K ukládání nastavení a správnému fungování využíváme soubory cookies. Používáním webu s jejich používáním souhlasíte. Více o cookiesNapište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete
kontaktovat našeho E.ON Rádce,
který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

*
*
*
*

Odborní garanti sekce

24

Kdo dostane peníze z programu Zelená úsporám?

Témata

 • Původní dotační program Zelená úsporám fungoval v období let 2009 – 2012, nyní probíhá Nová zelená úsporám.
 • Dříve museli příjemci dotace splňovat krátkodobé termíny, ovšem aktuální výzvu můžete využít až do roku 2021.

TIP

Navštivte naše poradenské centrum, abychom probrali možnosti energetických a finančních úspor osobně! Častým tématem našich konzultací jsou rekonstrukce domů, kvalitní osvětlení a vytápěcí systémy, nebo právě dotační programy.

 

Zelená úsporám v novém kabátu

Kdo chce ušetřit za energie, má příležitost! Dotační programy v současnosti zjednodušují podmínky i administraci, aby je mohl využít širší okruh zájemců. Šanci na dotované úsporné bydlení mohou využít vlastníci a stavebníci rodinných domů na území České republiky, bytových domů v Praze, města a obce. Pravděpodobně uspějí žadatelé, kteří chtějí pomocí dotace snížit energetickou náročnost budov nebo efektivně využívat zdroje energie. V současnosti můžete také vy žádat o dotace, které nabízí Nová zelená úsporám. Upravené podmínky jsou založené na takzvané kontinuální výzvě, která většinou lépe vyhovuje potřebám domácností.

O co jde? Pokud jste byli zvyklí v rámci Zelené úsporám čekat na zveřejnění výzvy k podání žádosti, u níž jste museli splnit dané termíny, teď již nemusíte. Výhodou kontinuální výzvy je, že si realizaci můžete v klidu naplánovat a přizpůsobit svým finančním možnostem. Úsporné opatření smíte provádět po částech i v průběhu několika let. Pro letošní rok je k dispozici 520 milionů korun.

RADA

Žádost o dotaci podejte elektronicky. Anebo navštivte krajské pracoviště Státního fondu životního prostředí ČR, kde vám s vyřízením pomohou.

Zelená úsporám i lepším podmínkám

Nová zelená úsporám je určená vlastníkům rodinných a bytových domů, podnikatelům a mohou ji využít také města a obce. Ministerstvo životního prostředí slibuje stabilnější podmínky. V předchozích letech totiž docházelo k častým změnám, které mohly některé žadatele stresovat. Kolik peněz bude v rámci celého dotačního programu rozděleno? Do roku 2021 je Nová zelená úsporám financovaná z výnosů emisních povolenek, odhadem půjde o 27 miliard Kč.

V následující tabulce uvádíme přehled možných žadatelů o dotaci. Na jeden rodinný či bytový dům lze uplatnit jenom jednu žádost, která ovšem může obsahovat kombinaci opatření z více podoblastí podpory. Poněkud horší postavení mají obyvatelé bytových domů: Nová zelená úsporám dočasně podporovala pouze majitele bytovek na území hlavního města Prahy a nyní Ministerstvo životního prostředí teprve připravuje novou, pravděpodobně kontinuální výzvu.

Zelená úsporám – kdo může žádat o podporu  
Rodinné domy Bytové domy
   
vlastnící nebo stavebníci rodinných domů fyzické osoby podnikající i nepodnikající
fyzické osoby společenství vlastníků jednotek
právnické osoby bytová družstva
  města a obce (včetně městských částí)
  případně další právnické osoby

 

Mohlo by vás také zajímat

 • Kolik peněz a energie ušetří LED žárovky?

  Moderní LED žárovky spotřebují oproti starým baňkám jenom zlomek elektřiny.

  61
  Více
 • Jak zajistit topení levně?

  Pokud chcete topit levně, zabezpečte unikající energii kvalitní izolací a zvažte kondenzační kotel.

  59
  Více
 • Jakou dobu návratnosti má kondenzační plynový kotel?

  Kondenzační plynový kotel může ušetřit svoji cenu za 3 roky.

  47
  Více
Zpět na hlavní kategorii

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.

*
*
*
*