Co je elektromobilita? 3

Elektřina Automobil Emise Životní prostředí Moderní technologie

 •  Tramvaje, trolejbusy, ale také automobily mohou jezdit levně a ekologicky.
 •  Elektromobilita může spojovat ekonomickou výhodnost a ekologickou ohleduplnost. 

Když vybíráme umělé osvětlení, většinou ani nezvažujeme, jaký druh energie vlastně chceme. Nejlepší volbou je prostě elektrické zařízení, například zářivka nebo lampa. Složitější situace nastává při výběru nového vytápěcího systému - obvykle váháme mezi tepelným čerpadlem, plynovým kotlem a dalšími technologiemi. Brzy možná přijde doba, kdy se budou obtížně rozhodovat také řidiči.

Je lepší spalovací motor, nebo elektrický pohon? Většina dopravních prostředků dneska jezdí díky benzínu, jehož chemická energie je za vysokých teplot přeměňována tak, aby konala mechanickou práci. Ovšem elektromobily, elektromotorky, elektroskútry… Zkrátka elektromobilita může spojovat ekonomickou výhodnost a ekologickou ohleduplnost.

TIP

Už dneska šetří řidičům peníze stlačený zemní plyn (CNG). Vyzkoušejte kalkulačku, která srovnává konvenční a alternativní paliva!

Elektrický pohon může vyjít levněji než spalovací motor

Elektromobilita vlastně dávno patří do lidské společnosti. Tramvaje, trolejbusy nebo moderní vlaky přece jezdí právě díky elektrickému pohonu. Ovšem na stejném principu mohou fungovat také všechny ostatní dopravní prostředky. Přidejme elektrický motor bicyklu, skútru nebo motorce - vznikne elektrokolo , elektroskútr a elektromotorka.

Například elektrické auto, čili elektromobil sice stojí více peněz, ale díky levnějšímu pohonu může nakonec vyjít levněji než benzínový automobil. Schválně srovnejme stejně velká vozidla podle toho, jakým druhem energie jsou poháněna!

Typ vozidla Pořizovací cena Náklady na palivo 400 000 km Celkové náklady
Auto na benzín 200 000 Kč 640 000 Kč 840 000 Kč
Auto na plyn (CNG) 270 000 Kč 360 000 Kč 630 000 Kč
Elektromobil 600 000 Kč 200 000 Kč 800 000 Kč

Ceny a náklady jsou pouze přibližné, vycházejí z aktuálních nabídek na automobilovém trhu. Předpokládáme, že benzínový pohon vyjde na 1,6 Kč/km, plynový pohon na 0,9 Kč/km a elektromobil pojede za 0,5 Kč/km. Nezapočítáváme úsporu za odběr elektřiny v domácnosti díky výhodnější distribuční sazbě, ani za levnější technické kontroly a servisní prohlídky díky bezemisnímu provozu. Majitelé solárních elektráren navíc mohou jezdit téměř zadarmo - na slunce.

Elektromobilita je ekologická díky zeleným tarifům

Automobil nabíjený ze zásuvky jezdí zhruba třikrát levněji, než jeho stejně velký protějšek, tankovaný na benzínové stanici. Ale nakolik zatěžuje, nebo šetří životní prostředí? Záleží na zdroji elektrické energie.

Pokud získáme proud spalováním uhlí v zastaralé tepelné elektrárně, elektromobilita příliš ekologická nebude. Naštěstí na dnešním trhu seženete takzvané zelené tarify, vyráběné výhradně z obnovitelných zdrojů. Například s produktovou řadou EkoElektřina bude elektromobil nejenom hospodárný, ale také ohleduplný k přírodě.

RADA

Pokud si pořídíte elektromobil, požádejte místní distribuční společnost, aby vám optimalizovala distribuční sazbu. Většina domácností tak získá levnější elektřinu.

Rychlonabíjecí stanice zvyšují pohodlí řidičů

Jako nevýhoda elektromobilů bývá zmiňovaný poměrně krátký dojezd. V současnosti vyráběné modely zvládnou nejčastěji mezi 100 až 140 kilometry, než opět potřebují dobít baterii, což obvykle stačí na všednodenní cestování v rámci jednoho města. Potom můžete elektromobilu doplnit “šťávu” třeba prostřednictvím obyčejné elektrické zásuvky, kterou má doma každá běžná domácnost.

Situace se ovšem zásadně mění k lepšímu. Přibývají totiž specializované rychlonabíjecí stanice, u kterých řidiči nabijí během 20 minut 80 % kapacity baterie!

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

 • 67
  Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

 • 62
  Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

 • 43
  Jak vybrat nejvhodnější tepelné čerpadlo?

  Podle okolního prostředí zvolte technologii, která využívá energii země, spodní vody, nebo ovzduší. Dobré...

Odborní garanti E.ON Rádce

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.