E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak nákladná je přestavba na CNG?

Automobil Emise Plyn Kutil Moderní technologie
  • Stlačený zemní plyn je bezpečné automobilové palivo.
  • Oproti benzínu nebo naftě má vyšší teplotu vzplanutí a při eventuálním úniku zmizí větráním.
  • Přestavba na CNG (stlačený zemní plyn) vyžaduje profesionální přístup a poměrně vysokou investici. 

Například elektrifikaci bicyklu zvládne zručný kutil svépomocí. Nakoupí předpřipravenou sadu součástek a doma svému kolu samostatně nainstaluje motorek, baterii a regulátor. Přestavba automobilu na CNG pohon takhle jednoduchá není. Je úkolem pro odborníka a vyjde zhruba o 20 000 korun dráž, než kdybyste si vybrali LPG (zkapalnělý ropný plyn).

Nenechejte se odradit, stlačený zemní plyn  počáteční investici vrátí.  Kilometrová jízda může stát jenom 1 Kč a výhodou je také garantovaná kvalita paliva.

Přestavba na CNG podle motoru a ceny

Originální auta na plyn mají obvykle kombinovaný pohon, takže mohou dojíždět na benzín. Nádrže osobních vozů běžně disponují kapacitou pro zhruba 20 kilogramů CNG. Přestavba benzínového motoru na plynový pohon stojí různě, například podle instalovaného objemu a počtu válců. Každopádně musí tuto přestavbu provést odborná firma a ta si za to také nechá zaplatit. Shrňme obvyklé ceny přestavby na CNG:

  1. 3 válcový  motor: cca 45 000 Kč
  2. 4 válcový motor: cca 45 000 Kč
  3. 6 válcový motor: cca 55 000 Kč
  4. 8 válcový motor: cca 60 000 Kč

Specializovaná kalkulačka vám srovná stlačený zemní plyn, benzín a naftu. Zadáte jenom základní informace, jako například typ vozidla a pohonné hmoty. Kalkulačka potom vyčíslí, jak ekonomicky a ekologicky je úsporné auto na CNG!