E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik vynáší sběr a výkup papíru?

Odpad Životní prostředí Etika Rodinný rozpočet
  • Tříděním a sběrem papíru lze ročně zachránit řádově miliony stromů. 
  • Starý papír můžete donést do výkupny surovin. Výkupní ceny starého papíru se ale velmi mění podle aktuální situace na trhu.  
  • Papír je dobré roztřídit na noviny, časopisy a karton.
  • Výkupní ceny starého papíru jsou nyní velmi nízké. Na trhu je ho přebytek.

Každoročně v dubnu probíhá akce Ukliďme Česko. Desetitisíce dobrovolníků čistí tuzemskou krajinu, aby naše domovina prokoukla. Projekt uspěl v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.

Výkupní ceny papíru jsou nyní nízké 

Posbírejte doma či na pracovišti veškerý starý papír. Roztřiďte časopisy, noviny a kartony. Tohle všechno můžete odevzdat na výkup papíru, ale pěkně zvlášť, v oddělených balících. Soukromé sběrny fungují obvykle celoročně, stejně jako obecní sběrné dvory, které však suroviny většinou jenom přebírají a nevykupují. Ceníky bývají strukturované podle druhu papíru, který sběrny vykupují od obyvatel, firem i živnostníků.

Princip je jednoduchý. Čím více nashromáždíte papíru na výkup, tím víc peněz dostanete. Výkupní ceny papíru se ale velmi mění podle situace na trhu. Pokud je starého papíru na trhu přebytek (jako v letech 2019 a na začátku roku 2020), výkupní ceny jsou poměrně nízké – okolo jedné koruny za kilogram. Obecně se dá říci, že odvoz starého papíru do výkupny se dnes vyplatí jen v případě většího množství.  

VÝKUP PAPÍRU (přibližné ceny v roce 2020)
Typ papíru Cena za 1 kg
Noviny 0,30–0,60 Kč
Časopisy 0,30 Kč
Kartony, lepenky 0 Kč (sběrny karton nyní často ani nevykupují) 

 

Jednotlivé druhy pro výkup papíru jsou váženy samostatně. Důležité je, aby odevzdaný materiál nebyl znečištěný, mastný ani mokrý. 

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.