E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Kolik stojí kWh energie?

Elektřina Osvětlení Teplo Spotřebiče Moderní technologie
  • Cena 1 kWh energie se podle státní správy a oborových sdružení pohybuje mezi 1 a 5 korunami.
  • Cena jedné kilowatthodiny elektřiny se liší podle zdroje, ze kterého energie pochází.

Kilowatthodina (kWh) patří mezi základní jednotky, kterými měříme spotřebu energie. Pro představu tato hodnota odpovídá práci stroje s výkonem jeden kilowatt po dobu jedné hodiny. V praxi se setkáte i s jednotkou megawatthodina – tedy s 1 000 kilowatthodin.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.

Cena kWh energie závisí na zdroji

Tržní ceny najdete v následující tabulce. Samotná cena kWh ale může mást. Poměrně draze totiž vychází elektřina. S ní si ale kromě vytápění domácnosti i rozsvítíte zářivku, udržíte v provozu ledničkupračku nebo počítač. Cena kWh energie udává jen to, jakou tržní hodnotu má hodina práce o výkonu 1 kilowatt neboli 1 000 wattů.

Zdroj - cena kWh Cena Kč/kWh
Dřevní pelety  1 - 1,20
Zemní plyn 1,49 - 3,31
Centrální zásobování teplem 2,05
Elektřina 2,54 – 4,80

Běžnou maloobchodní cenu kWh energie uvádíme podle aktuálních údajů Klastru Česká peleta (pro pelety), Teplárenského sdružení ČR (teplárny) a dodavatelů energií. Uvedené hodnoty zahrnují všechny poplatky a daně, ale jsou jen orientační. Nezapočítáváme náklady na nový vytápěcí systém, rozvody, údržbu apod. Rozdíl v cenách závisí hlavně na prodejci, regionu a výrobní surovině. Levnější bývají například teplárny, které spalují uhlí než ty, které pracují se zemním plynem. V případě plynu záleží ještě na velikosti spotřeby, v případě elektřiny na distribuční sazbě. 

Zdá se vám, že platíte zbytečně moc za elektřinu? Spočítejte si na naší kalkulačce, kolik můžete ročně ušetřit!  

Oproti elektřině vychází levněji zemní plyn, který zůstává nejpopulárnějším zdrojem vytápění v našich domácnostech. Zemní plyn sice nerozsvítí žárovku, ale teplo vytváří poměrně levně a komfortně. Celková cena kWh energie zahrnuje několik poplatků – podívejte se na konkrétní ceník. 

Věděli jste ale také, že vhodnou volbou tarifu můžete znatelně snížit své platby za elektřinuUšetřete za energii s E.ON.

Ještě nejste zákazníkem E.ON? Staňte se jím! Uděláme vám nezávaznou nabídku!

Společnost E. ON Energie, a.s., IČ: 260 78 201 bude zpracovávat Vaše údaje pro účely přípravy a případného uzavření smlouvy. Vaše osobní údaje jsou u nás v bezpečí. Jak s nimi nakládáme a jaká jsou Vaše práva, se dozvíte zde.