E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Na co si dát pozor při koupi elektrokola?

Moderní technologie Jednostopá vozidla
  • Zaměřte se především na velikost a vhodnou koncepci – zda preferujete městské kolo, skládací bicykl nebo elektrokolo na vyjížďky do přírody.
  • Městská a skládací kola mívají elektromotor v náboji zadního kola, trekingová a horská elektrokola mají nejčastěji pohon ve šlapacím středu.
  • Pozor na kvalitu baterie a příliš levná kola ze supermarketů.  

Velikost elektrokola

Velikost kola a rámu by měla být taková, aby se na kolo dobře nastupovalo. Na trhu je široká nabídka dámských, pánských i unisex elektrokol. Každý má jinou stavbu těla, proto by vám měl s výběrem pomoci zkušený prodavač.

Účel a očekávaný dojezd

Elektrokola můžeme využívat na delší výjezdy nebo třeba jen na pojíždění ve městě. Na trhu existují kola treková, horská, městská nebo skládací. Každý typ je určen do zcela jiného terénu, proto je dobré si rozmyslet, jaké výlety chcete s kolem podnikat nejčastěji. Městská kola mají dojezd obvykle do 70 km, treková zvládnou až 140 km. Pokud bydlíte v menším bytě, skládací kolo vám nezabere tolik prostoru.

Dojezd kola je však limitován také způsobem jízdy. Pokud budete užívat elektrickou dopomoc hodně, dojezd se logicky sníží. Naopak úsporná jízda, při které více zapojíte svaly, dojezd prodlužuje.

Motor

S dojezdem souvisí i typ motoru, rozlišujeme 3 základní:

  • Motor v náboji předního kola – Nejlevnější, dnes už málo využíván, rozložení váhy je rovnoměrné, ale je zde riziko prokluzování. Přední kolo má vyšší hmotnost (zvednout kolo je obtížné).
  • Motor v náboji zadního kola – Nejpoužívanější typ motoru. V terénu neprokluzuje, ale naopak více namáhá komponenty. Vhodný na ježdění po silnici a v mírném terénu.
  • Motor středový – Jedná se o nejúspornější motor s dojezdem 75 až 180 km, komfortně dávkuje výkon motoru, navíc je tichý a jízda působí přirozeně.

Kvalita a životnost baterie

Většina elektrokol využívá lithium-iontové články, které nemají takzvaný paměťový efekt, lze je tedy nabít bez ohledu na úroveň vybití, aniž by tím baterie nějak trpěla. Kolo tak zkrátka můžete připojit k nabíječce kdykoliv. Kvalitní baterie by měly mít elektronickou ochranu, která je chrání proti zkratu, nadproudu nebo příliš vysoké teplotě, čímž zajišťuje dlouhou životnost akumulátoru.

Pozor také na nekvalitní baterie s nízkou kapacitou. Obecně lze říci, že kvalita elektrokola stojí a padá s kvalitou baterie.

Při rozložení váhy kola hraje roli též umístění baterie:

  • Rámová baterie – Umístěna místo lahve na pití, takže nenarušuje těžiště kola.
  • Nosičová baterie – Používá se hlavně u městských kol.
  • Baterie umístěná za sedlovou tyčí – Výhodou je integrace baterie do designu kola a optimální umístění váhy baterie.