K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

23

Kdo dostane peníze z programu Zelená úsporám?

Témata

 • Původní dotační program Zelená úsporám fungoval v období let 2009 – 2012, nyní probíhá Nová zelená úsporám.
 • Dříve museli příjemci dotace splňovat krátkodobé termíny, ovšem aktuální výzvu můžete využít až do roku 2021.

TIP

Navštivte naše poradenské centrum, abychom probrali možnosti energetických a finančních úspor osobně! Častým tématem našich konzultací jsou rekonstrukce domů, kvalitní osvětlení a vytápěcí systémy, nebo právě dotační programy.

 

Zelená úsporám v novém kabátu

Kdo chce ušetřit za energie, má příležitost! Dotační programy v současnosti zjednodušují podmínky i administraci, aby je mohl využít širší okruh zájemců. Šanci na dotované úsporné bydlení mohou využít vlastníci a stavebníci rodinných domů na území České republiky, bytových domů v Praze, města a obce. Pravděpodobně uspějí žadatelé, kteří chtějí pomocí dotace snížit energetickou náročnost budov nebo efektivně využívat zdroje energie. V současnosti můžete také vy žádat o dotace, které nabízí Nová zelená úsporám. Upravené podmínky jsou založené na takzvané kontinuální výzvě, která většinou lépe vyhovuje potřebám domácností.

O co jde? Pokud jste byli zvyklí v rámci Zelené úsporám čekat na zveřejnění výzvy k podání žádosti, u níž jste museli splnit dané termíny, teď již nemusíte. Výhodou kontinuální výzvy je, že si realizaci můžete v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním možnostem. Úsporné opatření smíte provádět po částech i v průběhu několika let. Pro letošní rok je k dispozici 520 milionů korun.

RADA

Žádost o dotaci podejte elektronicky. Anebo navštivte krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR, kde vám s vyřízením pomohou.

Zelená úsporám i lepším podmínkám

Nová zelená úsporám je určená vlastníkům rodinných a bytových domů, podnikatelům a mohou ji využít také města a obce. Ministerstvo životního prostředí slibuje stabilnější podmínky. V předchozích letech totiž docházelo k častým změnám, které mohly některé žadatele stresovat. Kolik peněz bude v rámci celého dotačního programu rozděleno? Do roku 2021 je Nová zelená úsporám financovaná z výnosů emisních povolenek, odhadem půjde o 27 miliard Kč.

V následující tabulce uvádíme přehled možných žadatelů o dotaci. Na jeden rodinný či bytový dům lze uplatnit jenom jednu žádost, která ovšem může obsahovat kombinaci opatření z více podoblastí podpory. Poněkud horší postavení mají obyvatelé bytových domů: Nová zelená úsporám dočasně podporovala pouze majitele bytovek na území hlavního města Prahy a nyní Ministerstvo životního prostředí teprve připravuje novou, pravděpodobně kontinuální výzvu.

Zelená úsporám – kdo může žádat o podporu  
Rodinné domy Bytové domy
   
vlastnící nebo stavebníci rodinných domů fyzické osoby podnikající i nepodnikající
fyzické osoby společenství vlastníků jednotek
právnické osoby bytová družstva
  města a obce (včetně městských částí)
  případně další právnické osoby

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  57
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  46
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Najděte rychle, co potřebujete

Nejčastěji hledáte

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*