Kolik stojí kWh energie

  1. Cena za kilowatthodinu elektřiny se liší v závislosti na vaší distribuční sazbě a na vašem tarifu. Různí se také mezi jednotlivými dodavateli. 
  2. Celková průměrná cena 1 kWh elektřiny pro domácnosti v sazbě D02d se loni pohybovala okolo 5,80 Kč.
  3. Ceny elektřiny ale nyní hodně kolísají. Kolik přesně za jednu kWh platíte, nejlépe zjistíte na faktuře nebo na ceníku u svého dodavatele. 

Proč je to důležité 

Kilowatthodina (kWh) patří mezi základní jednotky, kterými měříme spotřebu energie. Kolik stojí elektřina právě vaši domácnost, nejsnáze zjistíte z faktury, případně z ceníku vašeho tarifu. Ten bývá součástí smlouvy s dodavatelem energií.

Ceníky i faktury dodavatelů často uvádějí spotřebu elektřiny v megawatthodinách (MWh). Jak se tyto jednotky převádějí? Zkuste naši kalkulačku

Co je dobré vědět 

  • Pokud jste naším zákazníkem, obchodní cenu za dodávku elektřiny zjistíte v aplikaci nebo v portále Energie24. Jinak hledejte ve své faktuře.
  • Jak spočítat cenu za kWh elektřiny? Vydělte částku na faktuře a uvedenou spotřebu v kWh.
  • Takzvanou spotovou cenu elektřiny najdete třeba na odborných webech. Jedná se o aktuální cenu za elektřinu jako komoditu. Výsledná cena elektřiny ale zahrnuje i další poplatky a složky. 
  • Průměrná cena za 1 kWh elektřiny pro domácnosti se pohybuje okolo 5,80 Kč (sazba D02d).
  • Jde o odhadovanou hodnotu. Vaše skutečná cena za kWh elektřiny se může lišit.Jaké budou ceny elektřiny v roce 2024? Příliš zvyšovat by se neměly. Na cenách za elektřinu se ale projeví úprava některých poplatků a také návrat příspěvku na obnovitelné zdroje energie. Více si o cenách elektřiny v roce 2024 můžete přečíst v samostatném článku.    

Budeme vaším spolehlivým dodavatelem

Jsme tu pro všechny, kdo chtějí mít jistotu spolehlivé dodávky elektřiny a plynu. S přechodem k nám vám pomůžeme a zařídíme i veškerou potřebnou administrativu. Tak pojďme na to! 

Mohlo by vás také zajímat

Plyn a kilowatthodiny: Jak se převádí m³ na kWh a MWh?
Možná vám přijde zvláštní, že se plyn účtuje v kilowatthodinách, ale plynoměr vám jeho spotřebu naměří v metrech krychlových.
Víc najdete zde
Jak na výpočet spotřeby elektřiny
Spotřebu elektřiny můžete snadno vypočítat.
Víc najdete zde
Z čeho se skládá cena elektřiny
Cena elektřiny se skládá ze dvou hlavních částí – státem regulované a neregulované složky.
Víc najdete zde