí kolem 600 tisíc korun, nejběžnější modely se pak prodávají za 800 - 900 tisíc korun.

Pozor na topení a zimní provoz

Zejména starší elektrické vozy měly běžné elektrické topení a špatně tepelně izolované baterie. Díky tomu se při zimní provozu rychleji vybíjely, protože topení je samozřejmě energeticky náročné. Moderní elektromobily se vytápějí a chladí pomocí malého tepelného čerpadla, jež baterii tolik nevybíjí. Při nabíjení je navíc možné nechat vůz předehřát.

Dotace na elektromobily

Také na elektromobil můžete čerpat dotaci. Dotace na elektromobily jsou ale určené je pro firmy. Čtěte více: Dotace na elektromobily 2020.

Vlastní dobíječka od E.ON Drive

Společně zřídíme dobíjecí stanici ve vaší firmě, obci nebo domácnosti. A když budete chtít, z vaší soukromé dobíječky umíme udělat veřejnou. Pokud byste ale rádi svůj elektromobil jen výhodně dobíjeli, ani to není problém. Zaregistrujte se do E.ON Drive.

To mě zajímá

Mohlo by vás také zajímat

Co je to zelená elektřina

Zelená elektřina pochází z obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady

Jak funguje odběr zelené elektřiny

Elektřina je jen jedna a ve vašich zásuvkách se při odebírání zelené elektřiny nic nemění.
Víc najdete tady

Jak moc obnovitelné zdroje prodraží elektřinu

V každé kilowatthodině elektřiny automaticky platíte příspěvek na podporu obnovitelných zdrojů energie.
Víc najdete tady