E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou optimální teploty v místnostech?

Tipy pro vytápění Úspory energií Teplo Plyn
  • Za optimální se považuje teplota v místnostech okolo 20 °C. Zdravý člověk se ale cítí pohodlně i při 18 °C.
  • Teplota v místnostech závisí také na způsobu jejich využití. V koupelně je dobré mít tepleji, naopak na chodbě nebo ve spíži chladněji.
  • Vyhláška č. 194/2007 Sb. předepisuje výpočtovou teplotu v obývaných místnostech 20 °C, v koupelně 24 °C a v předsíni pak 15 °C. Výpočtové teploty však slouží hlavně projektantům a dalším odborníkům při výstavbě nebo rekonstrukcích.
  • Přetápění je nejen energeticky náročné, ale též zdraví škodlivé. Snižuje se adaptabilita lidského organismu na chlad, což vede k vyšší nemocnosti.

Teplotu vzduchu v domě či bytě vám samozřejmě nikdo nenařizuje a zaleží hlavně na vás, při jaké intenzitě vytápění se cítíte dobře. Obecně se dá říct, že teplota v interiéru by se měla pohybovat okolo 20 °C. Může se vám to zdát málo, ale například ještě před padesáti lety bylo podle ekologické organizace Veronica v anglických domácnostech běžné mít během zimy doma pouze 14 °C. Dřív jsme zkrátka žili ve větším chladu. Tepelné spotřebiče sloužily hlavně pro vaření a lidé se museli zahřívat dobrým oblečením a v noci pod pořádnou peřinou.

Dnes jsme už o poznání zhýčkanější. Například analýza britského ministerstva zdravotnictví v roce 2014 ukázala, že lidé se cítí nejlépe při teplotě interiéru mezi 18–20 °C, ale pokud se dostatečně obléknou, není problém ani 16 °C.

Co jsou to výpočtové teploty pro vytápění?

Vyhláška č. 194/2007 Sb., která mimo jiné stanovuje pravidla pro vytápění, uvádí výpočtovou teplotu v obývaných místnostech 20 °C. O výpočtové teplotě se mluví proto, že jde o normovanou hodnotu pro různé projekční výpočty – například při zateplování domů. V praxi si samozřejmě doma každý nastavíme teplotu tak, aby nám maximálně vyhovovala.

V obýváku více, na chodbě méně

Teploty v interiéru je dobré přizpůsobit podle určení jednotlivých místností. V obývacím pokoji nebo v koupelně si můžete dopřát větší teplo. Naopak je asi zbytečné příliš vytápět obslužné prostory domu, jako je chodba nebo předsíň. Jaké teploty by vám v domě měly stačit?

  • Obývací pokoj: 20–21 °C
  • Ložnice: 16–18 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Chodba, schodiště: 10–15 °C
  • Koupelna: 24 °C

Moderní topení můžete aktivně řídit

Kromě dodržování optimálních pokojových teplot je dobré myslet na snižování teploty během doby, kdy nejste doma. Před odchodem nastavte teplotu na 16 °C a po návratu ji opět zvyšte. Pokud vaše domácnost disponuje chytrým nastavením vytápění, můžete si teplotu zvýšit dálkově již před návratem a přijít do příjemně vyhřátého interiéru. Topení ale nevypínejte úplně, jinak vychladnou stěny a okenní rámy a v interiéru pak bude déle zima.

Používejte správně termostatické hlavice radiátorů

Termostatická hlavice se zavíráním a otevíráním ventilu na radiátoru stará o to, aby teplota v místnosti zůstala stále stejná. Nastavte ji proto na požadovanou hodnotu – typicky na číslo tři – a takto ji ponechejte. Na noc pak můžete termostatickou hlavici o jeden dílek stupnice přivřít. Rozhodně ale s hlavicí nemanipulujte do úplného zavření či otevření. Takto si totiž jen rozkolísáte teplotu v místnosti a topení nebude úsporné.

Pozor na přetápění

Častým neduhem českých domácností je zbytečné přetápění, kdy je v obytných místnostech udržována teplota třeba i 25 °C. Dlouhodobý pobyt v přetopeném prostoru snižuje adaptabilitu lidského organismu na chlad, což má negativní účinky na lidské zdraví – člověk je prostě víc nemocný.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice

 

 

 

Zeptejte se nás

Vaše dotazy nás zajímají a naši specialisté Vám rádi zdarma a nezávazně poradí.

Informace o zpracování Vašich osobních údajů, včetně způsobu podání námitky, jsou uvedeny v sekci Ochrana osobních údajů.