E.ON Rádce

S úsporami energií, chytrou domácností nebo ekologickou dopravou rádi poradíme všem

Jaké jsou optimální teploty v místnostech?

Tipy pro vytápění Úspory energií Teplo Plyn
  • Teplota v místnosti by se měla ideálně pohybovat okolo 20 °C. Zdravý člověk se ale cítí pohodlně i při 18 °C.
  • Optimální teplota se v jednotlivých místnostech mírně liší. V koupelně je dobré mít tepleji, naopak na chodbě nebo ve spíži chladněji.
  • V obývaných místnostech se jako výpočtová teplota uvádí 20 °C, v koupelně 24 °C a v předsíni pak 15 °C. Tyto hodnoty ale slouží hlavně projektantům a dalším odborníkům, kteří se jimi řídí při stavbě nebo rekonstrukcích.
  • Přetápění domácnosti je energeticky náročné, navíc škodí zdraví. Lidský organismus je pak méně zvyklý na chlad, a tím pádem i náchylnější k nemocem.

Nikdo vám samozřejmě nenařizuje, jakou teplotu máte v domácnosti udržovat.  Zaleží hlavně na tom, co je vám příjemné. Obecně se dá říct, že teplota vnitřních prostor by se měla pohybovat okolo 20 °C. Zdá se vám to málo? Tak si představte, že ještě před padesáti lety bylo podle ekologické organizace Veronica v anglických domácnostech běžné mít během zimy doma jen 14 °C. Dřív jsme zkrátka žili ve větším chladu.  Teplo tehdy sloužilo hlavně k vaření. Lidé se běžně zahřívali tlustým oblečením a v noci pořádnou peřinou.

Dneska jsme mnohem zhýčkanější. Britské ministerstvo zdravotnictví v roce 2014 přišlo s analýzou, podle které se lidé doma cítí nejlépe při teplotě mezi 18–20 °C. Když se ale dostatečně obléknou, není problém ani 16 °C.

Co je to výpočtová teplota pro vytápění?

Výpočtová teplota je údaj, který slouží pro projekční výpočty – třeba při zateplování domu. Stanovuje ji vyhláška č. 194/2007 Sb. a jako optimální uvádí výpočtovou teplotu obývaných místností 20 °C. V praxi si doma samozřejmě nastavíme teplotu tak, aby nám maximálně vyhovovala.

V obýváku tepleji, než na chodbě

Teplotu je dobré nastavit v každé místnosti individuálně. V obývacím pokoji nebo v koupelně si klidně dopřejte větší teplo. Je ale asi zbytečné příliš vytápět obslužné prostory domu, jako je chodba nebo předsíň. Jaké teploty by vám v domě měly stačit?

  • Obývací pokoj: 20–21 °C
  • Ložnice: 16–18 °C
  • Kuchyně: 18 °C
  • Chodba, schodiště: 10–15 °C
  • Koupelna: 24 °C

Moderní topení můžete aktivně řídit

Kromě dodržování optimálních pokojových teplot je dobré myslet na snižování teploty v době, kdy nejste doma. Před odchodem teplotu nastavte na 16 °C a po návratu ji znovu zvyšte. Pokud máte doma chytré nastavení vytápění, můžete si teplotu zvýšit na dálku a přijít do příjemně vyhřátého domova. Topení ale nevypínejte úplně. Vychladly by vám totiž stěny a okenní rámy a zima by se vám doma držela déle.

Termostatické hlavice radiátorů – používejte je správně

Pomocí termostatické hlavice na radiátoru zavíráte a otvíráte ventil. Díky tomu udržujete teplotu v místnosti stále stejnou. Nastavte ji proto na požadovanou hodnotu – typicky na číslo 3 – a nechte ji tak. Na noc ji můžete o jeden dílek stupnice přivřít. Rozhodně s hlavicí ale nemanipulujte do úplného zavření nebo otevření. Tak byste si jen rozkolísali teplotu v místnosti a topení by nebylo úsporné.

Pozor na přetápění

Spousta rodin má tendenci domácnost přetápět až na 25 °C.  Když ale dlouhodobě pobýváte v takto přetopených místnostech, snižujete adaptabilitu svého organismu na chlad. To má pak negativní účinky na lidské zdraví – člověk bývá častěji nemocný.

Chcete modernizovat topení v domě? Poohlížíte se po novém plynovém kotli nebo tepelném čerpadle? Podívejte se na náš tematický web věnovaný tepelné technice