E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak mohou firmy financovat nákup auta na CNG?

Pro podnikatele
  • Na nákup vozů na CNG je možné získat státní dotace nebo úvěry od bank.
  • Záměrem dotací je podpořit konkurenceschopnost podniků a zvýšit využití nízkouhlíkových technologií.
  • Každoročně v Česku přibývá až 5 tisíc nových vozů na CNG. Pořizují si je především firmy.

Pořízení vozů na alternativní pohon, jako je například CNG, mohou české firmy financovat s pomocí dotací nebo prostřednictvím úvěrů od bank. Pro malé, střední i velké podniky je nyní připraven dotační program Nízkouhlíkové technologie (Operační program podnikání a inovace), který ovšem podporuje pouze elektromobily či výstavbu firemních nabíjecích stanic.

Dotace na CNG zatím jen pro obce

CNG zažívá v České republice rozmach. Týká se to nejen rostoucího počtu CNG stanic, ale také vozů, které na stlačený zemní plyn jezdí. Za poslední tři roky v tuzemsku podle údajů Českého plynárenského svazu přibylo sto nových stanic a v průměru je v každém kraji kolem deseti plniček. Některé firmy ve svých areálech budují vlastní CNG stanice a rozšiřují své vozové parky o vozy na CNG. Každý rok v Česku přibude kolem čtyř až pěti tisíc takových vozů.

Víte, že když budete jezdit na CNG, ušetříte až 50 % nákladů na provoz auta? Přesnou úsporu oproti benzínu nebo naftě si spočítejte v naší speciální kalkulačce.

Stát rozmach alternativních pohonů podporuje dotacemi. Naposledy vyhlásilo ministerstvo životního prostředí výzvu pro kraje a obce. Podpora pro osobní auta na CNG do 3,5 tun byla 50 tisíc korun. Dalších 10 tisíc korun mohli žadatelé získat na ekologickou likvidaci starého vozu. Příjem dotací běžel do 17. března letošního roku.

Aktuálně není vyhlášena dotační výzva cílená na nákup firemních CNG vozů. To se ale může změnit. Ministerstvo životního prostředí totiž připravilo nové memorandum o spolupráci s výrobci a dovozci aut, energetiky a plynaři, jehož cílem je zefektivnit rozvoj vozidel s alternativním pohonem. Je proto možné, že další dotace budou následovat a na příspěvek by si mohly sáhnout i firmy.

Půjčka nebo leasing na CNG vůz

Podnikatelé, kteří nyní zvažují pořízení vozů na CNG a hledají možnosti financování, mohou požádat o úvěr nebo leasing u většiny českých bank. Některé z nich vytvářejí i speciální programy, příkladem je Čistá mobilita od ČSOB. Tento program vychází z postupné implementace Národního akčního plánu čisté mobility.

Půjčku je možné získat nejen na nákup CNG, ale i na výstavbu firemní plnicí stanice. Tyto akce jsou však investičně náročnější a délka splácení úvěru se pohybuje mezi 5 až 7 lety.