E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak obtížná je přestavba na elektromobil?

Automobil Elektřina Emise Kutil
  •  Přestavba na elektromobil teoreticky sníží provozní náklady až na čtvrtinu.
  •  Upravený stroj ale musí zvládat svoji přepravní funkci a zároveň vyhovovat tuzemským zákonům.

„Provozovatel silničního motorového vozidla (…), s výjimkou (…) elektromobilu přistaví toto silniční vozidlo k pravidelnému měření emisí,“ říká zákon č. 56/2001 Sb., o podmínkách provozu vozidel na pozemních komunikacích (§ 41). Přestavba na elektromobil tedy ulehčuje a zlevňuje technické kontroly.

Ovšem raději pročtěte zákon celý, abyste se svým předělaným strojem vůbec mohli vyjet ven. Špatná přestavba na elektromobil může skončit tragédií. „Silniční vozidlo je technicky nezpůsobilé k provozu na pozemních komunikacích, pokud pro závady v technickém stavu bezprostředně ohrožuje bezpečnost provozu na pozemních komunikacích,“ stanovuje například zákon (§ 37).

Přestavba na elektromobil v praxi

Spalovací motory nahrazují elektrickým pohonem i profesionální firmy, ale za celou operaci účtují poměrně dost peněz - minimálně 200 000 Kč. Odvážní kutilové si zkoušejí pomoci sami. V internetových fórech potom popisují, jak dopadla jejich přestavba na elektromobil. Shrňme obecná doporučení.

  1. Před náročným procesem si ujasněte, jaký typ vozidla chcete používat (například bytelné terénní, nebo malé městské apod.).
  2. Předělání běžného vozu na elektromobil samozřejmě vyžaduje odpovídající pohonný systém
  3. Zvláštní pozornost věnujte li-ion baterii, která vzhledem ke svojí váze potřebuje kvalitní podvozek.
  4. Konzultujte svoje plány se zkušenějším mechanikem, čtěte související důvěryhodné texty a – hodně štěstí!

Úspěšná přestavba na elektromobil znamená, že můžete odebírat elektřinu ve zvýhodněné distribuční sazbě D27d (v domácnosti), nebo C27d (v podniku). Díky nízkému tarifu potom klesá průměrná cena energie až na 3 Kč/kWh, zatímco většina tuzemské populace platí bezmála 5 Kč/kWh.

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.