E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké provozní náklady má sušička prádla A+, A++ a A+++?

Spotřebiče Elektřina Investice Rodinný rozpočet Moderní technologie
  •  Současný trh nabízí kondenzační sušičky prádla, ale také vylepšené modely s tepelným čerpadlem.
  •  Všechny spotřebiče rozdělujeme podle jejich provozní náročnosti.
  •  Při nákupu nové sušičky vždy rozhodují pořizovací náklady, objem, životnost přístroje a v neposlední řadě chování spotřebitele.

Sušička prádla A+, A++, A+++: cena a úspora

Prádlo rychleji uschne, rázem vypadá jako vyžehlené a déle vydrží. Kvalitní sušička prádla šetří čas a vyhovuje alergikům, protože díky ní nemusíme mokré oblečení rozvěšovat venku, kde poletuje prach nebo pyl. Nejlevnější sušičku prádla energetické třídy A+ koupíte zhruba za 10 000 Kč. Energeticky úspornější přístroje třídy A+++, které pro sušení zpravidla využívají tepelné čerpadlo, vás pak budou stát cca dvojnásobek a více.

Nyní máme základní, ale nikoli kompletní informace. Zdánlivě laciný přístroj může přijít draze, pokud spotřebuje příliš mnoho elektrické energie. Srovnejme tedy sušičky prádla podle provozní náročnosti. Předpokládejme, že přístroj naplníme průměrně 8 kilogramy prádla a během roku spustíme 160 cyklů. Většina sušiček na trhu spadá do energetické třídy začínajících písmenem A (sušičky nižších tříd se nevyplatí kupovat a z trhu postupně mizí). Pojďme si porovnat jejich provozní náklady. 

Provozní náklady a úspora nové sušičky prádla za 1 rok
Energetická třída Náklady na spotřebu Úspora vůči typu A+
Sušička prádla A+++ 1 500 Kč 500 Kč
Sušička prádla A++ 1 900 Kč 100 Kč
Sušička prádla A+ 2 000 Kč  

(Údaje uvedené v tabulce jsou pouze orientační.)

Srovnávací tabulka potvrzuje, že energeticky nejúspornější je sušička třídy A+++. Ovšem celková finanční výhodnost vyžaduje kontrolní výpočet. Roční provozní náklady vynásobte přibližnou životností 10 let a přičtěte pořizovací cenu. Některé předražené, i když energeticky úsporné sušičky prádla A+++ potom mohou vyjít hůře než spotřebič nižší třídy.

Návod na delší životnost a pozáruční pohodu

Respektujte maximální kapacitu bubnu, aby oblečení nebylo pomačkané. Pravidelně, například vysavačem, čistěte filtry, které bývají poblíž dvířek. Udržíte tak účinnost a prodloužíte životnost sušičky. Nejpozději po skončení záruční doby využijte službu E.ON Servis+, která zahrnuje odborné opravy.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.