E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Co je to solární sprcha?

  • Solární sprcha je během letních měsíců ideálním doplňkem zahrady.

  • Zajišťuje komfort a přitom šetří peníze.

  • Veškerý ohřev vody obstarají sluneční paprsky.

Solární sprcha je jednoduché zařízení, které lze umístit na každou zahradu. Jedná se o sprchu se zásobníkem vody, přičemž vodu ohřívá slunce. Solární sprchu můžete buď koupit nebo si ji vyrobit svépomocí, například ze starého sudu, natřeného černou barvou. Nádoby se umisťují na vyvýšené slunné místo, kde se dobře prohřeje. Solární sprcha přijde vhod v zahrádkářské kolonii, kde máte do domácí koupelny daleko nebo u domácího bazénu, kde ze sebe chcete spláchnout chlorovanou vodu po plavání. Nebo se naopak opláchnout před vstupem do bazénu.

Zásobník solární sprchy je klíčový

Solární sprcha se skládá z akumulačního zásobníku, který pojme většinou 20 až 35 litrů vody. Ze zásobníku, sloužícímu k ohřevu vody, vede vodu připevněná hadicová spojka, která končí klasickou sprchovou hlavicí. Kvalitní zásobníky mohou na slunci prohřát vodu až na 60 °C. Při výběru vhodného místa pro solární sprchu není třeba brát zřetel na žádné stavební úpravy. Nejdůležitější je najít správné místo, které disponuje dostatečně dlouhou dobou slunečního svitu a chrání sprchu před větrem. Čím je přísun slunečních paprsků lepší, tím rychleji se voda v nádobě ohřeje.

Sluneční energie má zářivou budoucnost. Když si fotovoltaický systém pořídíte, investice se vám může vrátit už za 7 let. Díky dotacím vás nemusí vyjít na víc než 81 000 korun, některé typy fotovoltaických systémů vám přitom můžou ušetřit až 19 500 korun ročně. Nebojte se ani papírování, všechno vyřídíme za vás.

 

Solární sprcha, kterou koupíte například v hobby řetězcích, má obvykle malý solární kolektor a zásobník umístěný ve svém podstavci. Sprchu je tedy nutné postavit na slunné místo. Solární sprchu koupíte za zhruba 1500 – 3000 Kč podle provedení. Na výběr máte pevně uchycená i přenosná provedení.