E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jak poznám nejlepší elektrokolo? Cena versus kvalita

Jednostopá vozidla Elektřina Emise Rodinný rozpočet Životní prostředí
  •  Elektrokolo vybírejte podle osobních priorit. 
  •  Ceny elektrokol se pohybují od 7 do 100 tisíc korun.
  • Na kvalitní elektrokolo si připravte zhruba 20 000 Kč. Vyhněte se podezřele levným nabídkám.

Nejlepší elektrokolo? Záleží na osobních prioritách

Levnější zpravidla bývají městská elektrokola, naopak za výkonný ebike to terénu zaplatíte okolo 70 000 Kč a více. Pokud hodláte na elektrokole jezdit třeba jen na nákupy po zpevněných cestách, můžete se spokojit i s levnějším modelem. Více zaplatíte za sportovní nebo skládací elektrokolo. Jaké jsou možnosti a na jaké využití se různá elektrokola hodí? Podívejte se:

  • Levné městské elektrokolo (cena cca do 10 000 Kč) - většinou se bude jednat o kolo vhodné hlavně pro občasné cesta a kratší výlety. Zvolíte-li kvalitní značku, i takové kolo vám může dobře sloužit.
  • Dražší městské a třeba i skládací elektrokolo (cca od 15 000 Kč výš) - u takového kola můžete předpokládat, že vám bude dobře sloužit třeba i při každodenních cestách do práce. Podle prodejců opravdu kvalitní kolo poznáte podle ceny - cca 1000 EUR
  • Sportovní elektrokolo (50 000 Kč a výše) - takové kolo můžete bez oba využívat pro výlety vyjížďky to terénu. Obvykle nabízí veškerou výbavu, kterou znáte z kvalitních horských a trekingových kol - mechanicky odolné řazení, kotoučové brzdy, odpružení.       

Na co se při výběru elektrokola soustředit:

  • Výkon motoru - podle zákona může mít elektrokolo motor o výkonu maximálně 250 W. Pokud má kolo motor slabší, zbystřete. pokud je motor silnější provoz kola je nelegální. 
  • Značka a kapacita baterie - kapacita baterie se udává v ampérhodinách (Ah) nebo watthodinách. Jak tyto hodnoty přepočítat? Podle vzorce Wh = Ah × udávané napětí baterie. Kapacita běžných baterií se pohybuje okolo 11 - 15 Ah. 
  • Komponenty - podobně jako u běžných kol také elektrokola se liší podle kvality komponent (přehazovačky, přesmykače, převodů atd.) 
  • Celkové dílenské zpracování - sledujte hlavně kvalitu svarů a celkovou robustnost rámu. Rám elektrokola je ve srovnání s běžným kolem zpravidla trochu masivnější, protože musí snés větší mechanické namáhání.

Ampérhodiny a watthodiny v kostce:

Někteří prodejci popisují baterii dvěma hodnotami - počtem voltů (V) a ampérhodin (Ah). Obě čísla vynásobte a dostanete maximální množství uskladnitelné energie ve watthodinách Wh. Potom lépe srovnáte možnosti a snáze vyhledáte nejlepší elektrokolo. Cena je důležitým kritériem, ale rozhoduje také míra vašeho šlapání a práce stroje. Vydělte kapacitu baterie ve watthodinnách jmenovitým výkonem motoru (počtem wattů - W) a dostanete přibližný počet hodin, který ujedete na jedno plné nabití.