E.ON Rádce ukazuje, jak ušetřit na energiích tisíce korun ročně

Praha, 29. září 2022

Jak ušetřit za energie? To je jedna z nejčastějších otázek, kterou si v současné době pokládají tuzemské domácnosti. Někdo řeší situaci instalací energeticky úsporných řešení, jako jsou fotovoltaické panely nebo tepelná čerpadla, kterými nejenže sníží spotřebu energií, ale zároveň zvýší i svou nezávislost. Uspořit peníze lze ale také bez velkých investic. Třeba jen změnou svých návyků v domácnosti. Projekt společnosti E.ON – E.ON Rádce – přináší před zimní sezonou několik důležitých tipů, jak se k úsporám dostat.

„Téma energetických úspor je pro nás v E.ONU zásadním už několik let. Kontinuálně se jím zabýváme a snažíme se našim zákazníkům v tomto tématu pomoci zorientovat. Netýká se to samozřejmě jen energetických řešení, která instalujeme. Projekt E.ON Rádce přináší lidem desítky tipů, jak mohou v domácnostech šetřit energiemi a tím pomoci i své peněžence. Před zimní sezonou jsme se zaměřili na klíčové možnosti úspory a ty lidem jednoduše a srozumitelně představujeme,“ vysvětluje Jan Zápotočný, místopředseda představenstva E.ON Energie.

E.ON Rádce, kterého najdou lidé na webových stránkách E.ONu, přináší před zimní sezonou ty nejpraktičtější tipy rozdělené pro domácnosti v bytech i rodinných domech. „Možností, jak ušetřit za energie, je řada – od jednoduchých opatření, která ale v součtu můžou mít velký efekt, až po komplexnější úpravy bytů a domů,“ dodává Alena Pudilová, která je ve společnosti E.ON právě za E.ON Rádce zodpovědná. A upřesňuje, že zatímco v bytě lidé mohou ušetřit hlavně změnou chování a návyků, majitelé rodinných domů mají zase větší možnosti v zateplení a v instalaci dalších úsporných energetických řešení.


Na topení se dá ušetřit až 6 300 korun ročně

Klíčové z hlediska energetických úspor je vytápění domácnosti a to u rodinných domů i bytů. Často se totiž stává, že lidé své byty přetápí. Přitom snížením teploty v místnosti o jeden stupeň se dá ušetřit až 6% energie na její vytopení. Pokud tedy někdo v bytě dříve vytápěl na 24 °C, snížením na 20 °C tak ušetří až čtvrtinu tepla, které dosud spotřebovával. „Pokud vezmeme v úvahu průměrné hodnoty spotřeb tepla v běžném bytě o ploše 70 m2 a s ním spojené náklady, můžeme tímto krokem ročně ušetřit až 3 600 korun. V případě, že někdo vytápí plynem, tak může být úspora ještě vyšší – klidně i více než 6 000 korun ročně. Nejenže člověk snížením teploty ušetří, ale je to pro organismus i více zdravé,“ potvrzuje Karel Murtinger ze společnosti Ekowatt, která se na energetické úspory specializuje. Právě ta se na vývoji E.ON Rádce také podílí.

Doporučené teploty pro místnosti jsou 20 °C, pro ložnici nebo předsíň 18 °C. Větší teplo a to 22 °C by lidé měli zvolit v koupelně. S vytápěním samozřejmě například souvisí i správné větrání nebo využívání podpůrných prvků jako je reflexní fólie za radiátory, která také zvýší účinnost topení a během roku uspoří i nějakou tu stovku.


Tříminutové sprchování ročně ušetří i více než 5 000 korun

Dalším klíčovým bodem energetických úspor v domácnosti je ohřev teplé vody a s ním spojená i její spotřeba. Tady se dá nejvíce ušetřit změnou návyků. „Na ohřátí 120 litrů vody na teplotu 55 °C potřebujete přibližně 6,5 kWh energie. A to není zrovna málo. Každý ušetřený litr teplé vody znamená velkou energetickou úsporu. Začít můžete třeba při sprchování,“ dodává Murtinger. Pobyt ve sprše je dobré omezit na nezbytně dlouhou dobu – obvykle bohatě stačí třeba jen tři minuty, během nichž sprchou proteče zhruba 30 litrů vody. Ve srovnání s desetiminutovou sprchou ušetříte ročně až 14 000 litrů teplé vody a i více než 5 000 korun za spotřebu i ohřev.


Správné používání elektrických spotřebičů sníží náklady o tisíce

Třetím důležitým faktorem je správné využívání spotřebičů a jejich včasná modernizace. Největšími „žrouty“ elektřiny jsou zastaralé domácí spotřebiče – provoz staré lednice může stát i několik tisíc ročně. Zatímco deset let stará lednice spotřebuje za rok elektřiny třeba za 2 000 korun, provoz moderní lednice vyjde zhruba na 500 korun. Totéž platí pro pračku. Roční provoz nové pračky jen na elektřině přijde tak na 300 korun. U staré pračky je to daleko více. Pračka a lednička nejlepší energetické třídy A, to jsou náklady na elektřinu v součtu zhruba 760 korun. Ve srovnání s deset let starými spotřebiči je to třeba i 3krát až 4krát méně.

Druhou věcí je správný provoz spotřebičů. Pokud lidé perou na třicet stupňů, pračku i myčku nádobí dobře naplní a pustí ekologický program, ušetří oproti běžnému mytí a praní 30 – 40% elektrické energie, což může být u moderní pračky přibližně 450 korun ročně.


Dům se vyplatí zateplit a zvážit tepelné čerpadlo

I v domě samozřejmě lidé výrazně ušetří pomocí změn zvyklosti. Oproti bytům mají ale tu výhodu, že mohou často vybírat z různých způsobů vytápění nebo dbát na správné zateplení či výběr oken a dveří. Nejúspornějším zdrojem tepla je v současnosti tepelné čerpadlo. Sice běží na elektřinu, ale z jedné kWh elektrického proudu vyrobí i pětkrát tolik tepla. Ve srovnání s vytápěním plynem v běžném rodinném domě může tepelné čerpadlo ušetřit téměř 40 000 korun ročně. Tepelným čerpadlem navíc mohou lidé nejen topit, ale i ohřívat vodu, což znamená další úspory.

Více rad, jak ušetřit a také specializovanou brožuru v pdf. vydání chytrá domácnost lidé najdou na webu E.ON Rádce.Kontakty
Roman Šperňák

Tiskový mluvčí
M +420 606 789 422
roman.spernak@eon.cz
www.eon.cz