E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Vyplatí se kondenzační sušička prádla s tepelným čerpadlem?

Elektřina Teplo Spotřebiče Investice Moderní technologie
  •  Sušičky prádla jsou energeticky náročné, v kombinaci s tepelným čerpadlem ale představují zajímavé a úsporné řešení. 
  •  Sušení probíhá podobně jako v běžné kondenzační sušičce. Pro ohřev, respektive pro ochlazování vzduchu využíváme tepelné čerpadlo.

Kondenzační sušičky s tepelným čerpadlem byly původně vyvinuty pro velké provozy. Už několik let jsou ale řešením, které využívají i domácnosti. Důvodem jsou především úspory. Jsou to právě sušičky s tepelným čerpadlem, které představují nejmodernější typ tohoto domácího spotřebiče.

Proč uvažovat právě o kondenzační sušičce s tepelným čerpadlem? Protože oproti běžným sušičkám ušetří až 50 % energie. Pracuje totiž tak, že využívá rovněž energii ohřátého vzduchu, který vzniká během sušení.

Kolik ušetří sušičky s tepelným čerpadlem?

Sušení probíhá podobně jako v běžné kondenzační sušičce. Ovšem pro ohřev, respektive pro ochlazování vzduchu využíváme tepelné čerpadlo, které čerpá energii z více zdrojů: 1/ z elektrické zásuvky, 2/ze svého okolí, 3/ z teplého, vlhkostí nasyceného vzduchu, jenž odchází ze sušící komory. V důsledku tepelné čerpadlo přispívá k úspornému provozu sušiček, které potřebují méně elektrické energie.

Při výběru sušičky s tepelným čerpadlem sledujte energetickou třídu spotřebiče (nejúspornější je A+++, méně hospodárná A++, dále A+, A, B atd.). Najdete ji na energetickém štítku, který vám prozradí i spotřebu elektřiny pro jeden cyklus nebo objem prádla, který se vejde do bubnu. 

Například běžné kondenzační sušičky spotřebují kolem 3,5 až 5 kWh na jeden sušící cyklus. To v přepočtu na peníze znamená 10,5 až 15 Kč (počítáme s cenou 3 Kč/kWh). Sušičky s tepelným čerpadlem v energetické třídě A+++ si na jeden cyklus vyžádají jen 1,5 kWh, tedy asi 4,5 Kč.

(Ne)výhody sušiček s tepelným čerpadlem

Úspora energie je v případě sušiček s tepelným čerpadlem zřejmá. Výhodou je i šetrnější sušení prádla, které příliš neopotřebováváme díky nižší teplotě vzduchu vháněného do bubnu. Proto je možné v sušičkách s tepelným čerpadlem sušit i náchylnější tkaniny, jako je třeba hedvábí nebo bavlna. Na druhou stranu, sušičky prádla s tepelným čerpadlem jsou stále finančně náročnější ve srovnání se svými tradičními předchůdkyněmi, i když jejich cena za poslední roky klesla.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.