Jak provádět třídění plastů? 20

Odpad Etika Česká republika

  •  Česká domácnost vytřídí průměrně 25 kg plastů ročně.
  •  Tyto odpadky většinou sbíráme do pytlů, speciálních košů nebo obyčejných krabic, a následně vyhazujeme do žlutého kontejneru.
  •  Aby třídění plastů nedoporovázel zápach, vypláchněte obaly vodou.

Češi jsou odborníci na třídění plastů

V tuzemsku recyklujeme asi 60 % PET láhví a ve třídění plastů patříme mezi nejzodpovědnější státy Evropské unie. Máme pořádnou motivaci. Vždyť rozkládání pohozené PET láhve ve volné přírodě trvá 100 let! Informace o třídění umělohmotných materiálů naleznete na veřejných sběrných nádobách, které mají žlutou barvu.

Podle technického vybavení místních recyklačních linek zahrnuje třídění plastů v některých obcích též nápojové kartony. Jinak do žlutého kontejneru vhazujeme pouze následující předměty:

  • fólie, sáčky, plastové tašky, balící fólie od spotřebního zboží
  • sešlápnuté PET láhve
  • obaly od pracích, čisticích a kosmetických přípravků
  • kelímky od jogurtů, mléčných výrobků
  • obaly od CD disků

Jak si ulehčit třídění plastů

Láhvím nemusíte odlepovat etikety. Ale odstraňujte uzávěry, aby pracovníci na dotřiďovací lince mohli slisovat „petky“ do balíků. Případné zbytky potravin, olejů a dalších nečistot vymyjte. Při třídění plastů odpad zmačkejte nebo sešlápněte, aby nezabíral zbytečně mnoho místa. Vyhozené PET láhve potom vyplňují několikrát menší prostor a celý sběr vychází levněji.

TIP

Věděli jste, že 30 PET láhví obsahuje dostatek materiálu pro výrobu fleecové bundy? Na tričko stačí pouhých 5 „petek“! S tříděním odpadu vám dále pomůže časopis ENERGY GLOBE.

Pomohl vám tento článek?

Mohlo by vás také zajímat

Odborní garanti E.ON Rádce

Napište nám

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat našeho E.ON Rádce, který vám zdarma odpoví.

Poraďte se s námi osobně

Domluvte si konzultaci s energetickým poradcem v Brně nebo Českých Budějovicích. Pokud uvedete své číslo, můžeme vše probrat také telefonicky.

Mrzí nás, že vám naše rada nepomohla.

Se svým dotazem nebo problémem můžete kontaktovat
našeho E.ON rádce, který vám zdarma odpoví.