E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak začít využívat solární energii?

Chytrá domácnost Úspory elektřiny Fotovoltaika Moderní technologie
  • Nejjednodušším způsobem je energií ze slunce ohřívat vodu v domácnosti.
  • Elektřinou z fotovoltaických panelů můžete ohřívat vodu v běžném elektrickém bojleru.
  • Domácí solární elektrárna zvládne pokrýt i velkou část vaší spotřeby elektřiny. V takovém případě počítejte s vyššími pořizovacími náklady.

Nejjednodušší a nejlevnější cestou k využití sluneční energie v domácnosti je solární ohřev vody. Pokud totiž do tohoto poměrně náročného procesu zapojíte slunce, na energiích dost ušetříte. Vodu můžete ohřívat dvěma způsoby: termicky a pomocí fotovoltaiky.

Jak solární ohřev vody funguje?

Termický solární ohřev vody přímo ohřívá kapalinu, která následně pomocí výměníku tepla zahřívá vodu v bojleru. Tato technologie se používá už desítky let. Její výhodou jsou hlavně nižší nároky na prostor – termický solární panel je menší než fotovoltaika. Na druhou stranu je ale náročnější na realizaci a údržbu.

Druhou – a v současné době využívanější – technologií solárního ohřevu vody je fotovoltaika. Princip je jednoduchý. Střešní solární panely vyrábějí elektřinu, která pak klasicky ohřeje vodu v běžném elektrickém bojleru. Stačí vám k tomu jen fotovoltaické panely na střeše, elektrický bojler a drobné zařízení, které vše řídí. Navíc se snadno instaluje, na rozdíl od termického ohřevu nerozvádíte po domě potrubí s pracovní kapalinou, ale jen elektrické vedení ze střešního panelu do bojleru.

Spočítejte si kolik můžete s vlastním solárním systémem ušetřit. Navrhneme vám solární systém na míru, nainstalujeme jej a navíc vám pomůžeme se získáním dotace až 170 000 Kč.

Dobře navržený solární systém vám ročně poskytne i dvě třetiny energie, kterou na ohřívání vody potřebujete. V létě pak samozřejmě všechnu. Je to jednoduchá a poměrně levná varianta. Díky tomu se vám náklady na pořízení fotovoltaického systému vrátí už za několik let.

Solární elektrárna s virtuální baterií

Pokud chcete využívat solární energii opravdu naplno, pořiďte si na střechu solární elektrárnu. Bude vám nejen ohřívat vodu, ale i dodávat elektřinu do zásuvek. Ve srovnání s fotovoltaickým ohřevem vody jde o složitější a trochu nákladnější zařízení. Kromě solárních panelů je totiž klíčovou součástí takové elektrárny i střídač, který přeměňuje stejnosměrný proud z fotovoltaiky na střídavý. Střídač je centrem domácí solární elektrárny, proto musí být kvalitní a spolehlivý.

Při pořízení elektrárny myslete i na akumulaci energie, aby se vám zbytečně neztrácela. Jako akumulátor může sloužit alespoň bojler, který přebytečnou elektřinu přes den využije na ohřev vody.

Ze solární elektrárny ovšem dostanete daleko víc díky akumulátoru elektřiny. Přes den se nabije a večer, kdy elektřinu zpravidla potřebujete nejvíc, máte k dispozici několik kilowatthodin zdarma. Problémem může být vyšší pořizovací cena. I když ceny těchto solárních baterií neustále klesají, není to zanedbatelná investice. Dnes však akumulátor bez problémů doplníte – nebo úplně nahradíte – takzvanou virtuální baterií, která vám uloží nespotřebovanou elektřinu do distribuční sítě.

Investice do domácí solární elektrárny není malá, ale po čase se vám vrátí díky nižším účtům za elektřinu. Navíc budete mít dobrý pocit ze své energetické nezávislosti. Pak už vás tolik nepřekvapí případný blackout ani pohyby cen elektřiny.

Záleží vám na životním prostředí? Začnete využívat zelenou elektřinu E.ON. Zelená elektřina je vyrobená výhradně z obnovitelných zdrojů primárně od českých výrobců. A navíc je o deset procent levnější, takže s elektřinou z obnovitelných zdrojů dokonce ušetříte!

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.