E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Čím se liší koše na třídění odpadu?

Odpad Rodinný rozpočet Etika
  •  Recyklace použitých materiálů je výhodná z environmentálního i ekonomického hlediska.
  •  Na současném trhu najdete popelnice a koše na třídění odpadu, které jsou řešené prakticky a vkusně.
  •  Výrobci často slibují snadnou údržbu a manipulaci, takže moderní koše na třídění odpadu můžete zavést třeba i v dětském pokoji.

Vkusné a praktické popelnice na tříděný odpad

Každoročně přibývají veřejné kontejnery a roste také nabídka domácích třídicích nádob. Úspěšně poptáte dvoudílné, třídílné i čtyřdílné koše. Domácí popelnice na tříděný odpad mají různá designová a barevná provedení, aby vyhovovaly osobitě zařízeným interiérům.

A protože nejvíce odpadu vzniká v kuchyni, začněte právě zde. Už při přípravě jídla totiž můžete separovat zbytky do nádoby, kterou ukryjete pod dřezem. V případě, že váháte s konkrétním umístěním, doporučujeme navštívit odborníky z kuchyňského studia. Pokud však v žádném případě nechcete utrácet za koše na třídění odpadu, můžete použít také pytel nebo obyčejnou krabici.

Kam zařadit další domácí odpady? Do kontejnerů na elektroodpad patří menší zařízení (toustovače, fotoaparáty, kalkulačky, klávesnice, elektrické nářadí apod.). Do sběrného dvora zaneste větší zařízení (ledničky, pračky, televize). Pro úsporné zářivky a baterie bývají určené speciální kontejnery, obvykle umístěné v prodejnách, někdy také na úřadech a ve školách. Většinu elektroodpadů od vás prodejci převezmou, pokud současně nakoupíte nový kus, například ledničku.  

Nejdůležitější výhody koše na třídění odpadu

Samotné třídění odpadu spíše šetří, než ubírá volný čas, protože popelnice a koše mají spoustu vychytávek. Standardní výbava zahrnuje automatické a tiché zavírání víka společně se dveřmi od skříňky, libovolně uspořádaný vnitřní prostor či dotykové otvírání zásuvek.

Vnitřní prostor koše bývá buď kovový, nebo plastový. Pokud nechcete pracně vybírat popelnice na třídění odpadu po jedné, kupte rovnou celý set. Doporučujeme takové výrobky, které lze zavěsit na zeď, takže pod nimi snadno uklidíte.

Každoročně v polovině dubna vyrážejí desetitisíce dobrovolníků, aby zbavovali krajinu černých skládek. Projekt Ukliďme Česko získal ocenění v soutěži E.ON Energy Globe Award.

* Za nejvyšší cenu obvykle dostanete bytelné koše na třídění odpadu z nerezové oceli nebo jiného kvalitního materiálu, přimontovatelné na stěnu, se samozavíracím víkem, vložkovým zámkem, klíčem apod.