Kde najdu dobíjecí stanice pro elektromobily? 4

Automobil Elektřina Emise Česká republika Veřejný sektor

  •  Profesionální dobíjecí stanice pro elektromobily v České republice přibývá.
  •  V České republice je aktuálně kolem 5 700 000 odběrných míst elektřiny, která jsou vlastně zároveň dobíjecí stanice pro elektromobily.

Srovnejme různé zdroje na konkrétním příkladu. Baterie průměrného evropského elektromobilu má kapacitu asi 21 kilowatthodin (kWh). Tuto hodnotu vydělíme výkonem nabíječky v kilowattech (kW), a dostaneme přibližnou dobu plného nabití v hodinách. Pro úplnost uvedeme také další charakteristiky: počet fází, napětí ve voltech (V) a elektrický proud v ampérech (A).

  • Domácí zásuvka: doba nabíjení asi 6 hodin (1 fáze, 230 V, 16 A, 3,7 kW).
  • Dobíjecí stanice pro elektromobily na Letišti Brno: asi 1 hodina (3 fáze, 400 V, 32 A, 22 kW).
TIP

Provozujeme nabíjecí stanice v Brně (ve Vaňkovce a na Letišti), kde můžete elektromobil nabít zdarma. Využijte i zvýhodněnou distribuční sazbu pro elektromobily D27d, pro podnikatele C27d.

Dobíjecí stanice pro elektromobily v České republice

Bezemisním vozidlem můžete pohodlně a pohodově přejet Evropu. Speciální nabíjecí stanice pro elektromobily čítají tisíce kusů, ať už jedete z Lisabonu do Košic, anebo ze Stockholmu do Palerma. Kontinentální mapu najdete třeba na adrese https://chargemap.com. Kdo snese volnější tempo, načerpá svému vozu „šťávu“ ve kterékoli normální domácnosti.

V České republice je aktuálně kolem 5 700 000 odběrných míst elektřiny, která jsou vlastně zároveň dobíjecí stanice pro elektromobily. Je libo svižnější tempo? Na stovky můžeme aktuálně počítat i rychlé nabíjecí stanice pro elektromobily, ať už přejíždíte mezi Karlovými Vary a Ostravou, nebo mezi Libercem a Brnem. Tuzemskou mapu provozuje například magazín Hybrid.cz, zaměřený na alternativy v oblasti dopravy (ZDE), nebo Asociace pro elektromobilitu České republiky (ZDE).

Jednu z největších rychlonabíjecích stanic pro elektromobily v tuzemsku nalezneme v areálu čerpací stanice Benzina ve  Vystrkově u Humpolce , nedaleko sjezdu z dálnice D1. 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.