Kolik vynáší sběr a výkup papíru? 15

Odpad Životní prostředí Etika Rodinný rozpočet

 Tříděním a sběrem papíru jsme v loňském roce zachránili řádově miliony stromů. 

 Podle ceníku vám totiž ve sběrně vypočítají finanční odměnu za každý odevzdaný kilogram.

TIP

Každoročně v dubnu probíhá akce Ukliďme Česko. Desetitisíce dobrovolníků čistí tuzemskou krajinu, aby naše domovina prokoukla. Projekt uspěl v soutěži E.ON Energy Globe Award ČR.

Sběr papíru vynáší 20 až 210 haléřů za kilogram

Posbírejte doma či na pracovišti veškerý starý papír. Roztřiďte časopisy, noviny a kartony. Tohle všechno můžete odevzdat na výkup papíru, ale pěkně zvlášť, v oddělených balících. Soukromé sběrny fungují obvykle celoročně, stejně jako obecní sběrné dvory, které však suroviny většinou jenom přebírají a nevykupují. Ceníky bývají strukturované podle druhu papíru, který sběrny vykupují od obyvatel, firem i živnostníků.

Princip je jednoduchý. Čím více nashromáždíte papíru na výkup, tím víc peněz dostanete. Jakmile nasbíráte 20 kusů slevových letáků, pravděpodobně dosáhnete kilogramové váhy, za kterou obdržíte až 2,10 Kč. Pokud budete pravidelně obcházet celou rodinu, která vám výtisky věnuje, možná časem odevzdáte 2 000 kusů a oplátkou dostanete 210 Kč. Vůči životnímu prostředí bude ovšem nejlepší, když reklamní letáky úplně odmítneme, například patřičným nápisem na svých poštovních schránkách.

VÝKUP PAPÍRU
Typ papíru Cena za 1 kg
Noviny, časopisy, letáky 1,5 – 2, 10 Kč
Sešity, skartace 1,5 – 2, 10 Kč
Kartony, lepenky 0,30 – 1 Kč
Smíšené papíry 0,20 Kč

Ceny uvedené v tabulce jsou pouze orientační.

RADA

Jednotlivé druhy pro výkup papíru jsou váženy samostatně. Důležité je, aby odevzdaný materiál nebyl znečištěný, mastný ani mokrý. 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.