Jak fungují podzemní kontejnery? 13

Odpad Etika Životní prostředí Česká republika Veřejný sektor

  •  Stále více tuzemských měst používá velkoobjemové podzemní kontejnery na odpad.
  •  Kontejnery v podzemí zachytávají shora padající odpadky, zůstávají skryté a také mimo dosah vandalů.

Podzemní kontejnery šetří veřejný prostor

Popelnice obyčejně neřadíme mezi estetické doplňky. Bývají plné vyhozených obalů, kapesníků nebo cigaret a turistům mohou kazit prohlídku historického centra. Podzemní kontejnery šetří a zvětšují veřejné prostranství. Nahoře na ulici vypadají jako malý odpadkový koš a přitom dole pojmou třikrát větší objem, včetně zápachu.

Sami posuďte, jestli jsou pořizovací náklady přijatelné. Podzemní kontejnery stojí řádově statisíce korun, zatímco tradiční, kompletně nadzemní popelnice vycházejí do 10 000 Kč. Náročnější bývá také údržba. Jakmile popelnice v podzemí naplníme, přijede speciální vozidlo vybavené hydraulickou rukou, která vyzvedne nádobu nahoru a na korbu vysype tříděný obsah, určený k následné recyklaci.

TIP

Každoročně v polovině dubna vyrážejí desetitisíce dobrovolníků, aby zbavovali krajinu černých skládek. Projekt Ukliďme Česko získal „ekologického oskara“ v soutěži E.ON Energy Globe Award.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.