E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik peněz a energie ušetří pasivní domy?

Teplo Rodinný rozpočet Investice Moderní technologie Životní prostředí
  •  Pasivní domy snižují náklady za energie zhruba na desetinu, hospodárněji zužitkují například teplo vydýchaného vzduchu.
  •  V pasivním domě nemusíte většinu roku vytápět, takže oproti běžné domácnosti ušetříte většinu výdajů za energie. 

Pasivní domy znamenají komfortní, přitom energeticky a finančně úsporné bydlení. Chytře navržené a moderními technologiemi doplněné obytné prostory velmi efektivně využívají tepelnou energii s minimálními ztrátami. Oproti běžným novostavbám potřebují na vytápění přibližně o 90 % méně elektřiny, plynu nebo dřeva. Pasivní domy postavené v našich klimatických podmínkách vyžadují aktivní výrobu tepla jenom asi 15 až 20 dní v roce.

Víte, proč moderní architektonické a stavební standardy dostaly označení „pasivní“? Tepelnou energii získávají převážně ze slunce, lidí a spotřebičů, bez aktivního spalování paliva. Srovnejme provozní náklady běžného a pasivního stavení. Na obytné ploše rodinného domu 120 m2 současná česká domácnost protopí přibližně 20 000 až 40 000 Kč. Pasivní domy hospodárněji zužitkují například teplo vydýchaného vzduchu a snižují náklady zhruba na desetinu!

Ušetřete s námi i tisíce korun ročně a požádejte si o nezávaznou nabídku dodávek energií. Všechno "papírování" vyřešíme za vás!

Pasivní domy udržují stále čerstvý vzduch

Tuzemské domácnosti a podniky pilně zateplují svoje sídla izolačními materiály, instalují těsnější okna a dveře. Oproti 90. letům minulého století klesla spotřeba aktivně vyrobeného tepla v průměrném bytě zhruba na polovinu! Pasivní domy jsou ještě efektivnější díky automatizovanému větrání, které stále probíhá přes rekuperační jednotku.

Ani nemá smysl otevírat okna. Větrací technologie předává teplo odváděných (vydýchaných) plynů přiváděnému (čerstvému) vzduchu, takže můžete volně dýchat bez energetických ztrát. Pasivní domy obsahují příjemné mikroklima také díky filtraci, která zachytává prach a další drobné nečistoty. Uvnitř je stále čistý vzduch a zároveň levně získané teplo . Pasivní domy vyhovují astmatikům, alergikům a všem ekonomicky uvažujícím lidem, zatímco plísním nedávají šanci.

Za pasivní standard připlatíte 0 až 20 %

Shrnuli jsme výhody a nyní možná čekáte, že přijde nějaké „ale“. Pasivní domy jsou v průměru dražší než běžná novostavba, ačkoli nejlepší architekti dokážou rozdíly v nákladech smazat. Dobrý projekt zohledňuje polohu parcely, orientaci vůči slunečnímu svitu, stejně jako plochu zdí a střechy. Zimním mrazům čelí kvalitní izolací a větráním s rekuperací tepla, letní přehřátí nedovolí například stíněním (žaluziemi). Realizace včetně zateplení a techniky prodražuje pasivní domy obvykle o 20 %.

Finanční návratnost investice můžeme jenom odhadovat, protože neznáme budoucí ceny energií. Pro orientační představu předpokládejme, že takzvané pasivní standardy prodraží stavbu o 400 000 Kč a potom ročně ušetříte 20 000 Kč za vytápění. Návratnost investice následně vychází na 20 let. Anebo můžete vložené peníze získat rychle prodejem. Pasivní domy mají totiž podstatně vyšší, až dvojnásobnou tržní hodnotu oproti staré zástavbě.

SROVNÁNÍ různých typů zástavby podle energetické náročnosti
 

Spotřeba energie na vytápění

v kWh/m2/rok

Cena vytápění plynem

v Kč/rok

Běžný dům ze 70. – 80. let nad 200 nad 35 040 Kč
Běžná dnešní novostavba 80 až 140 14 016 Kč až 24 528 Kč
Nízkoenergetický dům méně než 50 méně než 8 760 Kč
Pasivní dům méně než 15 méně než 2 628 Kč

Spotřebu na vytápění uvádíme podle Centra pasivního domu, cenu za vytápění počítáme podle průměrné ceny 1,46 Kč/kWh zemního plynu, při obytné ploše zástavby 120 m2. Ale vzhledem k pořizovací ceně a nízké spotřebě energie vycházejí v pasivních domech lépe například elektrické přímotopy.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice