E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak rychle vrátí svoji cenu bojler s tepelným čerpadlem?

Elektřina Teplo Investice Spotřebiče Moderní technologie
  •  Ohřev vody v bojleru s sebou přináší nemalou spotřebu elektrické energie.
  •  Nároky na odběr elektřiny je možné snížit díky kombinaci bojleru s tepelným čerpadlem. 

Bojler s tepelným čerpadlem představuje moderní technologii ohřevu teplé užitkové vody. Tepelné čerpadlo totiž nahrazuje část spotřebované elektřiny , protože využívá energii ze svého okolí (např. vzduchu). Úspory jsou výrazné, protože díky tepelnému čerpadlu získáte celé dvě třetiny energie zadarmo.

Bojler s tepelným čerpadlem vybírejte podle kapacity, tedy objemu vody (na jednu osobu se doporučuje asi 50 litrů). Sledujte i nastavitelnou maximální teplotu vody (zpravidla kolem 65 °C). 

Princip bojleru s tepelným čerpadlem

Na bojleru, který se stará o ohřev teplé užitkové vody, je instalováno malé tepelné čerpadlo. Nejčastěji je zařízení umístěno ve sklepě nebo v jiné odlehlejší části domu, kde odebírá energii okolnímu vzduchu a tou pak ohřívá vodu. Vedlejším pozitivním efektem je, že tepelné čerpadlo zároveň prostor vysušuje, což uvítají majitelé vlhkých sklepních prostor.

Při provozu bojleru pro ohřev vody můžete dostat dvoutarifní distribuční sazbu D25d, kdy získáte po část dne (8 hodin denně) levnější elektřinu v rámci nízkého tarifu (dříve noční proud). Kontaktujte nás, poradíme vám s konkrétním postupem!

Kolik ušetří bojler s tepelným čerpadlem?

Bojler s tepelným čerpadlem pořídíte za cenu kolem 50 000 Kč (záleží na typu, výrobci, objemu). Pro ohřev vody v rodinném domě (200 litrů) je třeba asi 10 kWh energie, což znamená při ohřevu vody bojlerem s tepelným čerpadlem náklady 4,5 korun za den. Oproti běžnému ohřevu vody tato technologie ušetří asi 70 % nákladů. Návratnost investice trvá v průměru kolem 3 až 5 let.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice