E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je pasivní dům?

Teplo Rodinný rozpočet Moderní technologie Životní prostředí
  •  Pasivní dům je stavba, která splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. 
  •  Velmi efektivně využívá tepelnou energii svých obyvatel, spotřebičů a slunce.
  •  Je třeba vytápět 15 až 20 dní ročně, takže vyúčtování za palivo nebo elektřinu tvoří jenom malý zlomek domácích výdajů.

Má kompaktní tvar, vzduchotěsný obal, okna směrem na jih a stále větrá, aniž by přitom ztrácel příliš mnoho tepelné energie. Pasivní dům je vlastně logickým vyústěním moderní architektury. Harmonizuje lidské potřeby tepla a čerstvého vzduchu , abyste mohli pořád volně dýchat, ale přitom nevypouštěli drahocennou energii otevřenými okny. Díky chytrému a automatizovanému větrání potřebuje pasivní dům vytápět jenom 15 až 20 dní ročně, takže vyúčtování za palivo nebo elektřinu tvoří jenom malý zlomek domácích výdajů.

Svoji hodnotu má spotřeba, ale také úspora. S elektřinou od nás můžete za dva roky ušetřit až 11 756 Kč. Podívejte se jak.

Pasivní dům dostal trošku zavádějící přídavné jméno. Ve skutečnosti velmi efektivně využívá tepelnou energii, kterou v různém množství vyzařují zapnuté spotřebiče, živí tvorové a slunce. Typický dům v pasivním standardu není příliš členitý, protože kompaktní tvar lépe drží teplo. V ideálním případě je orientovaný směrem k jihu, kde vídáme „polední sluníčko“. Pasivní dům je samozřejmě chráněný kvalitní izolací , aby tepelná energie neunikala tenkými zdmi, popraskanými okenními rámy nebo děravými dveřmi. Ale tohle všechno by nemělo smysl, kdybychom větrali postaru!

Pasivní dům prospívá alergikům a astmatikům

Máme důkladně větrat a platit více za topení, anebo ušetřit a mít doma vydýcháno? Pasivní dům udržuje stále příjemné mikroklima, aniž byste museli řešit palčivé dilema. Větrání probíhá průběžně a automaticky, bez průvanu a plísní. Moderní technologie přivádí zvenčí čerstvý vzduch, který v takzvané rekuperační jednotce zahřeje teplem vydýchaných a odváděných plynů. Alergici a astmatici také ocení filtrační systém, který zbavuje čerstvý vzduch prachu a dalších nečistot.

Výhody a nevýhody pasivních domů

Shrňme pozitiva a poctivě přiznejme taky negativa. Pasivní dům skoro vůbec nepotřebuje vytápění, přitom automaticky větrá a udržuje normální pokojové teploty. Nejlepší architekti navrhnou poměrně levné a efektivní řešení, ale kvalitní izolační materiály a technologie samozřejmě „něco“ stojí. Za pasivní dům připlatíte projektantům a zedníkům až 20 %, ale výsledná nemovitost má až dvojnásobnou tržní hodnotu, oproti běžné novostavbě.

Srovnání různých tipů staveb podle energetické náročnosti

 

Spotřeba energie na vytápění

v kWh/m2/rok

Cena vytápění plynem

v Kč/rok

Běžný dům ze 70. – 80. let nad 200 nad 35 040 Kč
Běžná dnešní novostavba 80 až 140 14 016 Kč až 24 528 Kč
Nízkoenergetický dům méně než 50 méně než 8 760 Kč
Pasivní dům méně než 15 méně než 2 628 Kč

Spotřebu na vytápění uvádíme podle Centra pasivního domu, cenu za vytápění počítáme podle průměrné ceny 1,46 Kč/kWh zemního plynu, při obytné ploše zástavby 120 m2.

Ale vzhledem k pořizovací ceně a nízké spotřebě energie vycházejí v pasivním domě lépe například elektrické přímotopy.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice