E.ON Rádce

Rádi vám poradíme s úsporami energií a ekologií

Co je E.ON Rádce?

E.ON Rádce slouží jako poradna pro zákazníky i nezákazníky společnosti E.ON. Poradí vám mimo jiné s úsporami energiešetrnou dopravou a chytrou domácností

Co je pasivní dům?

Teplo Rodinný rozpočet Moderní technologie Životní prostředí

  •  Pasivní dům je stavba, která splňuje přísná kritéria energetických úspor při provozu domu. 
  •  Velmi efektivně využívá tepelnou energii svých obyvatel, spotřebičů a slunce.
  •  Je třeba vytápět 15 až 20 dní ročně, takže vyúčtování za palivo nebo elektřinu tvoří jenom malý zlomek domácích výdajů.

Má kompaktní tvar, vzduchotěsný obal, okna směrem na jih a stále větrá, aniž by přitom ztrácel příliš mnoho tepelné energie. Pasivní dům je vlastně logickým vyústěním moderní architektury. Harmonizuje lidské potřeby tepla a čerstvého vzduchu , abyste mohli pořád volně dýchat, ale přitom nevypouštěli drahocennou energii otevřenými okny. Díky chytrému a automatizovanému větrání potřebuje pasivní dům vytápět jenom 15 až 20 dní ročně, takže vyúčtování za palivo nebo elektřinu tvoří jenom malý zlomek domácích výdajů.

EON_Pict_Thermometer_96x96
TIP

Pasivní dům může na vašem pozemku vyrůst za pouhé 3 měsíce. Cena hrubé dřevostavby nemusí překročit milion Kč, i když započteme práci a DPH!

Pasivní dům dostal trošku zavádějící přídavné jméno. Ve skutečnosti velmi efektivně využívá tepelnou energii, kterou v různém množství vyzařují zapnuté spotřebiče, živí tvorové a slunce. Typický dům v pasivním standardu není příliš členitý, protože kompaktní tvar lépe drží teplo. V ideálním případě je orientovaný směrem k jihu, kde vídáme „polední sluníčko“. Pasivní dům je samozřejmě chráněný kvalitní izolací , aby tepelná energie neunikala tenkými zdmi, popraskanými okenními rámy nebo děravými dveřmi. Ale tohle všechno by nemělo smysl, kdybychom větrali postaru!

Pasivní dům prospívá alergikům a astmatikům

Máme důkladně větrat a platit více za topení, anebo ušetřit a mít doma vydýcháno? Pasivní dům udržuje stále příjemné mikroklima, aniž byste museli řešit palčivé dilema. Větrání probíhá průběžně a automaticky, bez průvanu a plísní. Moderní technologie přivádí zvenčí čerstvý vzduch, který v takzvané rekuperační jednotce zahřeje teplem vydýchaných a odváděných plynů. Alergici a astmatici také ocení filtrační systém, který zbavuje čerstvý vzduch prachu a dalších nečistot.

Výhody a nevýhody pasivních domů

Shrňme pozitiva a poctivě přiznejme taky negativa. Pasivní dům skoro vůbec nepotřebuje vytápění, přitom automaticky větrá a udržuje normální pokojové teploty. Nejlepší architekti navrhnou poměrně levné a efektivní řešení, ale kvalitní izolační materiály a technologie samozřejmě „něco“ stojí. Za pasivní dům připlatíte projektantům a zedníkům až 20 %, ale výsledná nemovitost má až dvojnásobnou tržní hodnotu, oproti běžné novostavbě.

SROVNÁNÍ různých typů zástavby podle energetické náročnosti
 

Spotřeba energie na vytápění

v kWh/m2/rok

Cena vytápění plynem

v Kč/rok

Běžný dům ze 70. – 80. let nad 200 nad 35 040 Kč
Běžná dnešní novostavba 80 až 140 14 016 Kč až 24 528 Kč
Nízkoenergetický dům méně než 50 méně než 8 760 Kč
Pasivní dům méně než 15 méně než 2 628 Kč

Spotřebu na vytápění uvádíme podle Centra pasivního domu, cenu za vytápění počítáme podle průměrné ceny 1,46 Kč/kWh zemního plynu, při obytné ploše zástavby 120 m2.

EON_Pict_Thermometer_96x96
RADA

Pasivní dům po většinu roku nepotřebuje vytápění, ovšem pro případ extrémních mrazů bývá vybavený například tepelným čerpadlem. Kdybyste hledali stejnou technologii, zprostředkujeme vám slevu na značkové přístroje Vaillant a Protherm.

Ale vzhledem k pořizovací ceně a nízké spotřebě energie vycházejí v pasivním domě lépe například elektrické přímotopy.

Kontaktujte nás se svým konkrétním dotazem

Odborní garanti
E.ON Rádce

Napište nám

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Poraďte se s energetickým poradcem

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem. Po odeslání Vašich údajů se s Vámi spojí jeden z našich specialistů a pomůže Vám s Vaším problémem. V případě potřeby lze domluvit také osobní konzultaci.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.

Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.
Zavřít

Usnadněte si život s aplikací Energie24

Vyřiďte své požadavky ihned z Vašeho mobilu.