Jaká je cena kWh energie? 0

Elektřina Osvětlení Teplo Spotřebiče Moderní technologie

  •  Cena kWh energie podle státní správy a oborových sdružení dosahuje 1 až 5 korun.
  •  Cena kWh energie se také liší tím, z jakého zdroje je získána.

Mezi základní jednotky, kterými měříme spotřebu energie, je kilowatthodina (kWh), která odpovídá práci stroje s výkonem jeden kilowatt po dobu jedné hodiny. V praxi se setkáte také s jednotkou megawatthodina - tedy s tisícem kilowatthodin.

TIP

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. V programu Benefit můžete získávat až 1 500 Kč za meziročně ušetřenou elektřinu!

Cena kWh energie získané z různých zdrojů

Tržní hodnoty shrneme tabulkou. Ovšem samotná cena kWh, zbavená kontextu, může mást. Poměrně draze vychází elektřina, která dokáže více než jenom vytopit domácnost. Rozsvítí zářivku, udrží v provozu ledničku, pračku nebo počítač. Cena kWh energie pouze říká, jakou tržní hodnotu má práce, vytvářená výkonem 1 kilowatt (1 000 wattů) po dobu 1 hodiny.

Zdroj - cena kWh Cena Kč/kWh
Tepla z pelet 0,95 - 1,25
Ze zemního plynu 1,49 - 3,31
Tepla z teplárny 1,96 – 2,27
Elektřiny 2,54 – 5,20

Běžná maloobchodní cena kWh energie je uvedená podle Klastru Česká peleta (pro pelety), Teplárenského sdružení ČR (teplárny) a Energetického regulačního úřadu (elektřina a plyn – Tiskové zprávy z 26. 11. 2015). Uvedené hodnoty zahrnují všechny poplatky a daně, ale jsou pouze orientační. Nezapočítáváme náklady na nový vytápěcí systém, rozvody, údržbu apod. Cenové rozptyly závisejí především na prodejci, regionu a výrobní surovině (například teplárny bývají levnější, když spalují uhlí, než když spalují zemní plyn), v případě plynu také na velikosti spotřeby, v případě elektřiny na distribuční sazbě.

Oproti elektřině vychází levněji zemní plyn, který zůstává nejpopulárnějším zdrojem vytápění v tuzemských domácnostech. Zemní plyn sice nerozsvítí žárovku, ale teplo vytváří poměrně levně a komfortně. Celková cena kWh energie zahrnuje několik poplatků, které najdete přehledně rozepsané ZDE.

RADA

Nejste rozhodnuti, jestli chcete elektrický, nebo plynový spotřebič? Hledejte energetický štítek, který musí většina nových přístrojů nést. Na cedulce najdete roční spotřebu energie, abyste snáze posoudili náročnost různých modelů.

 

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.