E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak účinné jsou solární panely?

Chytrá domácnost Fotovoltaika Alternativní energie Jak ušetřit na energii Moderní technologie
  • Účinnost solárních panelů ukazuje, kolik sluneční energie panel dokáže přeměnit na elektřinu.
  • Běžně koupíte fotovoltaické panely s účinností 12–17 %.
  • Účinnost fotovoltaiky roste. Teoretické maximum je ale 34 % – dál už to z fyzikálních důvodů nepůjde.
  • Čím účinnější panel je, tím má větší výkon. Ten udáváme v jednotce Watt-peak (Wp).
     

Když svítí slunce, dopadá v Česku na jeden metr čtvereční zhruba 1 kW energie. Solární panel umí zhruba 17 % tohoto množství přeměnit na elektřinu. Právě tuto hodnotu označujeme jako účinnost solárního panelu.

Fotovoltaika je stále účinnější

Účinnost solárních systémů neustále roste. Každé procento navíc se počítá, protože čím účinnější je panel, tím větší výkon nabízí. Díky tomu dneska běžně koupíte solární panel s výkonem třeba 300 Wp, zatímco ještě před pár lety to bylo i o 20 % méně. Přečtěte si víc o této jednotce a jejím významu v energetice.

Odborníkům už se povedlo vyrobit fotovoltaický panel s účinností 25 %. To znamená, že dokáže vyrobit elektřinu ze čtvrtiny dopadající sluneční energie. I vylepšování účinnosti solárních panelů má ale své meze. Fyzikální zákonitosti nám ji totiž nedovolí zvýšit nad 34 %.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.

Kolik elektřiny vyrobí fotovoltaický panel?

Abychom zjistili, kolik elektřiny solární panely vytvoří, musíme znát hodnotu jejich výkonu v jednotkách Wp. Počítáme přitom s tím, že každý instalovaný kWp (1000 Wp) ročně vyrobí zhruba 1 MWh elektřiny. Ve slunných oblastech, jako jsou třeba střední Čechy nebo jižní Morava, to bude o trochu víc, na deštivějším severu zase o něco méně.

Ukažme si to na příkladu: Čtyři solární panely o výkonu 300 Wp dají dohromady malou solární elektrárnu o celkovém výkonu 1,2 kWp. Ta ročně vyrobí přibližně 1,2 MWh elektřiny. A protože ji díky tomu nemusíte odebrat z distribuční sítě, šetříte své náklady na elektřinu.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu od E.ONu. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!